Účel svätí kúpeľňu?
Stačí to, keď uvažujete o rekonštrukcii kúpeľne? Iste, ak k tomu pridáte trochu citu pri výbere doplnkov, zmyslu pre dispozíciu, nápaditosť pri voľbe vhodného nábytku a nezmýlite sa v remeselníkoch. Nakoniec sa prepracujete k poznaniu, že účel nie je jediným metrom, podľa ktorého sa rodí svätyňa dennej hygieny.
Domáca oáza
Kúpeľňa v paneláku, v starej tehlovej zástavbe alebo rodinnom dome sa po čase chtiac-nechtiac stáva adeptom na rekonštrukciu. V múroch sa často skrývajú unavené rozvody elektriny a vody. Obyčajne aj odpadové potrubie je už na pokraji zrútenia a zariaďovacie predmety – umývadlo, vaňa, toaletná misa – pamätajú aspoň jednu generáciu majiteľov. Pri rekonštrukciách sa väčšina architektov snaží orientovať kúpeľňu k obvodovej stene a do tesnej blízkosti spálne. Pri inej konštelácii sa môže z kúpeľne stať výrazný solitérny výtvarný objekt s odstupom od obvodových stien. Sklobetónové, niekedy dokonca steny z Lexanu alebo kombinované presvetlia priestor cez deň a v noci urobia z kúpeľne svietiacu ozdobu interiéru.
Kto z koho
Priestor, v ktorom potrebujete pri vylepšovaní svojej telesnej schránky dennú dávku pohodičky, nemôžete nechať len tak. Pri čistení zubov hľadíte už roky na to isté umývadlo, kúpete sa v tej istej dobre známej vani alebo stojíte v tom istom sprchovacom kúte, ktorý voľakto chcel mať práve na tomto mieste a práve s takýmto obkladom.Každý „dobrý“ nápad, ktorý svojho času mohol byť naozaj dobrý, a každá chyba, ktorá sa stala niekde na začiatku, možno ešte dávno pred tým, ako ste kúpili či zdedili svoj byt alebo dom, sa vám budú pripomínať ešte dlhý čas. Tak dlho, až kým sa nerozhodnete zmeniť svoju kúpeľňu podľa súčasných predstáv. Len neurobiť pri rekonštrukcii chybu. To sa ľahko povie! Najmä keď nás čaká neporiadok, prídeme na istý čas o pohodlie a dokonca sa môže stať, že si to rozhádžeme so susedmi, majstrami aj úradmi. Vec treba odsúhlasiť so správcom objektu a ohlásiť stavebnému oddeleniu na mestskom alebo miestnom úrade. Navyše, odkiaľ začať a čo je dôležité? A vôbec, nevydrží tá stará kúpeľňa ešte nejaký čas a nie je lepšie dať pokoj pôvodným rozvodom? Necháte to tak, a ono vás to časom dobehne.
Pohľad do štandardnej kúpeľne – návrh pripravený kúpeľňovým štúdiom vrátane plánu uloženia obkladu a dlažby. (Armaturex) | |
Alternatíva pre bežnú panelákovú kúpeľňu oživená bordúrou a rozjasnená veľkým zrkadlom. (Armaturex) | |
Veľkorysejšie riešenie kúpeľne vo väčšom priestore. (Armaturex) |
Staré za nové
Otrepaná pesnička. Kompletnú rekonštrukciu však určite bude potrebovať miestnosť s umakartovými stenami bez okien a bez možnosti prirodzeného vetrania. Minikúpeľňa s otáčavým umývadlom a WC bez umývadla, zato s dvierkami do inštalačnej šachty nepotrebujú komentár, ale renováciu.S čím nepohnete? S polohou stúpačky (zvislých rozvodov), na ktorú je viazané umiestnenie WC misy v klasickom panelákovom byte – obmedzuje možnosti rekonštrukcie kúpeľne. No nielen to. Vzdialenosť WC misy od stúpačky je ohraničená nevyhnutnosťou dodržať potrebný spád odpadového potrubia. Čím ďalej od odpadu, tým vyššie musí byť položený vývod z misy alebo nižšie umiestnené pripojenie na hlavný odpad. Nepohnete ani s inštalačnou šachtou. Práve naopak, musíte zachovať voľný prístup k šachte, okrem iného aj preto, aby sa dalo vymeniť zvislé potrubie a boli dostupné merače spotreby vody. V ceste radikálnejších presunov v rámci dispozície bytu stoja alebo doslova zavadzajú nosné panely. Pozor! Panelák sa v prípade nezodpovedného zásahu do statiky domu správa ako domček z karát. Narušením nosných prvkov sú ohrozené aj ďalšie poschodia. V každom prípade rekonštrukcia panelákovej kúpeľne predstavuje toľko technických peripetií, že voľba spôsobu renovácie patrí do rúk profesionálov, ktorí si už „prešli svoje“ rôznymi typmi panelových domov a požiadaviek klientov. V súčasnosti už nemusí byť pravdou ani to, že nakupovať materiál priamo u výrobcu sa oplatí najviac.
Vizualizácia dispozičného riešenia kúpeľne s dvojumývadlom a vaňou oddelenou samostatnou inštalačnou stienkou. (Rea Babjak, Eurokera) |
Hneď na začiatku zvážte, či predsa len jednorazovo nepriplatíte pri kúpe kvalitnejšieho umývadla, vane, zásteny či sprchovacieho kúta. Kvalitná keramika umývadiel a materiál vaní či sprchovacích kútov sa ľahko udržiava v čistote; voda po nich steká ako po mastnom povrchu a nenecháva škvrny od vodného kameňa. Dobrou investíciou sú aj úsporné batérie s vodnou brzdou, ktoré znižujú spotrebu vody.
Kúpeľňa, WC a súkromie
Istý čas bolo u nás populárne včlenenie WC do priestoru kúpeľne. V katalógu alebo na reklamnej fotografii to vyzerá výborne. Tešiť sa z toho môže akurát majiteľ, ktorý je samostatnou jednotkou bez spolubývajúceho príbuzenstva. Viacčlenná rodina si naozaj nemusí byť nablízku za každých okolností a pri všetkých ranných úkonoch. Navyše, ak ponecháte WC na pôvodnom mieste, predídete prípadným problémom so stúpačkou a súčasne obmedzíte rodinné teritoriálne spory. Ak doplníte WC miestnosť o umývadielko a máte dobrého architekta spolupracujúceho s ešte vydarenejšou stavebnou firmou, môžete si dovoliť sťahovanie kúpeľne do dispozične atraktívnejšej časti bytu. Ešte vždy však ostáva vyriešiť spádovanie od vane a sprchovacieho kúta v podlahových vrstvách. Riešením je celoplošné zvýšenie podlahy. Pozor však na podchodnú výšku zárubne. Vytváranie pódií v jednotlivých miestnostiach alebo ich častiach je skôr núdzovým riešením.
Architekti ponúkajú aj riešenie, v ktorom nasťahujú kúpeľňu k obvodovej stene a zužitkujú jedno krídlo kuchynského okna. Návrh predpokladá výmenu okna v kuchyni a vloženie stĺpika v rámci pôvodného členenia okenných krídel. V mieste stĺpika sa vytvorí možnosť napojiť deliacu priečku. Jednoducho, po odstránení jadra sa otvorí priestor s oknom, ktorý sa pozdĺžne rozdelí na kuchyňu a kúpeľňu. Obe miestnosti s pozdĺžnym pôdorysom vyhrajú prístup k oknu. Týmto riešením získa kúpeľňa priame osvetlenie a odvetranie.
Niektoré typy bytových domov majú navyše priestorové rezervy v ploche, ktorú pôvodní stavbári venovali chodbe, prípadne vstupnej hale.
Prestavba jadra by profesionálom nemala trvať dlhšie ako desať dní. Do ľahkých tvárnic nie je problém zasekať nové inštalačné rozvody. (archív) |
Čo skôr
Už ste sa porozprávali s rodinou, obtelefonovali firmy s dobrými referenciami, prešli ste niekoľkými kúpeľňovými štúdiami, prelistovali domáce i zahraničné časopisy, vypočuli ste si často protichodné rady známych a s boľavou hlavou ste sa konečne rozhodli pre firmu, ktorá má vstúpiť do vášho života na najbližších 10 dní. Áno, to je priemerný čas, za ktorý by mali profesionáli zvládnuť rekonštrukciu štandardnej kúpeľne a WC! Stavebným prácam však nepredchádza len dobrá povesť firmy, ale aj predbežná obhliadka a kompletná cenová ponuka, na základe ktorej môžete prikývnuť alebo aj nie. Pri porovnávaní ponúk si všimnite, či sa nezabudlo na odvoz odpadu a či kalkulácia obsahuje aj položky za výmenu alebo opravu vodoinštalácie a elektrických rozvodov. Materiál si vyberte v predajni, ktorá má odborné poradenstvo.
Niektoré kúpeľňové štúdia si nárokujú zálohu pri architektonickom návrhu. Niet sa čo čudovať. Prirodzene sa bránia situácii, keď klientovi dispozične a technicky vyriešia celý priestor kúpeľne a WC, poradia mu, a on sa potom odoberie ku konkurencii alebo nakúpi na rôznych miestach materiál, prípadne si za lacnejšie dá „spichnúť“ zvyšok objednávky. Ušetriť sa dá, ibaže ostane riziko, že „nasledovníci“ nedodržia návrh, ušetria na materiáli aj tam, kde to najmenej treba. Časom sa ukáže, že naozaj robili bez záruky. Zo škár sa vymrvuje škárovacia hmota, inštalácie netesnia, nábytok nesedí a nedajbože treba nanovo sekať… a v konečnom dôsledku, ak chcete dať kúpeľňu na poriadok, doplatíte (ak nie preplatíte) na dodatočných prácach. Nič z toho sa nemusí stať, ale predsa: aký projekt a materiál si architekt alebo kúpeľňové štúdio navarí, za taký potom nesie záruku. Zvyčajne majú odborní predajcovia v ponuke spoluprácu s overenými stavebnými firmami. V prípade reklamácie nájdete vinníka jednoduchšie a máte šancu dohodnúť sa.
Zásadná zmena: naozajstná kúpeľňa namiesto nevyhovujúceho jadra. (Ravak) |
Odumakartovanie a cena
Prvou radosťou je demontáž umakartového jadra s bežnými rozmermi 1,6 x 2,5 m a odinštalovanie zariaďovacích predmetov. Keď to všetko majstri vypracú z vášho bytu a odvezú na skládku, začne sa váš byt plniť materiálom na murovanie, omietanie, kladenie dlažby a obklady stien. Priebežne sa u vás muruje, opravuje alebo vymieňa vodovodná a elektrická inštalácia, osádzajú sa zárubne, naťahujú omietky, kladú dlažby a obklady, montujú a osádzajú zariaďovacie predmety a doplnky. Z vášho vrecka, ak nemáte architektonicky náročný návrh alebo zložitý obklad, odbudne 40- až 50-tisíc korún vrátane DPH za stavebné práce a odvoz odpadu. V prípade, že máte šťastie a váš panelákový byt nedostal pred rokmi do vienku jadro, pripravte si na úhradu nákladov za práce 35- až 40-tisíc korún. Keď sme už pri cenách štandardných kúpeľní v bežnom byte v našich zemepisných šírkach, tak rátajme ďalej financie na kúpu materiálu: obklady a dlažba 10- až 20-tisíc korún, sanita okolo 35- až 45-tisíc a ešte trochu peňazí za doplnky. Čo sa týka kvalitných obkladov, tie s najmodernejším dizajnom sa pohybujú v cene od 1 200 Sk/m².
Rozmiestňovať podľa prianiaPolohopis zariaďovacích predmetov nie je len otázkou najvhodnejšieho ergonomického a estetického rozmiestnenia, ale závisí od spôsobu realizácie rozvodov a inštalácie. Inštalácie sa môžu riešiť klasicky mokrým spôsobom. Zasekajú sa do muriva alebo potiahnu po povrchu stien a dodatočne obmurujú. Iný spôsob spočíva na suchej inštalácii pomocou predstenovej montáže alebo vybudovaním samostatnej inštalačnej stienky. Stienky ukryjú potrubné rozvody alebo splachovacie nádržky toaliet. Po obložení impregnovanými sadrokartónovými doskami sa tvária ako výtvarný prvok v interiéri. Môžu predeliť priestor a vytvoriť malú odkladaciu plochu. V prípade vybudovania polovičných stien vyznačia hranicu medzi funkčnými zónami. Sanitárnu stenu tvorí konštrukcia na uchytenie rozvodov a sanitárnych predmetov. Takéto inštalačné systémy umožňujú aj montáž umývadla alebo toaletnej misy do rohu kúpeľne. Kompletné rúrové rozvody sa predpripravia do modulov ešte v dielni. Ďalšou výhodou je zníženie hlučnosti. Umiestnením inštalačnej steny pred murovanú sa zníži hladina hluku pri sprchovaní na 32 dB, pri umývaní rúk na 17 dB a pri splachovaní na 30 dB. Systém sa dá navyše prispôsobiť nárokom užívateľa: umývadlo a WC misa sa dajú ľahko osadiť do potrebnej výšky.
Aj malá sa krášli
Účel podlahy a obkladu je jedna vec, ale v skutočnosti sa dáte zlákať ponukou farieb a povrchovou štruktúrou. Rokmi sa aj na náš trh dostali kompletné dizajnérske kolekcie obkladov, dlažieb, sanitárnej keramiky. Výberom svetlej a upokojujúcej farebnej škály máte šancu pridať opticky na objeme kúpeľňového priestoru. Formát od 30 x 30 cm: ak nepomôže, určite neublíži. V prípade, že ste sa zahľadeli do väčších obdĺžnikových obkladov, držte sa horizontu. Obkladanie na šírku pridá na objeme. S výškou obkladu to nepreháňajte. Stačí, ak zastanete vo výške zárubne. Samozrejme, že to nemusíte dodržať na centimeter – v tomto prípade netreba obkladačky rezať, aby ste zarovnali. Obklad až po strop by kúpeľňu opticky znížil. Ak sa vám priestor stále zdá málo vzdušný, vyberte si sklenené police a sklenené korpusy dvierok na nábytku. Nešetrite na ploche zrkadiel. Ak ešte dobre nasvietite niekoľko regálov, potom sa vám podarí priestor prehĺbiť. Trendom je zmenšovanie plochy obloženej keramikou. Viac si prídu na svoje tropické dreviny a tapety, ryhované omietky alebo stucco – to všetko odolné proti vode.
Skoro navždy svoji
Kúpeľňa je často jediným priestorom, ktorý počas jednej generácie nezmení svoju tvár. Málokto sa rozhodne viackrát za život v tom istom byte a v tej istej kúpeľni obíjať obkladačky a dlažbu, meniť sanitu a ešte nebodaj „prehadzovať“ rozvody. Oveľa jednoduchšie je preonačiť hociktorý iný kút svojho domova (s výnimkou kuchyne), ktorý na štvorcový meter zhltne menej peňazí a stojí menšiu námahu ako štvorcový meter kúpeľne. Spolu s účelom by mala kúpeľňa presvedčiť aj svojou nadčasovosťou a estetickým vzhľadom. Tak do toho!Drobné rady spoločnosti Armaturex:
|