Kvalitné bývanie pre rodinu s deťmi

Kvalitné bývanie pre rodinu s deťmi

29. 09. 2010
Zdieľať

Menší 3-izbový byt v panelovom dome s rozlohou 76 m2obýva mladá rodina s dvoma deťmi. Byt má pôvodné umakartové jadro s príslušenstvom, ktoré čaká radikálna výmena. S plánovanou investíciou do prestavby sa otvára otázka nových dispozičných možností bytu, pričom súčasťou komplexného interiérového riešenia bude jeho zdravé nové zariadenie. Ako čo najlepšie zvládnuť nastolený problém, predstavia dve odlišné alternatívy.

 

 


Kvalitné bývanie pre rodinu s deťmi

286079

Dobrý deň,
plánujem rekonštrukciu  panelového bytu 3 + 1 s rozlohou 76 m2 (plánik prikladám). Chcela by som vymeniť umakartové jadro a dať nové podlahy, páčilo by sa mi umiestniť priestranný šatník v prvej miestnosti vedľa vchodových dverí, kuchynský kút by som rada posunula čo najbližšie k obývacej izbe, v ktorej chcem umiestniť aj jedálenský stôl. Byt by mal slúžiť mladej rodine s dvoma deťmi. Veľmi rada sledujem vaše rady o zmenách v dispozičnom usporiadaní bytov a teším sa na váš návrh rekonštrukcie môjho bytu. Ďakujem.

Vaša čitateľka Martina

Alternatíva A
V alternatíve A zachovávame polohy jednotlivých miestností. Obývačka, kuchyňa, spálne – všetko zostáva na svojom mieste. Z úsporných dôvodov však zlučujeme toaletu s kúpeľňou do jedného celku. Šetríme tak priestor a logickým zariadením odstraňujeme jeho stiesnenosť. Aj v kuchyni odstraňujeme prebytočné priečky, vďaka čomu sa zjednodušia komunikačné ťahy. Šikovné vyriešenie kuchyne je základom jej dobrej funkčnosti. V priestore sme integrovali pracovnú zónu a stolovanie. Vysoké a nízke skrinky dopĺňa vysoký blok na konci zostavy so zabudovanými spotrebičmi. Kompletná výmena linky je jednoduchá vzhľadom na blízkosť bytového jadra. V načrtnutej dispozícii venujeme pozornosť zároveň spálňam a obývačke. Rozloha izieb nie je veľká a tomuto faktoru sa prispôsobuje aj použitý nábytok a jeho rozvrhnutie. V detskej izbe treba uplatniť poschodové lôžko, ktoré umožní vytvoriť domáce pracovisko pre malých školákov. V spálni, kde taktiež bojujeme s nedostatkom miesta, sa musia umiestniť hlboké šatníkové skrine v susedstve lôžka. Ďalšie úložné priestory poskytne vstavaný šatník v predsieni. Najveľkorysejšou miestnosťou je obývacia izba. Aby si zachovala podobu atraktívneho miesta v byte, zbytočne ju nezaťažíme množstvom nábytku, naopak, dbáme na striedmy a starostlivý výber, ako aj celkové farebné a materiálové zladenie.


Kvalitné bývanie pre rodinu s deťmi

286074


Kvalitné bývanie pre rodinu s deťmi

286075
Husárová

Alternatíva B
Pri uvažovaní o novej kúpeľni sme postrehli existenciu ďalšieho – susedného bytového jadra, umiestneného v tesnej nadväznosti na riešený byt. Keby sme na nové rozvody použili susedné vodovodné a kanalizačné stúpačky, ich nepatrnou úpravou by sa dala výrazne pozitívne ovplyvniť dispozícia celého bytu. Kúpeľňa by zmenila polohu, dostala by sa do nadväznosti s izbami – spálňami a vytvorila by nočnú zónu. Efektným riešením by bola aj navrhnutá zasklená stena s posuvnými dverami, oddeľujúca kúpeľňu a predsieň od ostatných častí. Kúpeľňa by tak získala sekundárne presvetlenie. Priestor kuchyne sa priaznivo rozšíri a vytvorí sa veľkorysá obytná hala so stolovaním v priamom susedstve s obývacou izbou. Torzo bytového jadra možno úplne zabudovať do kuchynského nábytku. Ešte stále poslúži na rozvody v kuchyni s plnou výbavou. Stolovanie štandardne pre štyroch možno príležitostne rozložiť pre šesť až osem osôb. Denný obytný priestor kuchyne a obývačky je v návrhu vzájomne zladený a aj v realite môže tvoriť jeden celok. V zariadení a dizajne stále platí staré známe: menej je viac. Treba zvoliť jednotný koncept a štýlovú líniu a tomu prispôsobiť všetky detaily. Citlivo volené farby a materiál sú základom dobrej nálady v interiéri a spokojného bývania.


Kvalitné bývanie pre rodinu s deťmi

286076


Kvalitné bývanie pre rodinu s deťmi

286077

Treba si uvedomiť, že vymenované dispozičné výhody možno dosiahnuť len pri konštruktívnej komunikácii so susedmi a dohodnutí spoločného postupu. Za pokus a úvahu to však
určite stojí.

 

Silvia Husárová
H & H architecture, s. r. o.
Kukučínova 2
Nové Zámky
Tel.: 035/6422 423

s_husarova@mail.t-com.sk

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o. 

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: narhovanie interieru
Zdieľať článok

Diskusia