Zdroj: Decodom

Chyby pri navrhovaní interiéru

23. 03. 2021 Zdieľať

Poznáte to možno aj vy! V časopisoch alebo na sociálnych sieťach či portáloch je perfektne zariadený interiér a vy si poviete: „Idem do toho, prerobím si to takto aj ja!“ A tak začnete. Pozriete sa aj na ďalšie inšpirácie, ďalšie časopisy, ďalšie fotky z facebooku a instagramu, ideálne z bytov známych osobností. Už sa vám zrazu toho páči viac, a tak „poďme kombinovať!“

Stôl podľa TOP influencerky, stoličky podľa športovkyne, kuchyňa z bytu moderátora je fakt skvelá, aj tá farba sa sem hodí, doplnky sú podľa známej herečky a koberec podľa toho, čo radila dizajnérka v tom blogu minulý týždeň. Samozrejme, k tomu doplníme všetky veci a vecičky z dovoleniek a vázičky a sošky, ktoré sa nemôžu vyhodiť, veď čo by na to povedala mama, ktorá nám ich darovala?! A samozrejme, ešte pridáme všetky rámiky s fotkami a iné spomienky. A je to! Ale zrazu sa rozhliadnete a akosi to vyzerá inak ako z fotiek časopisov. Možno až strašne. A otázka znie, kde sa  stala chyba? Veď všetko bolo podľa predlohy.

Žltosivá kuchyňa s jedálňou

Zdroj: Decodom

Odpoveďou je, že vybrať farbu a nábytok vie určite každý z nás, ale fotky z interiérov, kde na 100% sedia farby, tvary a materiály, realizujú vždy interiéroví architekti a dizajnéri. Pri návrhu interiéru  všetko so všetkým súvisí a je dôležité to vnímať v širších súvislostiach a komplexne. A keďže všetci žijete aktuálne v dobe pandemickej a doma trávite veľa času, možno máte aj vy chuť na zmeny. My vám preto prinášame poradenstvo od  šéfdizajnérky Decodomu Petry Podobovej.

Prvá rada od Petry znie: Interiér by mal vystihovať majiteľa, nie kopírovať trendy z časopisov!

Na úvod si by ste si mali uvedomiť, že domov musí odzrkadľovať životný štýl celej rodiny a vyhovovať všetkým jej členom a ich fungovaniu. Časopisy, blogy, sociálne siete sú skvelou inšpiráciou, ale na začiatku sa zamyslite nad tým, k akému štýlu najviac inklinujete a nenechajte sa zlákať niečím iným. Zariadenie ovplyvňuje  aj prostredie, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza.

Grafitová kuchyňa s ostrovčekom

Zdroj: Decodom

Výber nábytku by mal byť nadčasový, módne výstrelky sú pekné, ale v interiéri vás rýchlo prestanú baviť. Jednotlivé prvky treba vyberať spolu. Dekor,  podlahy a nábytok musia vzájomne ladiť s oknami, dverami a farbou stien. Pri stenách odporúčam klientom vždy radšej  neutrálne bledé odtiene. Trendom je aktuálne biela, výrazné farby stien sú už out. Na zvýraznenie sa používajú dekoračné tapety, drevené obklady či betónové panely. Ak sa rozhodnete pre koberec a vankúše, je dôležité, aby ladili so sedačkou. 

TIP ŠÉFDIZAJNÉRKY: V prípade, že máte záujem o tapetu či inú stenu, ako je biela, vyberte sedačku, koberec a vankúše ako prvé, až následne vyberte vhodný odtieň steny. V jednom priestore by mali byť maximálne 3 farby, z toho jedna je vždy dominantná a ďalšie len ako doplnkové.

Druhá rada od Petry je: Rozhodujúca je veľkosť nábytku a jeho umiestnenie.

Pomer veľkosti nábytku k veľkosti priestoru je mimoriadne dôležitý.  Veľké kusy nábytku, napríklad   kompaktné steny, nepatria do malého priestoru, pretože priestor zahlcujú. Navyše je to nemoderné. Malý priestor je vhodnejšie zariadiť tzv. solitérmi – samostatnými, menšími kusmi nábytku.

Otvorená kuchyňa so sedením

Zdroj: Decodom

MALÝ DIZAJNÉRSKY TRIKJednotlivé kusy nábytku odtiahnite od steny. Priestor v stredovej časti bude síce o niečo menší,  ale vo finále vytvoríte ilúziu väčšieho vzdušnejšieho priestoru. Ak by ste nábytok nechali po stranách prisunutý k stene, opticky bude priestor oveľa menší.

Tretia rada od Petry: Zbavte sa zbytočných dekorácií, doplnkov a suvenírov z ciest!

Aj pri interiéroch platí, že menej je viac a v jednoduchosti je krása. Dekorácie, suveníry a priveľa doplnkov zahlcuje priestor a opticky ho zmenšuje. Navyše je to nepraktické aj z hľadiska udržiavania čistoty v domácnosti.  Každý predmet má svoj špecifický tvar a farebnosť. V prípade suvenírov môže byť navyše nositeľom charakteru kultúry danej krajiny a je preto problematické ho v priestore zladiť.  Interiér preplnený dekoráciami a suvenírmi pôsobí ako skladisko. Je ťažké v tom dosiahnuť harmonický dojem a u mnohých klientov je práve to príčinou, prečo sa vo svojej obývačke necítia príjemne. 

AKO NA TO: Ak sú ale predmety pre vás silnými spomienkami, či už na cesty, alebo na ľudí a potrebujete ich mať vystavené, odporúčam umiestniť ich na jedno miesto. Koncentrovať ich, nerozmiestniť ich po celom byte či dome. Môžete na to využiť regál, ktorý vyplní prázdny priestor, nevyužitú stenu, prípadne schodisko. Ak ide skôr o spomienky na vaše cesty, odporúčam vytvoriť radšej peknú fotostenu.

Biela kuchyňa s jedálňou

Zdroj: Decodom

Štvrtá rada od Petry: Pozor na impulzívne nákupy, módne vychytávky a nakupovanie  bez uváženia!

Nekupujte bez uváženia niečo,  čo je v danej chvíli módne a trendy, pretože ak si  to donesiete  domov, možno zistíte, že sa to tam vôbec nehodí a nepotrebujete to. Ak chcete interiér oživiť,  tak  vyberte skôr prvky kvalitné v nadčasovom dizajne. Dobre si ich premyslite a stavte radšej na kvalitu, ktorá vydrží v interiéri roky.  

Piata rada Petry: Svetlo, svetlo, svetlo!

Pri každom interiéri je mimoriadne dôležité správne osvetlenie priestoru. Ak je  priestor  tmavší a nemá dostatok prirodzeného svetla,  je potrebné ho dosvietiť doplnkovým osvetlením. Dôležité je, o aký priestor sa jedná a na čo ho používame.Veľký ostrovček v kuchyni

Svetlo v interiéri ovplyvňujú aj farby materiálov a ich povrchy. Platí, že tmavé farby a štruktúrované povrchy svetlo pohlcujú. Lesklé a bledé povrchy ho naopak odrážajú.  Správne zvoliť a kombinovať jednotlivé svietidlá v priestore nie je vôbec jednoduché. Musí to byť vždy kombinácia viacerých typov : 

  • hlavné alias centrálne svetlo je buď stropné svetlo, umiestnené v strede miestnosti, alebo visiaci luster doplnený zápustným osvetlením na rovnomerné nasvietenie priestoru.
  • pracovné svetlo slúži na dosvietenie pracovnej plochy, napríklad v kuchyni. 
  • doplnkové svetlo tzv. náladové navodzuje pocit pohody počas relaxácie. Je to nepriame osvetlenie v nikách – podsvietenie nábytku. 

Dôležitý je nielen druh svetla, ale aj jeho intenzita a farba. V interiéri odporúčam používať teplé spektrá (3000K, 2700K, 2500K),  ktoré navodzujú pocit pohody a relaxu. 

Červená kuchyňa s drevom

Zdroj: Decodom

Šéfdizajnérkin tip na záver

Pri kombinovaní nábytkových štýlov a prvkov sa nebojte starého a nového! V modernom interiéri sa bude veľmi pekne vynímať starší kus nábytku, solitér, ku ktorému máte citový vzťah ako napríklad ušiak  po babičke, starý klavír, veľký masívny stôl z vášho detstva a pod. Mixovanie starého s novým vám ušetrí nielen financie a čas v dobe, kedy sa kladie dôraz na ekológiu, recykláciu a minimalizáciu odpadu, ale je aj veľmi inšpirujúce.

Zdroj: PR článok DECODOM, spol. s r.o.

Kategória: Nábytok
Tagy: interiérové osvetlenie interiérový dizajn kuchyne nábytok do obývačky zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok