Muž je doma a pracuje za stolom.
Zdroj: Liftor.sk

Nastaviteľné kancelárske stoličky pre udržanie zdravej chrbtice

19. 04. 2024 Zdieľať

Ako sa hovorí, bez práce nie sú koláče, a tak každý z nás určitým spôsobom „maká“ niekedy od rána do večera. Niektorí sa celé dni vozia v autách, iní si ani len na chvíľu nesadnú. Kontrastom sú doslova sedavé zamestnania, a to hlavne pred počítačom. Kancelárska práca je jedna z tých náročnejších, kde funguje nielen hlava, ale najviac trpí chrbtica.

Cvičenie ako kompenzácia sedavého životného štýlu nestačí

Zdravý životný štýl je trendom putujúcim veľkou rýchlosťou. Mnohí si myslia, že ranné prechádzky so psom, či mierne kardio smerom do práce je postačujúce. Tréning po práci vo fitness centre tiež neznie zle. Treba si ale uvedomiť, že najviac stráveného času prežijeme práve sediac na stoličke, a to už z akéhokoľvek dôvodu.

Konečná cena, ktorá sa prejaví na našom zdraví môže byť omnoho väčšia, a tak treba pouvažovať nad zdravým sedením v podobe ergonomickej stoličky. Dnes sú cenovo dostupné kancelárske stoličky takmer samozrejmosťou. Pomer cena a kvalita je určite na mieste, a tak je potrebné zainvestovať do seba.

Muž číta knihu za stolom v pracovni.

Zdroj: Liftor.sk

Nielen dôvody, ale aj výhody

Správne zakrivenie chrbtice a držanie tela, presne to sú primárne účely ergonomickej stoličky. Zabezpečí tak pohodlie pri sedení a následnú lepšiu koncentráciu. Každá z nich je navrhnutá tak, aby mala čo najviac funkcií a vedela sa adaptovať na každé ľudské telo.

Asi najdôležitejšia časť je chrbtová opierka, ktorá musí byť nastaviteľná, aby podporila prirodzenú polohu chrbtice a odľahčila tlak na platničky a svaly. Stavce sú veľmi krehká vec, preto ich poškodením neraz vznikajú bolesti hlavy, dvojité videnie, chronická únava či nervové poruchy.

Opora panvovej a driekovej časti je taktiež aspekt, na ktorý netreba zabúdať. Zakončuje tvar chrbtice do písmena S, čím znižuje namáhanie hlavne panvy. Zbytočné preťažovanie týchto svalov a nátlak na stavce súvisí s bolesťami sedacieho svalstva a ischiatických problémov. K správnej polohe pri sedení a pocitu ako v bavlnke dopomáha opierka hlavy či nastaviteľné mäkké podrúčky.

Veľkým plusom je synchrónna mechanika, vďaka ktorej sa sklon sedadla nastaví podľa sklonu operadla. Týmto dynamickým sedením zabezpečíme aktívnosť svalov a predídeme tak ich stuhnutiu. Za zmienku stojí aj balančný mechanizmus. Umožňuje pohyb sedadla do každej strany, a tým precvičovanie aj iných častí tela, napríklad brušných svalov. Predchádzame tým vzniku bolestí chrbta, ale aj zmierňujeme už existujúcu bolesť, ktorá nás trápi z minulosti.

Zdroj: PR článok Liftor.sk

Kategória: Nábytok
Tagy: kancelárska stolička kancelársky nábytok pracovná stolička
Zdieľať článok
Prvá slovenská geotermálna elektráreň má o krok bližšie k svojmu vzniku, vrt pri Prešove bude hlboký štyri kilometreASB.sk

Prvá slovenská geotermálna elektráreň má o krok bližšie k svojmu vzniku, vrt pri Prešove bude hlboký štyri kilometre

Rekonštrukcia elektroinštalácie je pre mnohých strašiakom. Poradíme vám, ako sa z toho nezblázniť!Urob si sám

Rekonštrukcia elektroinštalácie je pre mnohých strašiakom. Poradíme vám, ako sa z toho nezblázniť!

Využite príležitosť na rez: 6 zimných tipov, ako dostať dreviny do lepšej formyZáhrada

Využite príležitosť na rez: 6 zimných tipov, ako dostať dreviny do lepšej formy

Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stálaUrob si sám

Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stála