Zázraky nad umývadlom

07. 11. 2005
Zdieľať

Väčšina ľudí sa pri plánovaní kúpeľne dlho zaoberá farebnosťou a vzormi obkladov, tým, aká bude vaňa, či sa zmestí sprchový kút a aký tvar bude mať umývadlo. To, že do umývadla by mala pritekať voda, je predsa jasné, a že na tento účel sa používajú umývadlové batérie, je takisto jasné, tak aké úvahy? Aj nad touto zdanlivou maličkosťou je však dobré popremýšľať, pretože tesne nad umývadlom je priestor na vedu aj umenie.

Samozrejme, je mi jasné, že nikomu netreba vysvetľovať, na čo slúži umývadlová batéria. Avšak o tom, ako môže slúžiť, možno ešte úplne všetko neviete. Ak si totiž myslíte, že vec sa rieši iba jednou pákou alebo dvoma „kohútikmi“ (na studenú a teplú vodu), hlboko sa mýlite. Vývoj umývadlových batérií ide rýchlym tempom a výrobcovia stále prichádzajú s novými technickými riešeniami a netradičnými prístupmi.

O dvoch vrškoch


Zázraky nad umývadlom

34125

Začnem asi najstarším spôsobom púšťania vody – „kohútikmi“. Zámerne ich dávam do úvodzoviek, pretože to, čo svorne nazývame kohútikom, vo svojej technickej podstate je ventil. Práve pre ventil je totiž charakteristické, že umožňuje plynulú reguláciu – v našom prípade prietoku vody. V priestore za ventilmi sa teplá a studená voda zmiešajú a z výtokového ramena vyteká voda taká „akurát“. Z toho sa kedysi dávno, v časoch samostatných výtokov na studenú a teplú vodu, odvodil názov tejto humánnej novinky používaný až dodnes – zmiešavacia batéria. I keď sa vám môžu zdať na prvý pohľad povedomé, nové kohútiky už nie sú tie staré známe kvapkajúce potvory s mosadzným sedlom a gumovým tesnením.


Zázraky nad umývadlom

34122

Dobrá správa pre manželov je, že nemusia mať obavy, ani keď manželka túži po „klasike“ – časy pravidelných výmen tesnení a zbrusovania sediel sú už dávno zažehnané. V nových keramických vrškoch sú namiesto relatívne mäkkých materiálov – gumy a mosadze – keramické doštičky. Stúpavý pohyb piesta sa nahradil vzájomným pootočením keramických doštičiek, ktoré sa po sebe kĺžu podobne ako v kartušiach jednopákových batérií a pritom odkrývajú alebo zakrývajú otvor, ktorým preteká voda. Keramika je mimoriadne odolný materiál a navyše pri tomto spôsobe pohybu nemajú abrazívne nečistoty obsiahnuté vo vode veľkú šancu dostať sa na tie miesta, ktoré na seba tesne dosadajú (a vďaka tvrdosti a samočistiacej funkcii pohybujúcich sa doštičiek by mali rovnako tesne dosadať aj v budúcnosti).

S pákou alebo bez páky


Zázraky nad umývadlom

34128

Kým pri klasickej zmiešavacej batérii sú potrebné dva ovládacie prvky (jedným ventilom sa nastaví prietok teplej, druhým studenej vody), pri jednopákovej batérii sa všetko ovláda „jednou pákou“ (i keď to nemusí platiť úplne doslova, ale o tom až neskôr). Voda sa zmiešava v keramickej kartuši, pomocou ktorej sa dajú regulovať aj teplota vody (horizontálnym pohybom), aj jej prietok (vertikálnym pohybom). Ako som už spomínala, celý zázrak sa ovláda jednou pákou (z toho sa odvodil pôvodný názov batérie – jednopáková) alebo po novom bez páky (z toho vznikol novší názov tohto ovládacieho prvku – monorukoväť). Napriek zásluhám jednopákových batérií prestala byť časom mohutná páka až tak „in“ a dizajnéri ju v snahe o neustálu inováciu začali pretvárať, zmenšovať a ukrývať, až ju nakoniec úplne „odstrihli“. Na podstate tejto batérie to však nič nezmenilo – s pákou alebo bez nej, keramické kartuše sú jednoduché, praktické a odolné a ešte sú to aj hotoví experti na šetrenie vodou.

Experti na úsporu

Asi pred dvadsiatimi rokmi boli jednopákové batérie hotovým zázrakom vedy a techniky, ktorý sľuboval vyriešiť všetky problémy s kvapkajúcimi kohútikmi. Sľub dodržali a dokonca predstihli očakávania – keramické kartuše totiž otvorili cestu novým možnostiam šetrenia vodou a energiou.


Zázraky nad umývadlom

34134

Najjednoduchší typ šetriacej stojančekovej batérie má kartušu so zabudovaným obmedzovačom, ktorý mechanicky zabraňuje pootočeniu páky za istú hranicu smerom doľava – za každých okolností teda zabraňuje pusteniu horúcej vody. Po odmontovaní páky a krytu sa dá poloha obmedzovača jednoducho mechanicky nastaviť. (Aj pri klasických batériách sa dá obmedziť prietok vody na rohových ventiloch, pri jednopákových batériách je však šetrenie jednoduchšie.)


Zázraky nad umývadlom

34135

Ďalším spôsobom sú takzvané ekokartuše, kde pri otáčaní páky smerom doľava (nastavovaní teploty) cítiť pri teoreticky vypočítanej teplote 38 °C istý odpor. Batéria teda len jemne naznačí, že ak chcete šetriť, tak si teplejšiu vodu zbytočne nepúšťajte, pretože v tejto polohe bude voda „akurát“. Kartuša pritom môže mať iba tento systém alebo v nej môže byť zabudovaný ďalší prvok na odporúčanie prietoku. V praxi to znamená, že rovnaký jemný odpor budete cítiť aj pri nastavovaní prietoku vody pri asi 7 l/s, čo je optimálne množstvo vody na opláchnutie rúk alebo riadu pri kvalitnom a bezchybne pracujúcom perlátore (tzv. dvojitý šetriaci systém).


Zázraky nad umývadlom

34136

Pri jednopákovej batérii s dvojitým šetriacim systémom je nastavenie optimálnej teploty aj prietoku vody veľmi jednoduché – najprv otočíte páku smerom doľava a nastavíte teplotu vody (v mieste jemného odporu by mala mať 38 °C), potom pohybom vo vertikálnom smere zdvihnete páku do ďalšej vyznačenej polohy, čím nastavíte optimálny prietok vody. Po chvíli (keď sa vyprázdnia potrubia) bude vytekať voda s primeranou teplotou a v primeranom množstve. Ekokartušami sú vybavené len umývadlové batérie, pretože pri ostatných batériách (či už vaňových, sprchových, alebo drezových) by bolo šetrenie na úkor komfortu, a to by len málokomu vyhovovalo.

Podmienkou šetrenia je však aj dobrý perlátor. Medzi najkvalitnejšie patria tzv. kaskádové perlátory, ktoré majú oproti klasickým niekoľko zlepšení, napríklad menšie usádzanie vodného kameňa alebo reguláciu prietoku. Dobre fungujúci perlátor nasýti vodu vzduchovými bublinkami a tým zmäkčí jej prúd tak, že sa dosiahne maximálny oplachový efekt – voda pri umývaní ostane na rukách a nerozstrekne sa dookola.

Senzačné senzory


Zázraky nad umývadlom

34133

Asi najvyšší komfort a zároveň najlepšie možnosti na šetrenie vodou ponúka posledný spôsob ovládania – termostat. Jedným samostatným ovládacím prvkom sa tu nastavuje teplota vody, druhým jej prietok. Forma termostatu pritom môže byť rozmanitá – od štíhleho valca, umiestneného kolmo na výtokové rameno, kde je na každom konci jeden ovládač, cez termostatické ovládače, ktoré sa vonkajším vzhľadom podobajú na klasické ventily, až po termostat podobný monorukoväti (Jednopákové termostatické batérie ponúka napríklad séria Evita od Kludi). Podstatou je vždy regulácia pomocou senzorov.

Výhodou tohto sofistikovaného zariadenia je presnosť. Presne podľa stupnice si nastavíte teplotu a prietok vody a vďaka senzoru v zmiešavacej komore batérie sa tento údaj kontroluje a prietok teplej a studenej vody sa priebežne automaticky upravuje. Výsledná teplota zmiešanej vody sa nemení ani pri výkyvoch tlaku alebo kolísaní teploty horúcej vody v prívodnom potrubí.

Kde bude?

Batérie sú zvyčajne určené na montáž na umývadlo, na pult vedľa umývadlovej misy (výtok musí byť vyšší než pri montáži na umývadlo) alebo na stenu (nástenné alebo tzv. podomietkové). V telese batérií montovaných na umývadlo (alebo vedľa neho) je zabudovaná aj potrebná technológia na zmiešavanie vody a reguláciu prietoku, pri podomietkových variantoch je celý zázrak ukrytý v takzvanom podomietkovom telese, teda mimo viditeľných častí batérie.


Zázraky nad umývadlom

34138

Z kombinácií spôsobu umiestnenia a spôsobu ovládania vzniká množstvo typov batérií, ktoré ponúkajú firmy vo viac či menej ucelených sériách s podobným dizajnom. Prečo sa však obmedzovať len na variácie a permutácie relatívne bežných riešení. Napríklad spoločnosť Ritmonio uviedla na trh dokonca podlahové armatúry, čím chcela vyriešiť aj prípady, keď nemožno použiť klasickú batériu v stojančekovom či nástennom vyhotovení. Podlahová armatúra sa jednoducho postaví vedľa umývadla, ale aj vedľa čohokoľvek iného – vane či sprchovacieho kúta – a ovládací prvok sa nainštaluje kamkoľvek podľa želania zákazníka.

Kam to všetko speje?

Pokiaľ ide o dizajn v zmysle tvarovania, ale aj funkčnosti, oblasť umývadlových batérií je na nové nápady – či už decentne inovatívne, alebo bláznivo extravagantné – veľmi bohatá.


Zázraky nad umývadlom

34142

K módnym trendom patria hranaté tvary batérií, ale aj široké prúdy vody. Pôsobivé široké výtoky, aké sa donedávna využívali najmä na napúšťanie vaní a bazénov alebo ako tzv. vodopádové sprchy, si dnes získavajú popularitu aj pri umývadlách. Zaujímavou novinkou sú aj umývadlá so zadnou stenou v rozličných variantoch – či už keramickou, alebo podobnou, aká je moderná pri kuchynských linkách – na ktorú sa umiestňuje batéria. Túto módnu vlnu pozoruhodným spôsobom zachytili nástenné trojotvorové batérie JOOP! (Kludi) v spojení s klasickým dizajnovým umývadlom a špeciálnym, takzvaným nástenným adaptérom. Trojotvorovú batériu si tak môžete dať na stenu aj bez búrania a novej inštalácie.


Zázraky nad umývadlom

34146

O nedostatku nápadov nemožno hovoriť ani pri formách a spôsoboch púšťania vody. Naozaj originálny spôsob je pri batérii talianskej značky Zazzeri, ktorej názov Z Point pomerne presne vystihuje to, ako si pustiť vodu. V podomietkovom kruhovom ovládacom prvku je malá jamka, do ktorej užívateľ vloží ukazováčik a ľahkým pohybom reguluje teplotu a prietok vody. Neviem, či pri rafinovanosti tohto ovládacieho prvku ostanú užívateľovi ešte kapacity aj na vnímanie elegantného dlhého a úzkeho elementu, ktorý slúži ako výtokové ramienko. Ďalším prekvapením pre nič netušiaceho užívateľa môže byť výtokové rameno trčiace napríklad zo stropu – aj to je totiž pri tejto armatúre možné.

Za akú cenu?


Zázraky nad umývadlom

34145

Je zrejmé, že cena dizajnových bonbónikov podstatne prevyšuje čistý mesačný príjem priemerného Slováka a ani netvrdím, že sa bez nich nedá prežiť (i keď je príjemné, ak si ich človek môže dopriať…). Je však zaujímavé vedieť, kam až siahajú možnosti určitej značky. Podľa takýchto vlajkových lodí, ktoré predstavujú vrchol umenia a zručnosti každého z výrobcov, môže si človek urobiť predstavu o kvalite celej jeho ponuky. Okrem vlajkových lodí a dizajnových bonbónikov totiž každá z renomovaných značiek ponúka aj tzv. ekonomický segment, teda batérie, ktoré sú cenovo dostupné aj pre bežného smrteľníka a pritom rovnako kvalitné, čo sa týka techniky aj materiálov. Kvalitnú stojančekovú pákovú batériu so zárukou päť a viac rokov a s dizajnom, ktorý určite nikoho neurazí, môžete si kúpiť už za 1500 až 2500 Sk. Vzhľadom na predpoklad, že vám bude spoľahlivo slúžiť dlhé roky, to nie je vysoká cena. A ak si vyberiete ekokartušu, môžete ušetriť na spotrebe vody aj na nákladoch na teplú vodu.

Naproti tomu na neinformovaného spotrebiteľa číha na našom trhu nebezpečenstvo v podobe širokej škály lacných „no name“ batérií, pri ktorých by však za kvalitu ani servis nedal ruku do ohňa ani sám predajca. A kto z nás je taký bohatý, aby si mohol kupovať nepodarky?


Zázraky nad umývadlom

34143

Z čoho teda vyplýva cenový rozdiel medzi jednotlivými sériami tej istej značky, keď je ich kvalita rovnaká, používajú sa rovnaké kartuše a tie isté materiály? Rozdiely sú v tvarovaní a šírke série. Lacnejšie série ponúkajú len základný rad – umývadlovú stojančekovú batériu, vaňovú, sprchovú a podomietkové armatúry, prípadne drezovú stojančekovú alebo nástennú batériu. Naopak pri drahších sériách je v sortimente 10 až 15 typov výrobkov v jednom dizajnovom rade. Pri tvarovaní pritom nejde vždy len o meno dizajnéra či ladnosť tvarov, ale najmä o technologickú náročnosť výroby určitého tvaru. Vyrobiť niektoré jednoduché tvary a detaily môže byť paradoxne zložité.

Zdanlivé maličkosti


Zázraky nad umývadlom

34148

Pri kúpe batérie sa stretnete aj s množstvom zdanlivých maličkostí, na ktoré by ste sa mali informovať. Napríklad moderné umývadlové batérie majú na rozdiel od minulých väčšinou pevné výtokové rameno. Okrem toho je dobré vedieť, že cenou za samotnú batériu sa vaše výdavky spojené so „zavodnením a odvodnením“ umývadla nekončia. Ceny batérií sa totiž neraz uvádzajú bez odtokovej garnitúry a uzáveru odpadu, nevyhnutnou súčasťou vybavenia umývadla je aj sifón (pri drahších sériách armatúr sa odporúča priplatiť si aj za dizajnový sifón, aby nejaký plastový výlisok nekazil dojem z elegantnej kúpeľne).


Zázraky nad umývadlom

34147

Batérie je vhodné chrániť pred tvrdými minerálnymi čiastočkami a nečistotami obsiahnutými vo vode – na vstupe potrubia do bytu alebo domu sa odporúča namontovať mechanický filter, ktorý pred nečistotami vo vode ochráni všetky armatúry. Pri montáži stojančekových batérií sa dajú vložiť malé mechanické filtre aj do rohových ventilov (sú aj rohové ventily so zabudovaným filtrom) a všetky termostatické batérie majú mechanický filter už zabudovaný.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kuba1 kuba2 kúpeľňa umývadlo vodovodná batéria
Zdieľať článok

Diskusia