Miesto, kde je aj dážď príjemný

27. 01. 2006
Zdieľať

Kúpeľňa, špeciálne sprchovací kút, je miesto, kde celkom radi zmokneme, najmä po namáhavom a vyčerpávajúcom dni. Stekajúce kvapky akoby z nás odplavovali stres a všetok balast, ktorý sa na nás nalepil. Nielen vaňa, ale aj sprchovací kút by mal byť miestom, ktorý vám poskytne pohodu aj komfortné osvieženie.

Voda. Pri vyslovení tohto slova sa každému vynoria odlišné asociácie. Jedna vec s ňou však určite súvisí – a to hygiena. Voda a hygiena zákonite vytvárajú predstavu vane či sprchovacieho kúta. Tí, ktorí si potrpia na pohodlie a leňošenie vo vodnom kúpeli, dajú prednosť vani. O pohodlí však možno hovoriť aj v súvislosti so sprchovacím kútom. Ten je v mnohých prípadoch vhodnou alternatívou rozšafnej krásky z akrylátu.

Prečo sprchovací kút?


Miesto, kde je aj dážď príjemný

43215

Okrem toho, že sprchovací kút šetrí miesto v kúpeľni, názory odborníkov sa zhodujú v tom, že sprchovanie je zdravšie ako horúci kúpeľ. Pre mnohých aquapôžitkárov je predstava, že sa vzdajú polihovania vo vani, takmer neprijateľná. Iný názor možno budú mať rodičia s malými deťmi či starší a zdravotne postihnutí ľudia s obmedzenou možnosťou pohybu, ktorí ocenia ľahko prístupné miesto na každodennú hygienu. Sprcha je nielen rýchlejšia, ale navyše aj ekonomicky výhodnejšia. Sprchovací kút je ideálnym miestom na otužovanie. Teplotu vody môžete postupne znižovať. Vhodné je občas striedať chladný prúd vody s teplým. Tento spôsob sprchovania sa odporúča najmä počas chladných mesiacov, keď je organizmus náchylnejší na nachladenie. Teplotné výkyvy tak budete lepšie zvládať. Otužovanie má priaznivý vplyv aj na krvný obeh a dobrý stav pokožky.

Aký typ si zvoliť

Záujem o sprchovacie kúty z roka na rok rastie. Vybrať si ten správny nie je jednoduchá záležitosť, najmä ak jeho tvar závisí od dispozičného riešenia a priestorových možností kúpeľne. Podľa toho, ale aj v závislosti od osobného vkusu sa môžete rozhodnúť medzi oblým alebo hranatým sprchovacím kútom. Či už sa dáte osloviť štvorcom, obdĺžnikom, štvrťkruhom, kruhom, alebo elipsou, dôležité je, aby ste pri sprchovaní mali dostatok priestoru.


Miesto, kde je aj dážď príjemný

43216

Sprchovacie kúty majú štandardné rozmery 90 × 90 cm, o niečo menej komfortu poskytujú rozmery 80 × 80 cm, ale stále je to dosť na pohodlné sprchovanie. Priestranné modely sa vyrábajú v rozmeroch 100 × 100 aj viac. Pri výbere sprchovacieho kúta by ste si ho mali najskôr nasucho odskúšať, čiže vstúpiť dnu a zistiť, či sa v ňom môžete otočiť, prípadne manévrovať rukami.

Dômyselným riešením je vybudovanie sprchovacieho kúta v nike. Do výklenku stačí osadiť dvere – buď klasické, alebo také, ktoré sa pohybujú vo vodiacej lište a zasúvajú sa. Pri budovaní sprchovacieho kúta v nike je dôležité, aby ste súčasti kupovali súčasne, aby neskôr nedošlo k technickým problémom, napríklad pri inštalácii rozvodov či sprchovacej vaničky.


Miesto, kde je aj dážď príjemný

43218

Na trhu je množstvo sprchovacích kútov z rozličných materiálov a v rôznych cenách. Najčastejším riešením je sprchovací kút s vaničkou, zástenou a s ručnou sprchou, s ktorou možno ľubovoľne manipulovať. Komfort pri sprchovaní môže zvýšiť aj pevná sprchová hlavica, namontovaná nad sprchovacím priestorom – takzvaná hlavová sprcha. Najnovšie trendy preferujú široký sprchový tanier, ktorý nielen poskytuje väčší pôžitok z tejto osviežujúcej činnosti, ale pôsobí aj ako dekorácia. Ak vám to priestor (a financie) dovolia, skúste pouvažovať nad sprchovacím panelom s masážnymi dýzami – prúdom vody si môžete príjemne pomasírovať chrbát, ramená či krk. Masážne dýzy však nemusia byť len súčasťou panela, môžete ich kúpiť aj samostatne a rozmiestniť v sprchovacom kúte tak, ako vám to vyhovuje. Takzvané sprchovacie rodiny, ako sa súbor rôznych zariadení na sprchovanie nazýva, sú vhodné najmä do sprchovacích kútov vybudovaných v nike, kde nie je problém so zavedením potrebných rozvodov.

Pre náročných sú v ponuke aj domáce parné a hydromasážne sprchovacie boxy s niekoľkými zabudovanými dýzami, s parným kúpeľom, či inými zariadeniami zvyšujúcimi komfort.

Vybavenie sprchovacieho kúta


Miesto, kde je aj dážď príjemný

43211

Vybavenie sprchovacieho kúta nezávisí ani tak od priestoru, ktorý máme v kúpeľni, ale najmä od toho, ako hlboko chceme siahnuť do peňaženky. Ak nepočítam samozrejmú zástenu, najčastejšie býva jeho súčasťou ručná sprcha. Je vhodná najmä na rýchlu rannú alebo večernú hygienu. Pozostáva zo sprchovej hadice, hlavice a držiaka (prípadne tyče, na ktorú sa pripevní). A ocenia ju aj rodiny s malými deťmi. Vyšší komfort ponúkajú hydromasážne sprchové hlavice, na ktorých si možno okrem normálneho prúdu nastaviť aj rôzne typy masážnych prúdov. Môžete si zvoliť príjemný dáždik, jemný vodopád, intenzívny prúd vody zacielený na určité partie tela a podobne.

Hlavová alebo takzvaná pevná sprcha býva pripevnená priamo na stene alebo strope (optimálna výška je 2 100 mm). Má teda svoje pevné miesto a nemožno ňou ľubovoľne hýbať.

Pri výbere batérií do sprchy by ste mali dbať najmä na kvalitu. Z hľadiska dizajnu máte na výber zo širokej ponuky – od batérií s klasickými líniami až po tie, ktoré svojím futuristickým vzhľadom a prísnym geometrickým tvarom sú vhodné najmä do moderných interiérov. Na trhu sú batérie s úpravou anti-calc, ktorá bráni usádzaniu vodného kameňa. Ich údržba si nevyžaduje špeciálne čistiace prípravky, často ich stačí opláchnuť vodou a vyutierať suchou handrou.


Vyberáme sprchovací kút  • Dbajte na kvalitu, v mnohých prípadoch sa počiatočná vyššia investícia vráti v podobne dlhšej životnosti a príjemného sprchovania.


  • V prvom rade sa musíte pri sprchovaní cítiť pohodlne, nie stiesnene.


  • Vaničku kupujte súčasne so sprchovou zástenou, aby všetko sedelo na milimeter presne.


  • Dôležité je, aby sprchovacia vanička mala protišmykovú úpravu.

Dvere


Miesto, kde je aj dážď príjemný

43256

Akými dverami budete vchádzať do sprchy, závisí najmä od tvaru a veľkosti vaničky. Môžu sa otvárať rôzne. Poznáme posuvné, krídlové či tzv. lietacie dvere. Pri ich výbere sa riaďte nielen vašimi predstavami, ale aj priestorom, do ktorého budú zasadené. V malých kúpeľniach sa osvedčia posuvné dvere, ide o najpraktickejšie riešenie. Ak máte dostatok priestoru, môžete si zvoliť jedno- alebo dvojkrídlové dvere (tie sa dajú otvárať dnu aj von).

Pri posuvných dverách pozor na kvalitu vedení – tie rady štrajkujú. A všeobecne si treba dávať pozor na všetky pohyblivé časti a vedenia – jednak by mali byť kvalitné, aby sa po čase nezasekávali, jednak by sa mali dať vyčistiť od usadenín mydla a vodného kameňa, ktoré môžu časom spôsobiť problém (praktické sú také, ktoré sa dajú jednoducho rozložiť); takže platí, že čím jednoduchšie, tým lepšie.

Steny – sklo verzus plast

Steny sprchovacích kútov sa vyrábajú zo skla alebo z rozličných druhov plastu. Sklo je v porovnaní s druhým variantom drahšie, ale efektnejšie a niektorí odborníci ho preferujú z hygienického hľadiska. Sklené zásteny sú z bezpečnostného tvrdeného skla, ktoré je hrubé tri až šesť milimetrov. Sú odolné proti poškrabaniu a vyrábajú sa so špeciálnou anitbakteriálnou úpravou. Tá zabraňuje usadzovaniu nečistôt a vodného kameňa na ich povrchu. Vďaka tomu je sklená zástena čistá, bez mineralizovaných škvŕn. Vybrať si môžete z niekoľkých typov – číre, mliečne alebo zafarbené sklo.


Miesto, kde je aj dážď príjemný

43248

Tí, ktorí dajú prednosť plastu, sa však nemusia cítiť o niečo ochudobnení. Na trhu je množstvo plastových zásten v rozličnom farebnom aj tvarovom vyhotovení. Povrchová úprava zabraňuje usadzovaniu zvyškov mydla či sprchovacích šampónov.

Sú dva druhy zásten – s rámom (sklenené či plastové plochy sú zasadené do kovového rámu) a bez rámu. Konštrukcia sprchovej zásteny môže byť z hliníka s rozličnými povrchovými úpravami – najčastejšie sa používa matný chróm alebo biely lak, výnimkou však nie je ani leštený elox. Luxusnejšie modely majú drahšiu chrómovanú konštrukciu.


Miesto, kde je aj dážď príjemný

43260

Hitom sú zásteny bez rámov. Pôsobia veľmi odľahčene. Konštrukciu tvoria len kovové úchytky, ku ktorým je pripevnená sklenená či plastová zástena. V tomto prípade môže byť hrúbka skla až osem milimetrov. Na zatváranie dverí slúži magnetická lišta. Sklená zástena bez rušivého rámového efektu je vhodnou alternatívou aj do malých kúpeľní, v ktorých takýto prvok dokáže opticky zväčšiť priestor a pôsobí nenásilne. Bezrámové zásteny sú elegantnejšie a ľahko sa čistia. Musia však byť vyrobené z kvalitného materiálu, čo sa, samozrejme, odrazí aj na cene.

Pravidelné čistenie a údržba zásten je dôležitá. Vďaka špeciálnej povrchovej úprave (napríklad Anti-Plaque, AntiCalc, EverClean) sa kvapky vody neusadzujú na stenách a ľahko stekajú. Preto stačí, ak sprchovací kút umyjeme a raz začas pretrieme čistou handrou.


Ako sa bezpečne sprchovať  • Každý sprchovací kút by mal mať vaničku s protišmykovou úpravou.


  • Pohodlné sklopné sedadlo primontované na stene alebo hlbšia vanička so zabudovaným sedadlom sú vhodné najmä pre starších a telesne postihnutých ľudí s obmedzenou možnosťou pohybu.


  • Ak máte v rodine malé dieťa, výhodou je vybaviť sprchu termostatickou batériou, ktorá obmedzí teplotu vody a zabráni tak obareniu.Škótsky strek

Tak sa označuje masážna technika, ktorá je predprogramovaná vo väčšine parných hydromasážnych sprchovacích boxov. Je založená na striedaní teplého a studeného prúdu vody. Telo sa pod vplyvom tepla najskôr uvoľní a chlad ho opätovne vzpruží a nabije energiou. Táto forma hydromasáže priaznivo pôsobí proti vzniku celulitídy.


Viac informácií nájdete v galérii k článku.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: spr sprcha sprchovací kút
Zdieľať článok

Diskusia