Leňošenie pre krásu aj zdravie

24. 11. 2005
Zdieľať

Hydromasážny systém ocení každý, kto veľa športuje, vykonáva namáhavú fyzickú prácu alebo potrebuje zmierniť reumatické či iné zdravotné problémy. Čas, keď hydromasážna vaňa bola luxusom, je našťastie preč. Dnes zaplatíme za najlacnejší model niečo málo cez desaťtisíc korún. Tie luxusnejšie sa, samozrejme, pohybujú v iných cenových reláciách, ktorých výška závisí nielen od ich vybavenia, ale aj od zhotovenia a veľkosti. Niektoré vane sa svojou veľkosťou približujú malým bazénom, do ktorých sa pohodlne zmestíme aj s partnerom či deťmi.


Leňošenie pre krásu aj zdravie

36055

Čo si máme vlastne pod hydromasážou predstaviť? Jej princíp nie je zložitý. Dôležité je, aby dýzy boli správne nasmerované – nikdy by nemali mieriť na povrch tela kolmo, ale vždy pod ostrým uhlom, podľa odborníkov od 30 do 60 stupňov. Masáž by mala prebiehať smerom k srdcu. Čím viac je telo ponorené do vody, tým sú účinky masáže lepšie. Do vody sa dýzami vháňa zmes vody a vzduchu a celé naše telo sa tak príjemne masíruje. Dýzy by mali byť umiestnené v presne určených polohách. Účinnosť hydromasáže závisí od množstva prisávaného vzduchu, ktorý sa mieša s vodou ešte pred samotným vstupom do vane. Na jeho reguláciu používame perlátor. Podľa toho, aký pomer zvolíme, znižujeme či zvyšujeme masážny účinok.

Tvar vane je navrhnutý tak, aby zabezpečoval optimálnu cirkuláciu vody, a vďaka dostatočne výkonnému čerpadlu a špeciálnym dýzam pretečie prúd vody a vzduchu vaňou bez toho, aby stratil na sile
.

Dýzy a ovládanie

V hydromasážnom systéme sa používajú tri základné typy dýz, ktoré sa líšia množstvom prietoku vody:  • maxidýza,


  • minidýza (štandardná),


  • mikrodýza.
Pomocou špeciálnych funkcií možno prietok vody a vzduchu cez dýzu regulovať alebo ju úplne uzavrieť, či zmeniť nastavenie smeru prúdenia.


Leňošenie pre krásu aj zdravie

36053

Maxidýzy ponúkajú najväčší prietok vody. Keď sú doplnené dostatočne výkonným čerpadlom, aj intenzívnejšiu masáž. Prietok jednotlivých dýz možno plynulo meniť alebo maxidýzu uzavrieť, a tým zvýšiť tlak v ostatných dýzach.

Minidýzy sa používajú najčastejšie, majú menší prietok a nie sú vybavené vlastnou reguláciou. Sú však lacnejšie ako maxidýzy a pri komfortnejších systémoch sa používajú ako doplnok k miestam, kde maxidýzy nemožno umiestniť. V lacnejších systémoch strednej a nižšej triedy ich, naopak, nahrádzajú.

Rotačné mini- alebo maxidýzy slúžia len na doplnenie systému, nemajú vlastnú reguláciu a nie sú smerovo nastaviteľné.

Mikrodýzy majú nižší prietok aj intenzitu masáže. Vo vani sa umiestňujú zväčša do oblasti hrudnej a krčnej chrbtice, teda tam, kde by predošlé dva typy znižovali kvalitu masáže.


Leňošenie pre krásu aj zdravie

36066

Vane možno ovládať tromi základnými spôsobmi. Tzv. pneumatické ovládanie je najjednoduchšie. Pomocou neho možno systém iba zapnúť alebo vypnúť, ale nie regulovať. Elektronické ovládanie poskytuje viac možností. Základná regulácia, teda zapnutie a vypnutie, je samozrejmosťou, okrem toho však môžeme regulovať výkon a voliť cyklické zapínanie a vypínanie. K jeho prednostiam patrí aj automatické vysúšanie perličkového systému vzduchom. Najväčší komfort ponúka digitálne ovládanie. Nielenže disponuje všetkými predchádzajúcimi funkciami, ale navyše reguluje aj prihrievanie a ukazuje teplotu vody, okolitého vzduchu, ako aj čas, ako dlho kúpeľ potrvá. Po skončení kúpeľa nasleduje dezinfekčný proces.

Hydromasážny systém môžeme doplniť ďalšími doplnkami, ktoré zvyšujú jeho komfort. Napríklad podvodným halogénovým osvetlením, ohrievačom, rádiom, televíznou obrazovkou či telefónom.

Aj vaňa potrebuje očistu

Nestačí si len zaobstarať hydromasážnu vaňu, pozornosť treba venovať aj jej údržbe – dezinfekcii. Záleží iba na vás, či ju budete robiť ručne (naliatím potrebného dezinfekčného prostriedku do napustenej vane a uvedením systému do chodu), alebo či si zaobstaráte špeciálnu automatickú dezinfekčnú jednotku, ktorá vaňu po skončení kúpeľa sama vyčistí.

Údržbu by sme nemali podceňovať. V rozvodnom potrubí, ktoré privádza vodu do dýz a k čerpadlu, sa totiž časom usádzajú nečistoty – zvyšky mydla a sprchovacích gélov, vlasy a pod. Preto treba použiť vhodný dezinfekčný prostriedok, ktorý potrubie odmastí a vyčistí.

Typy masáží


Leňošenie pre krásu aj zdravie

36057

Najstaršou formou je takzvaná vodná masáž. Je určená na namáhané svalové partie, podporuje prekrvenie svalov a tkanív, ktoré sa stávajú pružnejšími. Vodu napustenú do vane nasáva nasávací kôš, potom prechádza čerpadlom a za vysokého tlaku sa vstrekuje do vane špeciálnymi dýzami, ktoré smerujú na cieľové partie masáže. Dýzy usmerňujúce prúd vody a vzduchu sú umiestnené vo fixných pozíciách, ale smer prúdu možno manuálne regulovať podľa potrieb. Masážne dýzy môžno regulovať buď pneumatickým spúšťačom s regulátorom vzduchu, alebo elektronickým ovládaním.


Leňošenie pre krásu aj zdravie

36056

Airmasáž alebo „perlička“ obohacuje vodu vo vani o malé vzduchové bublinky. V tomto systéme prechádza vzduch airmasážnymi dýzami umiestnenými na dne vane, čím sa vytvára príjemný perličkový efekt. Milióny drobných bubliniek vzduchu, ktoré stúpajú na hladinu, pôsobia na povrch tela ako jemná „poklepová“ masáž. Airmasáž má výrazný vplyv na činnosť lymfatického systému a na krvný tlak. Airmasážne dýzy možno regulovať buď pneumatickým spúšťačom s regulátorom vzduchu, alebo elektronickým ovládaním. Tento systém používa rozličné druhy dýz – bezotvorové, jedno- či viacotvorové. Bezotvorové dýzy sa zvyčajne inštalujú do lacnejších systémov, otvorové do vaní strednej a vyššej triedy. Ich počet závisí od veľkosti vane a pohybuje sa od osem do dvanásť. Dôležitý je aj výkon kompresora – mal by sa pohybovať od 800 W vyššie. Samozrejmosťou by mala byť aj regulácia výkonu, ktorá sa robí automaticky. Hydro- a airmasáž možno kombinovať.


Leňošenie pre krásu aj zdravie

36069

Magic systém je určitou obdobou perličkového systému. Dýzy sú umiestnené na dne vane, ale majú podstatne viac otvorov. Magic dýza je skonštruovaná tak, aby jej vonkajšími otvormi prúdil vzduch von a vnútornými, šikmo vedenými proti nim, tenký vodný prúd. Pri súčasnom spustení oboch systémov nastáva ionizácia vzduchových bublín vodným prúdom na jemné bublinky, ktoré doslova zaplnia celý vodný priestor vo vani a veľmi príjemne brnia okolo celého tela. Pocitovo sa tento systém prirovnáva ku kúpeľu v šampanskom víne. Obidva systémy – hydro a air – možno spustiť aj samostatne, pričom vzduchové bubliny fungujú ako klasická airmasáž a vodné prúdy ihličkovo masírujú povrch tela po celej ploche dna vane. Na zapnutie tohto systému sa odporúča elektronické ovládanie s možnosťou regulácie intenzity a dĺžky intervalu.


Leňošenie pre krásu aj zdravie

36051

Systém Atomic využíva špeciálnu konštrukciu dýzy Magic Jet, čo je svetová revolučná novinka patentovaná výrobcom celého systému (firmou Koller). V podstate ide o kombináciu hydromasážneho a airmasážneho systému do jedinej pätnásťotvorovej dýzy umiestnenej na dne vane. Vodný prúd atomizuje súčasne vháňaný vzduch na veľmi jemné bublinky, pričom v kúpeli vzniká efekt príjemného chvenia, podobný kúpeľu v šampanskom. Táto masáž nevyvoláva pocit chladu. Oba systémy možno používať aj samostatne, teda ako ihličkovú hydromasáž vhodnú najmä na masáž vrchnej pokožky tela, napríklad pri problémoch s celulitídou.

Pri inštalácii systému Atomic je pre jeho špecifickosť potrebné nainštalovať po obvode vane oba systémy, teda hydromasážny s čerpadlom a airmasážny s kompresorom. Pri Atomic systéme rozvody privádzajú do Magic dýz prúd vody a vzduchu, ktoré takto oddelene aj priamo vstupujú do dýzy, aby začali na seba vzájomne pôsobiť až po vypustení do kúpeľa a nie predtým.

Farby liečia


Leňošenie pre krásu aj zdravie

36058

Hitom posledných rokov je chromoterapia. Čo to znamená? Ide o použitie farieb a ich kombináciu. Zdroj farebného spektra (diódy) sa nainštaluje priamo do špeciálnych maxidýz alebo (v lacnejších modeloch) do individuálneho zdroja. K dispozícii sú štyri základné farby – červená, modrá, žltá a zelená, ktorých kombináciami možno získať ďalšie farby. Farbami (prostredníctvom zraku) môžeme ovplyvňovať aj iné telesné funkcie. Červená farba stimuluje nervový systém, uvoľňuje adrenalín, pôsobí proti depresii a podporuje činnosť tráviaceho traktu. Modrá farba pôsobí antisepticky a proti nadúvaniu. Znižuje horúčku. Žltá farba je antidepresívna, stimuluje nervy a rast svalovej energie. Zelená farba vyvoláva pocit harmónie, má blahodarný vplyv na srdce a krv, znižuje krvný tlak a spevňuje svaly. Zmierňuje bolesť a tíši neurotické problémy.

Na podporu hydromasáže sa využívajú aj priaznivé účinky arómo- a muzikoterapie. Špeciálne vybavenie sa inštaluje najmä do masážnych boxov, teoreticky ho však možno použiť aj vo vani.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: hydromasáž hydromasážna vaňa hydrovana
Zdieľať článok

Diskusia