Zdroj: Shutterstock

Ako si poradiť s vianočným upratovaním prakticky a bez stresu

14. 12. 2021
Zdieľať

Stretáva sa u vás na Vianoce celá rodina? Ak áno, tak viete, že musíte prejsť dvomi skúškami – trpezlivosti a šikovnej gazdinej. A práve tá druhá zahŕňa dôkladne uprataný každý kútik v dome. S našimi radami to však zvládnete na jednotku.

Predvianočný čas je pre mnohých ideálne obdobie zbaviť sa zbytočných vecí a vydrhnúť aj tú najmenšiu škáročku. Aby ste tohtoročné upratovanie zvládli bez stresu, začnite prvým dôležitým krokom – v dostatočnom predstihu prejdite celý dom alebo byt a urobte si zoznam úloh, ktoré na vás čakajú. Budete mať vďaka tomu reálnejšiu predstavu, koľko času a pomocníkov budete potrebovať.

Prečítajte si tiež
Ako poupratovať celý byt úplne bez chémie

Druhá rada – nepokúšajte sa všetko upratať za jeden deň. Rozdeľte si úlohy do jednotlivých dní, pričom pred samotným upratovaním urobte ešte inventúru toho, čo potrebujete a využívate a čo sa vám, naopak, len váľa po byte a zaberá miesto. S týmito vecami sa pekne rozlúčte a bez kompromisov sa ich zbavte (fungujúce veci nevyhadzujte, môžete ich predať alebo darovať známym, prípadne dobročinnému bazáru). Aj vďaka takejto inventúre možno zistíte, čo by sa zišlo vymeniť, a tak si to môžete rovno pripísať na zoznam pre Ježiška.

Muž upratuje teleskopickou prachovkou

Zdroj: Shutterstock

Čisté okná

Nejde o príliš obľúbenú aktivitu, ktorú obyčajne vykonávame len párkrát do roka (odporúča sa aspoň raz za tri mesiace). Dlhodobé zanedbávanie umývania okien pritom môže spôsobiť zmenu zafarbenia skla alebo rámu, ktoré by sa vám už nemuselo podariť odstrániť. Takže pred Vianocami na okná určite nezabudnite.

Prečítajte si tiež
Ako dekorovať sviatočný stôl na tohtoročné Vianoce?

Silná trojka

Prachovka, vysávač, mop – naši najväčší pomocníci pri pravidelnom upratovaní. Samozrejme, využijete ich aj pri tom hĺbkovom predvianočnom. Tentoraz ich však starostlivo použite naozaj všade, to znamená aj na miestach, ktoré bežne preskočíte, pretože sú ťažko dosiahnuteľné alebo menej viditeľné. Bez rebríka sa asi celkom nezaobídete, prácu vám však môžu uľahčiť i prachovky s teleskopickou tyčou a bezkáblové tyčové a ručné vysávače, s ktorými sa dostanete naozaj kamkoľvek.

Police s dózami plnými potravín

Zdroj: Bottega

Uvoľnite priestor

Vianočné koláče a kopa dobrého jedla sú neodmysliteľnou s účasťou Vianoc. Aby ste na všetky dobroty mali dostatok miesta, upracte špajzu, chladničku a police s potravinami. Vyhoďte všetko staré a po záruke, police utrite, všetko znova pekne a systematicky uložte do potravinových dóz a škatúľ. Výhodou takéhoto upratovania je, že si urobíte prehľad, čo vám ešte chýba na predvianočnom nákupnom zozname.

Pripravená na záťaž

Keď už hovoríme o jedle, nezabudnite na dôkladné vyčistenie varnej dosky a rúry na pečenie. Práve ony dostanú poriadne zabrať, preto ich na to pripravte. Vyčistite ich zvonku aj zvnútra a nezabudnite ani na rošty.

Ruky vyťahujú z rúry plech plný medovníkov

Zdroj: Shutterstock

Pokiaľ je to možné, zvoľte čistiace prostriedky bez chémie. Pozor – čistiace prostriedky neaplikujte na zadnú časť rúry okolo ventilátora, aby ste ho nepoškodili.

Prečítajte si tiež
Čo by nemalo chýbať v domácnosti zariadenej vo vidieckom štýle

Nemilé prekvapenie

Vianočný stromček a väčší jedálenský stôl si často vyžadujú menšiu reorganizáciu celého priestoru. Myslite na to dopredu a uistite sa, že po presunutí nábytku na vás nebude čakať nemilé prekvapenie v podobe špinavých miest alebo odhalených fľakov, najmä na podlahe a koberci. V prípade, že na nečistoty na koberci natrafíte, môžete použiť suchú alebo mokrú metódu čistenia.

Lavica pod veľkým oknom s vianočnou výzdobou

Zdroj: Shutterstock

Prečo upratovať pred Vianocami?

Upratovanie = pokoj

Aj keď sme v úvode vtipkovali o upratovaní kvôli návštevám, verte, že v čistom a upratanom domove sa aj vy sami budete cítiť oveľa lepšie.

Jednoduchšie dekorovanie

Sviatočná výzdoba nebude pôsobiť ako ďalší „bordel“, ale bude, naopak, navodzovať skutočnú vianočnú atmosféru.

Ľahšie povianočné upratovanie

Nebudeme si klamať, po všetkých tých návštevách a dňoch strávených ničnerobením sa ani upratovaniu po Vianociach nevyhnete. Zaberie vám však oveľa menej času a úsilia.

Pripravila: Lucia Blažiová

Foto: Isifa/Shutterstock, Bottega

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: upratovanie Vianoce
Zdieľať článok

Diskusia