Minimalizmus v jasných farbách
Povodňami silne zasiahnutá štvrť Prahy, Karlín, sa stáva čoraz príťažlivejším miestom na život aj podnikanie. Túžbou mladého, pracovne vyťaženého manželského páru bolo usídliť sa práve v tejto časti českej metropoly…
Keď sa mladý, úspešný pár začal obzerať po ideálnom bývaní, neboli jeho predstavy práve skromné. Hlavnou požiadavkou bola lokalita Karlína, kde obaja vyrastali, a rovnakou mierou im prirástla k srdcu. Druhou „srdcovkou“ bol voľný a otvorený priestor zaliaty svetlom. Pretože vo svojom povolaní musia obaja rátať s častým cestovaním, dobre vedeli, aké dôležité je bývať v centre, odkiaľ je cestovanie do sveta jednoduchšie. Dvojpodlažný apartmán v novostavbe na brehu Vltavy im ponúkal požadovaný komfort, o investícii však definitívne rozhodol úžasný výhľad na mesto, ktorý ponúkala veľkorysá strešná terasa.
S pomocou architekta
Manželom bolo hneď od začiatku jasné, že vytvoriť z bytu priestor, ktorý by vyhovoval ich potrebám a predstave, nie je úloha pre nich samotných, ale pre profesionálov, preto sa obrátili na dizajnové štúdio Design Agency. Pri tvorbe interiéru je vždy dôležité, aby sa predstavy zadávateľa a architekta aspoň čiastočne zhodovali, aby našli spoločnú reč. V tomto prípade to tak určite bolo. Medzi všetkými zúčastnenými sa dokonca rozvinulo trvalé priateľstvo. Jasná a logická dispozícia bytu nepotrebovala a ani nedávala veľa možností na zmenu funkčného členenia. Úlohou dizajnového štúdia bolo zariadiť priestor tak, aby bol reprezentatívny, zapadal do kontextu architektúry, a najmä, aby bol logický a prevádzkyschopný. Aj preto, že investori sú slobodní a otvorení ľudia s jasnou predstavou o modernom bývaní, podoba interiéru sa rodila ľahko a prirodzene.
Kuchyňa a jedáleň prepojené s obývacím priestorom tvoria rozľahlú spoločenskú časť bytu. Obe zóny opticky vymedzuje schodisko, ktoré je dominantou a organickou súčasťou tohto dvojúrovňového interiéru. | Pracovný ostrovček je praktickou súčasťou kuchyne a zároveň tvorí funkčný predel medzi kuchynskou a jedálenskou zónou otvoreného priestoru. |
Otvorené srdce bytu
Prvé, hlavné podlažie bytu je logicky a účelne rozdelené na spoločenskú a privátnu časť. Kuchyňa a jedáleň sú prepojené s obývacím priestorom, obe zóny opticky vymedzuje schodisko, ktoré vedie do druhého podlažia. To zároveň tvorí prirodzenú dominantu spoločenskej časti interiéru. Súčasťou otvorenej spoločenskej zóny je aj praktický kuchynský kút s pracovným ostrovčekom, ktorý zároveň tvorí funkčný predel medzi kuchyňou a jedálňou. Domáci sú skutoční pôžitkári, vyznávači dobrého jedla a vína, preto kládli veľký dôraz na vybavenie kuchyne kvalitnými spotrebičmi. Ich domov je zároveň miestom častých spoločenských stretnutí, čomu sa prispôsobil aj výber zriaďovacích prvkov: napríklad za priestranný stôl sa môže pohodlne usadiť až osem ľudí.
Do otvorenej spoločenskej zóny patrí aj kuchynský kút s „malým“ barovým stolovaním. Kombinácia materiálov použitých v kuchyni pôsobí veľmi čisto a elegantne – antikorové prvky spolu s tmavou dyhou a lakovaným sklom podčiarkujú jej moderný vzhľad. | Na podlahách sa použilo dubové drevo. Jeho zásluhou, a tiež vďaka teplým farbám a tlmenému svetlu látkou obtiahnutých lámp má priestor príjemný a pokojný výraz. Mimochodom – osvetlenie a dizajnové svietidlá hrajú v tomto interiéri naozaj dôležitú úlohu. |
Výrazné farby, jednoduché tvary
Špecifickou kapitolou pri tvorbe tohto interiéru bola farebnosť – požiadavkou domácej panej bolo dostať do interiéru červenú a zelenú farbu, čo sa nakoniec úspešne podarilo. Farby, štruktúry a materiály stien, podláh a zariadenia v interiéri sa navzájom dopĺňajú a zároveň odrážajú vkus a pocity jeho užívateľov: sýta červená farba pohodlnej rohovej pohovky, ktorá dominuje obývaciemu priestoru, skvele vynikne na pozadí steny s jemným zeleným odtieňom… Základ zariadenia tvorí taliansky nábytok vyššej kategórie: majitelia bytu i dizajnér sa zhodli na nadčasovom wenge a kombinácii tmavého dreva so svetlými doplnkami.
Dubová podlaha, ktorá je rovnaká v celom byte, tvorí neutrálny podklad pre povrchy s výraznejšími farbami a štruktúrami. Celok zároveň rešpektuje základné pravidlo dané od začiatku vytvárania interiéru: priestor musí byt otvorený, čistý a plný svetla. Už na prvý pohľad je každému návštevníkovi jasné, že majitelia bytu sú priaznivcami jednoduchých línií a vzdušne zariadeného priestoru.
Pohľad z obývačky smerom do kuchyne dáva jasnú predstavu o rozmiestnení jednotlivých funkčných zón v byte. Požiadavkou domácej panej bolo dostať do interiéru červenú a zelenú farbu, čo sa nakoniec úspešne podarilo: Obývaciemu priestoru dominuje pohodlná rohová pohovka, jej sýta červená farba skvele vynikne na pozadí jemne zelenej steny. | Výraznou dekoratívnou zložkou sú originálne obrazy Dominika Mareša, základnou inšpiráciou interiéru však ostáva jednoduchosť. Napríklad obývaciu stenu tvorí systém nízkych skriniek a jednoduchých políc umiestnených priamo na stene. Vďaka svojej jednoduchosti a čistému tvarosloviu pôsobí ľahko a vzdušne aj napriek tmavej farbe dreva. |
Nezanedbateľná úloha svetla
Okrem toho, že priestor bytu je plný denného svetla, dôležitú úlohu v ňom zohráva aj umelé osvetlenie. Interiér hlavnej obytnej miestnosti dopĺňa niekoľko zavesených sklenených svietidiel, a najmä dve výrazné stojace lampy od talianskej firmy Modolucce, ktoré sú materiálom i štýlom dokonale zladené s ostatným zariadením. Nakoniec, celý pôvodný systém osvetlenia autori interiéru zmenili a prispôsobili ho funkciám jednotlivých zón: výrazné dizajnové svietidlá významne prispievajú k celkovej atmosfére interiéru v hlavných obytných zónach, a naopak, v priestoroch vstupu, kuchyne a kúpeľne sa využilo nenápadné bodové osvetlenie.
Prečo byt pôsobí vzdušne a elegantne a má pokojnú atmosféru? |
Pohľad do súkromia
Privátnu zónu bytu tvorí spálňa so samostatnou kúpeľňou a šatníkom. Vkusne zariadená spálňa nadväzuje na zvolenú koncepciu pravouhlých geometrických tvarov, vzdušnosť sa tu snúbi s jednoduchosťou a praktickosť s účelnosťou. Počet kusov nábytku sa dá zrátať na prstoch jednej ruky: posteľ, príručné stolíky a komoda. Nič extravagantné, všetko je uzatvorené v jednoduchých pravidelných linkách. Za zmienku určite stojí aj pôsobivá kúpeľňa, ktorá nadväzuje na spálňu. Pokojná farebnosť tohto relaxačného priestoru vychádza z kombinácie jemných béžových tónov dreva so sivou betónovou stierkou; veľké zrkadlo nad vaňou nie je síce veľmi praktické, nemožno mu však uprieť efektnosť – priestoru dodáva hĺbku a opticky ho zväčšuje.
Jednoduchá a pritom vkusne zariadená spálňa nadväzuje na zvolenú koncepciu pravouhlých geometrických tvarov. Toaletný stolík bez podnožia je zavesený na stene – elegantný tmavý nábytok vďaka tomu pôsobí odľahčeným dojmom. | Veľké zrkadlo nad vaňou dáva priestoru hĺbku a opticky ho zväčšuje. |
Poschodie s výhľadom
Záver návštevy patrí najobdivovanejšej časti apartmánu – hornému podlažiu s veľkorysou terasou. Zasklená miestnosť, cez ktorú sa na terasu vychádza, slúži ako pracovňa domáceho pána. Štýl zariadenia pánskeho útočiska bol odvodený od pracovného stola, ktorý sa svojím vzhľadom prikláňa skôr ku klasike. Majiteľ ho dostal do daru a napriek tomu, že so zvyškom zariadenia bytu veľmi nekorešponduje, nechcel z neho urobiť kus nepotrebného nábytku, ktorý obyčajne presúvame z miesta na miesto, lebo nevieme čo s ním. Rozdielnosť zvolených štýlov v tomto prípade nie je rušivá, pretože každý z nich sa uplatnil na inom podlaží.