Zdroj: Jiří Alexander Bednář

Citlivo zasadený dom v malej obci má takmer 500 metrov štvorcových a žiaden vypínač

09. 04. 2021
Zdieľať

Investora, ktorý hľadal pozemok na stavbu rodinného domu, zaujala parcela v obci Ráby, v podhradí Kunětickej hory. V čarovnom prostredí vidieka v lone prírody stál vidiecky dom s malým hospodárskym zázemím.

Vzhľadom i orientáciou nadväzoval na rytmus susedných domov v ulici. Pre architektov bol tento moment veľmi dôležitý, pretože ich cieľom bolo novostavbu osadiť čo najcitlivejšie do existujúceho prostredia. Hlavný motív stavby bol teda jasný: jednopodlažná stavba s malým podkrovím, sedlové strechy (povinnosť šikmej strechy vyplýva z miestnych nariadení) a nenápadná fasáda zo strany ulice.

Moderný dvojdom s obytným podkrovím

Novostavba slúži ako moderný dvojdom s využiteľným podkrovím. Zdroj: Jiří Alexander Bednář

Tvorba architektov z českého AIR ateliéru Vítězslava Táborského, Aleša Jeřábka má charakteristický rukopis – racionálny prístup a jednoduché, trvanlivé riešenia. Presne v týchto intenciách sa nesie aj ich realizácia rodinného domu s úžitkovou plochou takmer 500 metrov štvorcových. Pôsobí čisto a vzdušne a plne zapadá do hlavnej charakteristiky štúdia, AIR = Architektúra Inšpirovaná Rozumom.

Prečítajte si tiež
Dvojgeneračné bývanie v ultra modernej podobe

Členitý pôdorys skrýva dva byty

Keď sa prejdete ulicou, nepredpokladali by ste, že táto jednoduchá stavba s čistými líniami poskytuje 476 metrov úžitkovej plochy. Vďaka špeciálnemu členeniu stavby sa ich podarilo umne skryť, aby nebili do očí a nekazili ráz okolitých domov. Načo tak veľa priestoru? Novostavba v podstate slúži ako moderný dvojdom s využiteľným podkrovím.

Obývačka s jedálňou a kuchyňou

Špecialitou v kuchyni je keramická doska, ktorá je odolná voči mechanickému poškodeniu, ale aj voči teplu. Zdroj: Jiří Alexander Bednář

Dva byty v jednom dome a garáž medzi nimi

Prvá časť domu je bližšie k ulici. Na prízemí sa nachádza hlavný obytný priestor, všetky súkromné izby sú na poschodí, rovnako aj hygienické zázemie. Druhá časť domu (druhý byt) je prevažne prízemný. V menšom podkroví majú domáci len relaxačnú zónu a pracovňu. Obe časti dvojdomu – obidve bytové jednotky sú od seba oddelené veľkou priechodnou garážou. Celá stavba sa otvára do záhrady, kde je terasa, bazén, altánok a dostatok priestoru na relax.

Členitý interiér domu

Osvetlenie funguje na princípe pohybových senzorov. Zdroj: Jiří Alexander Bednář

Bez zbytočných detailov a dekorácií

Majitelia príjemne riešeného domu sú obdivovatelmi čistého dizajnu bez zbytočných detailov a dekorácií, čím si s architektmi z AIR ateliéru i s navrhovateľom interiéru architektom Pavlom Hrdým dokonale sadli. Tvorcovia pracovali predovšetkým s prírodnými materiálmi, požiadavkou investorov bola drevená podlaha. Cieľom exteriéru i interiéru domu bol ľahký moderný nadčasový štýl, ktorý je dlhodobo esteticky udržateľný.

Prečítajte si tiež
Moderná vila v minimalistickom štýle premieňa výhľady na krásne obrazy

Konštrukcia z keramických tehlových blokov

Konštrukcia domu je riešená úplne konvenčne – z keramických tehlových blokov so železobetónovými stropmi. Strechu drží drevo-oceľová konštrukcia. Z materiálov boli na stavbu použité: tehly Porotherm, polystyrénové obklady, betón, drevo a na strechu cembrit.

Obývačka s dreveným schodiskom

Na prízemí sa nachádza hlavný obytný priestor, všetky súkromné izby sú na poschodí, rovnako aj hygienické zázemie. Zdroj: Jiří Alexander Bednář

Kúpeľňa ako wellness, RGB osvetlenie

Interiér oboch častí domu očaruje aj modernými technológiami. Šatňa s kúpeľňou v štýle wellness s umelým osvetlením RGB ponúka možnosť vytvoriť intímnu a relaxačnú atmosféru. Svetlá RBG sú však po celom dome, takže v akejkoľvek miestnosti si viete nastaviť farbu i jej intenzitu. Spoločenský priestor je navrhnutý tak, aby obe rodiny trávili väčšinu času spolu. Veľké okná prepájajú interiér so záhradou a vnášajú doň dostatok svetla.

Kúpeľňa s toaletou a sprchovým kútom

Kúpeľňa v štýle wellness s umelým osvetlením RGB ponúka možnosť vytvoriť intímnu a relaxačnú atmosféru. Zdroj: Jiří Alexander Bednář

Keramická doska v kuchyni a celý dom bez vypínačov

Špecialitou v kuchyni je keramická doska, ktorá je odolná voči mechanickému poškodeniu, ale aj voči teplu. Nájdete tu tiež vinotéku pre celkovo 100 fliaš a úložný priestor pre sklo. Ďalšou jedinečnosťou sú inteligentné elektroinštalácie Loxon. Čo to znamená? Vypínače by ste tu hľadali márne. Osvetlenie funguje na princípe pohybových senzorov. V kuchynskej linke je zabudované bezdrôtové nabíjanie – stačí položiť telefón na linku a nabije sa.

Prečítajte si tiež
Moderná interpretácia typického vidieckeho domu prekvapuje atmosférou
Pozdĺžna terasa moderného domu

Veľké okná prepájajú interiér so záhradou a vnášajú doň dostatok svetla.  Zdroj: Jiří Alexander Bednář

RD Ráby

Architektonický ateliér: AIR ateliér

Autori: Vítězslav Táborský, Aleš Jeřábek

Spoluautori: Pavel Hrdý

Lokalita: Ráby, Pardubice, ČR

Realizácia: 2019

Úžitková plocha:  476 m2

Zastavaná plocha: 441 m2

Stavebné práce: Stavby Brych, s.r.o.

Sabína Zavarská

Foto: Jiří Alexander Bednář

Kategória: Návšteva
Tagy: bazén dvojdom inteligentná domácnosť moderná architektúra podkrovie rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia