Teplý kúpeľ vo vani
Zdroj: shutterstock.com

Teplý kúpeľ vás v parnom lete osvieži viac než sprcha

28. 07. 2022 Zdieľať

V letných mesiacoch väčšina ľudí v túžbe po ochladení volí najradšej studenú sprchu. Málokoho napadne, že naloženie sa do teplej vane vám pomôže omnoho viac.

Možno si hovoríte, že to nedáva logiku. Veď teplá voda naše telo zahreje ešte viac a to nechceme. Ale opak je pravdou. Náš organizmus sa totiž snaží vytvárať teplotnú rovnováhu, preto sa napríklad vo veľkých horúčavách začne naše telo potiť, pretože pot ochladzuje. Na studenú sprchu bude náš organizmus reagovať presne tak, ako nechceme: začne sa otepľovať, pretože studená voda sťahuje cievy. Následne dôjde k prekrveniu pokožky a nám je zase horko.

Teplý kúpeľ vo vani

Zdroj: shutterstock.com

Nášmu telu teda musíme dať ideálnu teplotu, aby nemuselo nič vyrovnávať a my sme sa cítili príjemne. Odporúča sa vaňa s teplotou okolo 20-22 stupňov. Navyše vylezenie z teplej vody do teplého letného podnebia nie je pre telo taký šok ako extrém v podobe ľadovej vody a teplého vzduchu. Aj našej mysli to prospeje, pretože sa nám bude zdať teplota ovzdušia s porovnaním teplej vody o niečo chladnejšia. Pre dlhšie osvieženie sa neutierajte do uteráku a nechajte, aby na vás voda postupne uschla.

Zlepší spánok

V letných dňoch sa odporúča tento kúpeľ robiť nielen pre ochladenie v priebehu dňa, ale tiež pred spánkom, kedy nepríjemné dusno zhoršuje kvalitu nášho odpočinku a neustále nás budí. Krátke večery, hmyz, ktorý zabraňuje otvoreniu okien či hlučný vetrák spánku tiež moc nepomáhajú. Preto mu pomôžte aspoň zrovnaním teploty organizmu.

K odpočinku telo skvele pripraví tiež levanduľa. Spojte ju s kúpeľom a namiesto toho, aby ste ju dali pod vankúš, tak pridajte pár hrstí sušenej rastliny či kvapiek esenciálneho oleja do kúpeľa. V kombinácii s vodou bude mať väčší účinok a vás dokonale upokojí a pripraví na večer.

Dodá pokožke hydratáciu

Teplý kúpeľ vám pomôže upokojiť namáhanú pokožku po celodennom opaľovaní. Stačí do vody pridať pár lyžíc akéhokoľvek oleja a na chvíľu sa do vane naložiť. To vám zaistí hladkú pokožku a vy sa nemusíte mazať žiadnymi krémami po opaľovaní.

V lete je naša pokožka namáhaná viac než v ktoromkoľvek inom ročnom období. Preto by starostlivosť o ňu mala byť hlavne v tomto období zvýšená. Nie je dobré teplotu kúpeľa zvyšovať na viac než 22 stupňov, inak by sa pokožka začala vysúšať. Zároveň by ste mali vo vani pravidelne robiť peeling, ktorý zbaví kožu odumretých buniek a pripraví ju na ďalšie slnenie.

Teplý kúpeľ vo vani

Zdroj: shutterstock.com

Pomôže od bolesti

Okrem príjemného ochladenia nám kúpeľ prinesie úľavu tiež od natiahnutých svalov, ku ktorým v lete dochádza častejšie, pretože podnikáme viac výletov a fyzicky náročných aktivít. Pre lepší účinok vhoďte do vody pár hrstí epsomskej soli. Obsahuje horčík, ktorý svalom pomôže. Môžete si skúsiť obohatiť kúpeľ aj bylinkami – svalom prospeje arnika alebo rozmarín.

Nabije energiou

V letných vysokých teplotách sa rýchlejšie unavíme. Okrem toho, že vás teplý kúpeľ dokáže pripraviť na spánok, môže vám tiež dodať energiu. Kúpele skvele fungujú dohromady s esenciálnymi olejmi, len stačí zvoliť ten správny. Na prebudenie je skvelá mäta, pomaranč alebo rozmarín.

Častejšie kúpanie v lete nevadí

Kúpanie viackrát za deň sa zo zdravotných dôvodov neodporúča, avšak v letných dňoch to nevadí, hlavne, ak sa človek spotí, tak je potrebná častejšia hygiena. Ako už bolo zmienené, voda okolo 20 stupňov pokožku nevysušuje. Napriek tomu obmedzte používanie mydiel. Človeku by malo stačiť umyť sa mydlom jedenkrát denne a v prípade veľkých horúčav či fyzickej aktivity použite mydlo len na časti tela, ktoré sú k poteniu náchylnejšie – napríklad podpazušie.

Zdroj: PR článok SANITINO s.r.o.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: doplnky do kúpeľne vane
Zdieľať článok