Viete, ako si pripraviť relaxačnú domácu soľ do kúpeľa?
Horúci kúpeľ je skvelý spôsob, ako relaxovať a uvoľniť napätie po dlhom dni. Ak si do kúpeľa pridáte soli bohaté na minerály, pomôžu zmierniť bolesti, upokojiť a zjemniť pokožku a znásobia relaxáciu. Dobrou správou je, že takúto soľ do kúpeľa si môžete z prírodných ingrediencií vyrobiť i sami doma – presne podľa vašich predstáv a s obľúbenými vôňami. Domáca soľ je tiež skvelým darčekom.
Aký typ soli je najlepší na výrobu soli do kúpeľa?
Kúpeľovú soľ môžeme vyrobiť len s jedným typom soli (najpoužívanejšia je epsomská, vďaka obsahu magnézia) alebo skombinovať viaceré, napríklad morskú, himalájsku ružovú soľ, dokonca i bežnú kuchynskú, ale nie jodizovanú.
Epsomská soľ je najbežnejším typom soli používaným v kúpeľových soliach, avšak technicky to vôbec nie je skutočná „soľ“. Je to prirodzene sa vyskytujúca minerálna zlúčenina zložená z horčíka a síranu. Kúpeľ so soľou epsom sa používa na podporu hojenia a úľavy od bolesti pri rôznych problémoch: vyvrtnutia, modriny, zarastené nechty, stuhnuté kĺby a svaly, ale aj pri strese.
Morská soľ je len minimálne spracovaná a zachováva si množstvo cenných minerálov vrátane horčíka, draslíka, vápnika, fosforu, brómu, bóru, zinku, železa, mangánu, medi a kremíka. Kúpeľ s morskou soľou zmierňuje napätie, stuhnutosť a zároveň stimuluje krvný obeh a detoxikáciu.
Himalájska ružová soľ je na rozdiel od morskej z hôr v južnej Ázii. Tvorí ju 98 % chloridu sodného a 84 ďalších stopových minerálov a prvkov. Navyše má aj estetickú hodnotu.
Jemná, stredne alebo hrubo mletá soľ
Bežne dostupné soli majú rôznu hrúbku zŕn. Aké sú najlepšie do kúpeľa? Jemnozrnné soli sa v kúpeli rozpustia rýchlo a ľahko, hrubšie mletým to potrvá dlhšie. Väčšie zrnká soli lepšie absorbujú esenciálne oleje a vyzerajú skvele. Asi najlepším riešením pri výrobe domácej soli do kúpeľa je použiť zmes stredne a hrubo mletých solí.
Ako si pripravíte relaxačnú soľ do kúpeľa?
Ingrediencie
- 4 šálky soli podľa výberu – epsomská, morská soľ a/alebo ružová himalájska soľ,
- ½ až 1 šálka sušených bylín alebo kvetov – sušené lupienky ruží, levanduľa, kvety nechtíka, harmanček, rozmarín, lístky mäty, citrónová verbena alebo dokonca sušené citrusy
- ½ šálky koloidných ovsených vločiek
- 2 PL oleja s vitamínom E – olivový, mandľový, arganový alebo iný nosný olej
- 50 až 100 kvapiek esenciálnych olejov podľa výberu – napríklad 30 kvapiek levandule a 20 kvapiek eukalyptu
Postup
Do nádoby mixéra pridajte soli a koloidné ovsené vločky. Dobre premixujte, aby sa spojili. Potom ich pokvapkajte olejom s vitamínom E a pridajte suché bylinky alebo kvety. Znova premixujte.
Teraz pridajte esenciálne oleje a zmes premiešajte, kým sa všetko rovnomerne spojí.
Vyrobenú soľ do kúpeľa presypte do vzduchotesných nádob a vychutnajte si liečivý relaxačný kúpeľ. Takáto soľ je tiež zaujímavým, praktickým a pritom krásnym, voňavým darčekom.
Ako používať domácu soľ do kúpeľa?
Na takmer plnú vaňu teplej vody použite ¼ šálky až 2 šálky kúpeľovej soli. Soľ premiešajte, aby sa rozpustila. Ak chcete z relaxačného kúpeľa vyťažiť maximum, doprajte si oddych vo vani 20 až 30 minút.
Sabína Zavarská
Zdroj: homesteadandchill.com
Foto: istock.com