Slnko a dážď tropického lesa…

Slnko a dážď tropického lesa…

06. 09. 2006
Zdieľať

… to je rotang. Materiál s nádychom exotiky a s vôňou diaľok. Výroba nábytku a doplnkov z rotangu má storočnú tradíciu. Je veľmi obľúbený pre svoje dobré vlastnosti, trvanlivosť a atraktívny vzhľad. V každom kuse nábytku je zaliata fantázia a zručnosť jeho výrobcu, ale i slnko a dážď, horúčavy a vlhkosť exotických trópov. Nábytok z rotangu je kúsok prírody v exkluzívnom zhotovení.


Slnko a dážď tropického lesa…

63547

Rotang je exotická drevina, ktorá rastie v náročných klimatických podmienkach tropických džunglí Indonézie a Malajzie. Je to produkt tropickej liany Calamus rotang. Táto palma má relatívne tenký kmeň, ktorý rastie do obrovských dĺžok. Výhonky hrubé 2 až 4 cm môžu dosahovať takmer 200 m. Na výrobu nábytku sú najvhodnejšie kmene s hrúbkou 25 až 35 mm. Tenké kmene rastú veľmi pomaly a trvá 15 až 35 rokov, kým vyhovujú podmienkam na výrobu nábytku. Kmene – prúty vyrastú plné, pevné a pružné, dajú sa ohýbať a tvarovať, pričom nestrácajú svoje vlastnosti a kvalitu.


Slnko a dážď tropického lesa…

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

63540


Skladajú sa z dvoch vrstiev. Na povrchu majú pevnú kôru, ktorá chráni vnútorné mäkšie, porézne jadro. Nelúpaný rotang, tzv. pulut, je vzhľadom na svoju štruktúru a väčšiu odolnosť vhodný do extreriéru. Lúpaný rotang – pitriet patrí do interiérov a krytých veránd. Olúpaním vznikne dokonale hladký povrch. Liana sa varí v olejovom kúpeli, zbaví sa škodcov a impregnáciou získa vyššiu trvanlivosť. Nahrievaním nad parou sa potom podľa foriem tvaruje do žiadaných tvarov. Keď vychladne, po jednotlivých kusoch sa skladá a spája skrutkami do celku. Olúpaná kôra sa nareže na pásiky a použije na ozdobné omotávanie spojov.

Po vysušení prichádzajú na rad estetické úpravy. Ako každá drevina, aj rotang sa morí, čím jeho povrch získava rozmanité farby. Po vyschnutí moridla sa prelakuje vodným lakom.

Všetky tieto procedúry sa vykonávajú za minimálneho použitia strojov. Aj spájanie tvarovaných článkov a vypletanie je ručnou prácou. Len tak možno dosiahnuť vysokokvalitný výrobok a každý kus je v podstate originálom.

Slnko a dážď tropického lesa…

63548


Kreslo Barelli je jedno z najobľúbenejších kresiel firmy Hitra. Má moderný tvar a ponúka príjemne anatomicky tvarované, veľmi pohodlné sedenie. Kovová kostra kresla je opletaná rotangom, čo zabezpečuje pomerne dlhú trvácnosť a pevnosť. Kreslo sa vyrába v dvoch farebných odtieňoch: prírodnom a morenom na orech. Veľmi obľúbené je kreslo z tzv. sarangu (krokodílie hniezdo) – čierneho rotangu.

Je to iný materiál ako rotang, skutočne si z neho krokodíly stavajú hniezda. Farebne sa neupravuje, pretože má prirodzenú veľmi peknú tmavú, miestami svetlejšiu farbu. Vyrába sa aj z pulutu (rotangu nezbaveného kôry, bez povrchovej úpravy) vhodného do exteriéru. Cena kresla zo sarangu 7697 Sk, cena rotangového kresla 7285 Sk. Predáva Doména.

Nábytok z rotangu má rovnomernú hrúbku, vysokú pevnosť, ohybnosť, nízku hmotnosť, dlhú životnosť, dobre znáša vlhkosť a zmeny teploty. Veľkou výhodou je jeho vzdušnosť a ľahká manipulácia.

Long chair z rotangu a tíku, pôvodom zo severnej časti Thajska, v atraktívnej červenej farbe. Rozmery: v 45 cm, š 80 cm, d 185 cm.


Slnko a dážď tropického lesa…

63538

Rozmery, druh pletenia, farba morenia a materiály sa dajú meniť podľa požiadaviek zákazníka. Cena 28600 Sk. Predáva Spiders.


Slnko a dážď tropického lesa…

63545


Ošetrovanie rotangu je nenáročné. Stačí ho utrieť vlhkou handričkou, prípadne povysávať. Záhradný nábytok sa môže osprchovať a nechať voľne vysušiť. Veľmi znečistený nábytok sa dá odmastiť vodou, do ktorej sa pridá čpavok. Rotangový nábytok umiestnený v exteriéri, kde je vystavený vplyvom dažďa, znečisteného ovzdušia a rozdielnym teplotám, musí byť ošetrený vrstvou laku, ktorého účel je nielen estetický, ale aj ochranný. Ochranná laková vrstva by sa mala pravidelne obnovovať.

Predajcovia rotangového nábytku odporúčajú nenechávať kreslá na stále vlhkej pôde. Permanentná vlhkosť môže prenikať do konštrukcie kresla a postupne ho môže napadnúť pleseň. Rotangový nábytok je najlepšie postaviť na dlažbu pod striešku.


Slnko a dážď tropického lesa…

63541


Slnko a dážď tropického lesa…

63543


Stolík sa vyrába z rotangu alebo vodného hyacintu. Rozmery, druh pletenia, farba morenia a materiály sa dajú meniť podľa požiadaviek zákazníka. Rozmer: 45 × 45 cm. Cena 1880 Sk. Predáva Spiders.


Ručne pletený rotangový koberec. Rozmer: 114 × 185 cm. Ako materiál sa môže použiť aj vodný hyacint. Cena 3480 Sk. Predáva Spiders.

Kategória: Farby, materiály Nábytok
Tagy: nábytok ratan rotang
Zdieľať článok

Diskusia