Ploštica posteľná
Zdroj: istock.com

Zbavte sa ich raz a navždy! Aké opatrenia najlepšie fungujú proti plošticiam?

17. 11. 2021
Zdieľať

Ak sa vy alebo vaše dieťa zobudí s množstvom červených svrbivých uhryznutí, najmä na tvári, krku, ramenách a končatinách, je veľmi pravdepodobné, že vám v noci robila spoločnosť ploštica posteľná. Vôbec to nemusí znamenať, že máte špinavú domácnosť. Malí drzí škodcovia ľahko skončia vo vašom príbytku prostredníctvom batožiny, oblečenia či použitého nábytku. Ploštice sú bežné aj v budovách s viacerými obyvateľmi (hotely, internáty a bytové domy), kde sa môžu ľahko šíriť z miestnosti do miestnosti cez potrubia a praskliny v stenách. Ako sa raz a navždy zbaviť ploštíc?

Ploštice sú malý, hnedý až hnedočervený plochý hmyz sajúci krv. Schovávajú sa a množia v trhlinách a štrbinách postele a okolo nej. Vychádzajú von v noci, aby sa nakŕmili krvou spiaceho hostiteľa. Priťahujeme ich telesným teplom a oxidom uhličitým, ktorý vydychujeme. Nie je známe, že by ploštice šírili choroby. Ich uhryznutie zvyčajne nie je škodlivé, avšak u niektorí ľudí sa môže vyvinúť nepriaznivá kožná reakcia.

Ploštica posteľná

Zdroj: istock.com

Začnite okamžite

Ak máte doma ploštice, okamžite zakročte, aby ste sa vyhli zamoreniu. Najlepšie bude, ak sa skontaktujete s firmou na hubenie škodcov, deratizačnú spoločnosť – jednoducho preto, že sú profesionáli a majú prístup k najúčinnejším dostupným insekticídom a zariadeniam. Týchto škodcov je často veľmi ťažké vyhubiť kvôli ich imunite voči niektorým domácim insekticídom. Okrem toho treba zlikvidovať aj všetky vajíčka, aby sa problém neopakoval.

Prečítajte si tiež
6 overených spôsobov, ako sa zbavíte rybičiek v domácnosti

Ako sa rýchlo zbaviť ploštice svojpomocne

Ak však stále chcete skúsiť likvidáciu ploštice posteľnej vlastnými rukami, urobte tieto opatrenia:

Dôsledne skontrolujte zamorenie

Z napadnutej postele odstráňte posteľnú bielizeň, rovnako aj pyžamo, hračky, prikrývky z nej – všetko dajte rovno do prania pri teplote aspoň 50 °C – 60 °C. Potom veci sušte v sušičke pri najteplejšom nastavení po dobu 30 minút. Ak nemáte sušičku, bielizeň perte pri teplote 90 či 95 stupňov Celzia alebo v pare. Tak sa zbavíte aj vajíčok ploštíc, ktoré boli na bielizni. Škodcov zabijete i tým, že bielizeň (napríklad tú, ktorá sa nedá vyprať pri vysokých teplotách) zabalenú vložíte na tri dni do mrazničky.

Ploštica posteľná

Zdroj: istock.com

Vyčistite matrac

Matrac čistite a vysávajte každé tri mesiace. Pravidelné čistenie matracov nie je len kľúčom k tomu, aby vydržali dlhšie, ale je to aj ideálna príležitosť na kontrolu výskytu ploštice.

Skontrolujte a povysávajte okolie postele

Žiaľ, ak chcete predísť opakovanému výskytu ploštice, je potrebné demontovať posteľný nábytok a dôkladne ho skontrolovať spolu so všetkými ďalšími potenciálnymi úkrytmi okolo postele (koberce, miesta za nočnými stolíkmi a praskliny v stenách – tie je potrebné utesniť). Potom použite vysávač s plastovou štrbinovou hubicou a všetko dôsledne povysávajte. Po vysatí vrecko vysávača s obsahom ihneď vyhoďte do zapečatenej nádoby. Silne napadnutý matrac bude potrebné bezpečne zlikvidovať a vymeniť za nový.

Pravidelne vetrajte posteľnú bielizeň

Ploštica posteľná uprednostňuje špinavé prostredie pred čistým, preto aspoň raz týždeň stiahnite posteľnú bielizeň a nechajte matrac vyvetrať. Vďaka tomu sa dostane späť do svojho tvaru a zároveň sa odparí prebytočná vlhkosť, ktorá môže prilákať ploštice. Nezabudnite tiež aspoň raz týždenne prať posteľnú bielizeň a plachty, aby ste predišli hromadeniu baktérií.

Skontrolujte celý byt/dom

Títo malí nepríjemní škodcovia sú schopní liezť dosť ďaleko, takže pre istotu skontrolujte celú miestnosť (ak nie celý domov). Pozrite sa pod nábytok, do zásuviek, za odlupujúcu sa tapetu…

Ploštica posteľná

Zdroj: istock.com

Zastavte ich už na ceste

Teraz je čas použiť špeciálny insekticíd na ploštice posteľné, samozrejme, podľa pokynov výrobcu. Ošetrite ním všetky zamorené oblasti, aby ste zlikvidovali zostávajúce ploštice a ich vajíčka.

Vyskúšajte parný čistič

Čistenie parou je bez chemikálií a okamžite zabíja ploštice aj ich vajíčka. Určite sa ho oplatí vyskúšať ešte skôr, ako siahnete po najťažšej chémii.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Vyrobte si vlastný sprej

Ako prírodný insekticíd proti plošticiam funguje olej z čajovníka. Vlastný sprej si vyrobíte tak, že do každý 30 mililitrov vody pridáte 1 kvapku oleja z čajovníka.

Udržujte izbu chladnú – najmä v noci

Dospelé ploštice potrebujú na to, aby sa im darilo a mohli sa rozmnožovať teplotu medzi 21 – 32 °C. Ďalší dôvod, prečo mať v spálni maximálne 21 stupňov. Bude sa vám lepšie spať.

Vyčistite svoj domov

Hoci prítomnosť ploštice neznamená automaticky aj špinavú domácnosť, predsa len, menej neporiadku znamená menej lákavých úkrytov. Čím viac predmetov vlastníte, tým viac príležitostí majú ploštice ukryť sa. Neporiadok tiež zvyšuje náročnosť odstraňovania ploštice posteľnej, keď ste ju už u vás objavili.

Ploštica posteľná

Zdroj: istock.com

Vyhnite sa kartónom a škatuliam

Ploštice sa často schovávajú v kartónoch. Ak ste sa sťahovali alebo ste niečo iné prenášali v kartónových škatuliach, snažte sa rýchlo vybaliť a kartóny zlikvidujte. Nikdy nepoužívajte kartónové škatule na dlhodobé skladovanie – nahraďte ich pevne uzatvárateľnými plastovými nádobami.

Bojíte sa, že sa vrátia? Ako rozpoznáte prítomnosť ploštíc?

Dospelé ploštice merajú v priemere okolo 6 mm, ich vajíčka a larvy sú oveľa menšie, takže je ťažké ich odhaliť. Nelietajú ani neskáču, ale dokážu sa rýchlo plaziť a sú odborníkmi na schovávanie.

Naďalej kontrolujte matrace, rámy postele a okolitý priestor. Hľadajte zhluky hnedých škvŕn – ich trus a odhodené škrupiny lariev. Môžete tiež nájsť krvavé škvrny na posteľnej bielizni a cítiť zatuchnutú vôňu, ktorú vydávajú dospelé ploštice.

Vždy skontrolujte použitý nábytok skôr, ako si ho prinesiete domov. Na cestách kontrolujte aj hotelové postele a čelá a uložte si kufor do výšky, nie na podlahu, aby ste si domov nepriviezli neželaného hosťa.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Nábytok
Tagy: ploštice škodce
Zdieľať článok

Diskusia