Neporiadok pri vianočnom stromčeku
Zdroj: istock.com

Ako zvládnuť vianočné upratovanie bez ujmy

05. 12. 2021 Zdieľať

Vianoce klopú na dvere. Vlastne nielen na dvere, klopú všade… V obchodoch narážame do vianočných cukroviniek, z televíznej obrazovky vyskakujú vianočné reklamy. Na najkrajšie sviatky roka sa všetci dlho pripravujeme a povedzme si pravdu, často máme z týchto príprav stres. Prípravy nášho bývania, špeciálne vianočné upratovanie, sú osobitnou kapitolou. Ako to zvládnuť a nezblázniť sa?

Z psychologického hľadiska súvisí naša potreba veľkého upratovania aj s tým, že Vianoce sú v našej kultúre vnímané ako vzácne obdobie, keď k nám chodí veľa vzácnych návštev. Podľa psychológa PhDr. Jindřicha Cupáka môže upratovanie pomôcť znížiť napätie z očakávania sviatočného obdobia. Jednoducho povedané, pomôže nám poupratovať si aj v duši. No aby sa to podarilo, mali by sme k nemu pristupovať tak, aby nás zbytočne nestresovalo.

Vianočný plán R

Častým predvianočným problémom je jedno obyčajné slovo: nestíham. Ak nemá mať šancu, treba s upratovaním a všetkými vianočnými prípravami začať skôr a urobiť si časový plán. Ale pozor, REÁLNY časový plán. Ak si toho naplánujete radšej menej, predídete sklamaniu a stresu z pocitu zlyhania. Jediné, čo vám v takom prípade hrozí, je, že stihnete niečo navyše alebo budete oddychovať. Ak nemáte na upratovanie a postupné prípravy napríklad 3-4 týždne, jednoducho z pôvodného plánu niečo vyhoďte. Nič sa nestane, ak nepoodťahujete všetky skrine a nevyleštíte všetok krištáľ, dokonca aj umývanie okien môžete s pokojným svedomím presunúť do nového roka. Veď v novom roku si upratovaním trochu „vynovíte“ aj bývanie. Niektoré kultúry to storočia robia presne takto. Netreba zabúdať, že nový rok bude nový ešte dlho, takže ani v takomto prípade nie je dôvod na stres.

ukladanie uterákov do úložných boxov

Zdroj: istock.com

Vyhoďte zbytočnosti

Čím viac vecí, tým je upratovanie zdĺhavejšie. Najprv sa teda rozhodnite, či veci, ktoré považujete za neporiadok, naozaj potrebujete. Ak pri upratovaní narazíte na niečo, čo ste polroka nepotrebovali, vyhoďte to. Podľa psychológa niekedy odmietame veci vyhodiť, lebo sa chceme vyhnúť stratám. No aj straty sú prirodzenou súčasťou života a vytvárajú priestor novým veciam. Načo ďalší rok skladovať pokazenú stoličku, ktorú ste doteraz neopravili ani nevyužívali. Naozaj ju potrebujete? Ak áno, kúpte si radšej novú, napr. repasovanú či recyklovanú. Urobíte tak radosť niekoľkým ľuďom naraz a budete ekologickí. Ak vám je ľúto niečo vyhodiť, posuňte to ďalej… ponúknite v internetovom bazáre, darujte a pod. Budete mať dobrý pocit, že to slúži. Čas ušetríte, ak sa pri triedení a upratovaní budete venovať len tomu. Keď si začnete prezerať staré fotky pri utieraní prachu z rámikov, rýchlo sa stopnite…

Viac tipov, ako si poradiť s vianočným upratovaním, nájdete v článku na webe vdobrom.sk

Kategória: Nábytok
Tagy: upratovanie Vianoce
Zdieľať článok