Myslíte si, že máte doma čisto? 10 miest, na ktoré sa pri upratovaní zabúda, a pritom sú hotovými lapačmi špiny!
Aj keď sa snažíme o poriadok a pravidelné upratovanie, každý z nás má v domácnosti miesta, ktoré pri bežných činnostiach zostávajú často prehliadané. Ruku na srdce, kedy ste sa týmto zákutiam naposledy povenovali vy?
Pri upratovaní venujeme pozornosť najmä veľkým plochám, pričom tie schované alebo ťažšie prístupné ostávajú nepovšimnuté. Akokoľvek sa pri upratovaní snažíte, pozornému oku neuniknú ani najmenšie detaily. Udržiavaním týchto priestorov budete mať vašu domácnosť pod kontrolou aj pred náročnými hosťami, akými môže byť aj skúmavá svokra. Pripravili sme si pre vás zoznam najčastejšie zanedbávaných kútov v domácnosti a k nim aj tipy, ako ich efektívne vyčistiť.
Radiátory
Radiátory nie sú len skvelým zdrojom tepla, ale aj lapačom prachu. Špina sa často hromadí v ťažko dostupných medzerách a počas vykurovacej sezóny môže dokonca znížiť výkon vykurovacieho telesa.
Tip na čistenie: Použite vysávač s úzkym nadstavcom na odstránenie prachu medzi lamelami radiátora. Na utieranie špiny z povrchu použite handričku s mydlovou vodou. Na hlboké medzery pomôže štetec alebo stlačený vzduch, prípadne aj fén, ktorým vyfúknete prach zvnútra radiátora. Nezabudnite ani na rebrové radiátory a stranu priliehajúcu k stene.
Frekvencia: Minimálne raz za sezónu, ideálne však pred zimou a na jar.
Závesy a žalúzie
Žalúzie a závesy sú typickým príkladom veľkých lapačov prachu. Na tieto miesta by si mali dávať pozor najmä alergici.
Tip na čistenie: Použite špeciálny čistič na žalúzie alebo starú ponožku, ktorú natiahnete na ruku. Namočte ju do vlažnej vody s bežným prípravkom a utrite každý pásik žalúzie. Závesy by ste mali raz za čas povysávať, prípadne ich častejšie oprať. Pri oknách upriamte pozornosť aj na sieťky proti hmyzu. Stačí, keď ich dáte dole z okna a osprchujete ich vodou.
Frekvencia: Aspoň raz za mesiac.
Menej viditeľné časti spotrebičov
Zadné časti spotrebičov, ale aj priestor pod nimi býva často prehliadaný. Tieto miesta sú pritom hotovou skládkou prachu. Pod kuchynskými spotrebičmi sa často nachádza i lepkavá mastnota, ktorá sa ťažko čistí.
Tip na čistenie: Odsuňte spotrebiče a na prach a hrubú špinu použite vysávač alebo jemnú kefku. S mastným povrchom vám pomôže teplá saponátová voda, pri hrubšom znečistení aj octová voda (zmes octu a vody v pomere 1:1), prípadne jemný odmasťovač.
Frekvencia: Aspoň raz za mesiac, najmä v kuchyni, zadné časti spotrebičov aspoň raz za rok.
Vrchy skriniek a políc
Horné časti skriniek a vysokých políc často zostávajú mimo dohľadu, čo ich robí ideálnym miestom na hromadenie prachu a pavučín.
Tip na čistenie: Na odstránenie prachu použite prachovku s teleskopickou rukoväťou alebo handričku namočenú do jemného čistiaceho prostriedku. Ak sa na vrchu skriniek vytvorila lepkavá mastnota, odstránite ju teplou saponátovou, prípadne octovou vodou Na dosiahnutie najlepšieho výsledku môžete pridať vrstvu novín, ktoré zachytia nový prach a ľahko ich vymeníte.
Frekvencia: Raz za 2-3 mesiace, v závislosti od množstva prachu v domácnosti.
Lampy a ventilátory
Stropné osvetlenie, lustre či ventilátory vyzerajú síce čisté, no bližší pohľad určite odhalí prach a pavučiny. V letných mesiacoch ventilátory navyše víria usadený prach po celej miestnosti.
Tip na čistenie: Demontujte kryty svietidiel a opatrne ich umyte v mydlovej vode. Čepele ventilátorov poutierajte vlhkou handrou alebo špeciálnym čističom.
Frekvencia: Aspoň raz za tri mesiace.
Podlahové lišty
Aj keď to tak možno na prvý pohľad nevyzerá, podlahové lišty vedia byť poriadne špinavé. Usádza sa na nich prach, ktorý pri bežnom čistení podlahy môžeme prehliadnuť.
Tip na čistenie: Jemný prach dokážete povysávať, prípadne ho utrieť vlhkou handričkou. Na zaschnuté nečistoty môže pomôcť špongia s drsnou časťou, prípadne jemná kefka s čistiacim prostriedkom.
Frekvencia: Každé dva týždne, prípadne podľa potreby.
Horná hrana dverí
Priznajte sa, čistili ste niekedy hornú hranu dverí? Je to naozaj miesto, na ktoré si bežne pri upratovaní nespomenieme a pritom sa na ňom hromadí množstvo prachu.
Tip na čistenie: Hornú hranu dverí môžete zbaviť prachu pomocou prachovky, prípadne vlhčenou utierkou. Postup opakujte na všetky dvere v domácnosti.
Frekvencia: Aspoň raz za tri mesiace.
Priestor za toaletou
Ťažko dostupné miesta, akým je napríklad aj priestor za toaletou, sa stávajú ideálnym priestorom na hromadenie nečistôt.
Tip na čistenie: Priestor dôkladne povysávajte a následne umyte.
Frekvencia: Raz za týždeň.
Odtoky
Odtoky nám zachytávajú zvyšky kozmetiky či vlasov. Ak ich nebudete pravidelne čistiť, môžu nepríjemne zapáchať a spôsobovať spomalené odtekanie vody.
Tip na čistenie: Odtok otvorte a utierkou pozbierajte nečistoty. Prípadne vyskúšajte odtok zliať vriacou vodou a nasypte do neho asi pol šálky sódy bikarbóny. Zalejte ju rovnakým množstvom octu, nechajte zmes bublať a po skončení reakcie ešte chvíľu odpočívať. Následne odtok opäť zalejte vriacou vodou.
Frekvencia: Ideálne raz za týždeň, hĺbkové čistenie raz za mesiac.
Vypínače a kľučky
Aj keď vaša svokra pri návšteve pravdepodobne nebude kontrolovať horné poličky skríň či priestor za toaletou, určite si môže všimnúť zaprášené vypínače či zamastené kľučky. Na tieto detaily v domácnosti si určite dajte pozor.
Tip na čistenie: Kľučky utrite handričkou s dezinfekčným prostriedkom. Na vypínače vám postačí suchá utierka.
Frekvencia: Raz za týždeň.
Vedeli ste, že vypínače a kľučky patria medzi najšpinavšie v dome?
Aj napriek tomu, že sa kľučiek či vypínačov dotýkame denno-denne, len málokedy ich aj umývame. Práve na týchto ľahko dostupných miestach sa pritom udržiava množstvo baktérií a často i vrstva prachu a mastnoty. Čistenie vypínačov a kľučiek je tak nutné nielen s cieľom dosiahnuť ich estetický vzhľad, ale aj hygienickú čistotu.
Text: Dominika Jarošová
Foto: Shutterstock/iStock