Svet pary a bubliniek

18. 06. 2009
Zdieľať

Dnešná doba je náročná: mali by ste stihnúť aj nemožné, a pritom vyzerať dobre a pôsobiť sviežo. Synonymom úspešnosti je veľká psychická odolnosť, dynamický prejav, pružné telo i myseľ a zdravý vzhľad pokožky. Aby ste boli schopní dosahovať maximálne výkony, mali by ste vedieť aj naplno relaxovať.

Vaša celková kondícia by vám mala ležať na srdci. Ak ju totiž zanedbáte, začne v živote všeličo škrípať. K príjemnej a zároveň užitočnej starostlivosti o vlastné telo i ducha patrí aj prúdiaca voda – tento oslobodzujúci zázrak dokáže odstrániť rôzne formy napätia. Všetko, čo prispieva k obnove energie, k vyplaveniu únavy a škodlivých látok z tela, nazývame wellness.
 

Wellness je stav dokonalej harmónie. V roku 1956 vytvoril americký tím lekárov koncept, v ktorom spojili slová fitness a well-being. Podľa tohto konceptu by telo, myseľ a duša mali byť vo vzájomnej rovnováhe. Wellness je návodom na lepšiu osobnú fyzickú kondíciu, energiu a dobrú náladu.

Ponorte sa do iného sveta!

Zharmonizovať telo i psychiku, dopriať si výdatný kúpeľ, vedieť sa uvoľniť a zregenerovať dokáže každý z nás po svojom, ale prečo sa neinšpirovať originálnymi pomôckami a zariadeniami na zvýšenie pocitu blaha, vitality a krásy? Ponuka v oblasti starostlivosti o telo je nesmierne široká. Nechýbajú v nej relaxačné, masážne alebo športové pomôcky a náčinia. Preukázateľne vysoký výsledný efekt však prináša aj obyčajná voda so svojimi unikátnymi schopnosťami liečiť, omladzovať, detoxikovať, masírovať, prekrvovať, ochladzovať i rozpáliť.

 

Perličkové a hydromasážne vane

Hydromasážne vane patria k pilierom domáceho wellness. Vo vani sa môžete dať masírovať niekoľkými spôsobmi – prúdom vody zmiešaným so vzduchom, ktorý prúdi z dýz v stenách vane (hydromasáž), bublinkami vzduchu prýštiacich z otvorov v dne vane (perličkový kúpeľ) alebo ich kombináciou. Samozrejme, výber je omnoho širší – v ponuke sú rôzne typy dýz (napríklad rotačné) a rôzne systémy (dokonca aj také, ktoré za stenami vane neskrývajú hadičky, rúrky ani motor, ale každá dýza má vlastný motorček) s rozličnými spôsobmi ovládania a programovania. Hydromasážna vaňa nie je ani lacné, ani jednoduché zariadenie (aj preto, že sa tu stretáva voda s elektrinou), a tak je nanajvýš potrebné naplánovať si ju do kúpeľne dostatočne dopredu, poradiť sa s odborníkmi (napríklad o otázkach pripojenia, chladenia motora či prístupu pod vaňu), nešetriť na nesprávnom mieste a montáž zveriť skúsenej firme. Pri používaní hydromasážnej vane je dôležité aj pravidelné čistenie a dezinfekcia masážneho systému.

Okrem vaní sú v ponuke aj hydromasážne bazény, ktoré sa líšia nielen veľkosťou (zväčša sú určené pre niekoľko osôb), ale aj režimom používania. Na rozdiel od vane ostáva v masážnom bazéne voda napustená (podobne ako v klasickom bazéne), preto je tu potrebné zariadenie na jej filtráciu a ohrev.

 

Cítite sa uťahaní? Inhalujte!

Eukalyptus je rastlina, ktorá uvoľňuje dýchacie cesty. Má príťažlivú vôňu a chráni nás pred vírusovými a baktériovými i infekciami, nádchou, ale aj niektorými alergiami. Prírodná vonná prísada je v súčasnosti veľmi vyhľadávanou a populárnou súčasťou parných kúpeľov. Moderný spôsob relaxu vo vlhkej pare obmedzuje tiež tvorbu celulitídy. Môžete si ho dopriať aj doma v špeciálnom uzatvorenom boxe, ktorý plní funkciu sprchovacieho kúta aj parnej (takzvanej tureckej) sauny; pobyt v ňom si môžete spríjemniť aj hudbou či chromoterapiou (liečbou pomocou svetla).
 

Masážne bazény majú režim podobný klasickým bazénom – voda v nich ostáva napustená, filtruje sa a ohrieva. Mnohé sú určené nielen do interiéru, ale aj do exteriéru a dôležité je, že sa môžu využívať celoročne. Okrem relaxácie sú dobré aj na cvičenie vo vode, pri ktorom sa vďaka nadľahčovaniu tela menej zaťažujú kĺby. Optimálna teplota vody je 36 až 37 °C. (USSPA) Saunovanie je spôsob relaxu, ktorý posilňuje imunitný systém, ničí vírusy a obmedzuje vznik celulitídy. Vo fáze odpočinku po saunovaní je dôležité piť tekutiny, ktoré obsahujú minerálne látky a vitamín C, čiže prírodné šťavy, minerálky a bylinkové čaje. Fínsku saunu si môžete dopriať aj doma – stačí priestor pár štvorcových metrov. (Klafs)

Príjemné teplo po kúpeli
Výborný zahrievací účinok majú aj malí kozmetickí pomocníci: telové termokrémy. Vo sfére starostlivosti o telo prevažuje názor, že výrazný skrášľovací efekt dosahujú najmä tie s prímesou škorice. Podľa odborníkov má táto prírodná ingrediencia okrem zahrievacieho efektu aj rozjasňujúci a čistiaci účinok. Dokáže detoxikovať podkožie, a preto sa používa na rozprúdenie lymfy, čo vraj urýchľuje zoštíhlenie.

Fínska sauna

Vďaka účinkom klasickej suchej, takzvanej fínskej sauny teplo preniká hlboko do tela; horúčava zasahuje nielen vrchnú vrstvu pokožky, ale aj svaly a orgány. V priebehu niekoľkých minút sa vám silno prekrví pokožka a svaly a potením sa zbavíte škodlivých látok, ktoré sa z tela vylučujú rýchlejšie. Sauna neprospieva ľuďom so zvýšeným krvným tlakom, zato však vyhovuje ľuďom s kožnými, svalovými a kĺbovými problémami. Privítajú ju aj pacienti trpiaci na ischias a pomôže aj tým, ktorým sa začína prejavovať bolesť ucha a hrdla.
 

Floating prečisťuje a povzbudzuje

Hoci boli donedávna floatingové nádrže výlučnou doménou špecializovaných relaxačných centier, dnes sa prvé lastovičky začínajú objavovať i v domácich kúpeľniach. V pohodlnom kúpeli v nadnášajúcom vodnom prostredí sa cítite uvoľnene a bezpečne. Pri floatingu dospejete až do príjemného štádia podobného bezváhovému stavu, v ktorom si výdatne oddýchnete a oslobodíte sa od telesných i duševných trápení. Vonkajší svet akoby prestal existovať. Fínsky lekár Dr. John Turner zistil, že floating redukuje stres a udržuje v ľuďoch priaznivé pocity po celé dni i týždne. Pri podrobnom rozbore vplyvu na ľudský organizmus poukázal na zlepšenie spánku, zvýšenie telesnej a mozgovej výkonnosti a pamäti. K pozitívnym výsledkom tejto relaxácie môžeme priradiť aj úpravu krvného tlaku a zlepšenie dýchacej i srdcovej činnosti.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa para sauna umývadlo vaňa
Zdieľať článok

Diskusia