14 tipov, ako prakticky prerábať aj s obmedzeným rozpočtom
Ako prerobiť byt prakticky, no zbytočne pritom nepreplatiť a neplytvať časom? Tipy, ktoré v praxi nazbierali čitatelia aj redakcia, vám pomôžu nerobiť rovnaké chyby ako tí pred vami.
1. Zvážte stavebnú náročnosť
Akýkoľvek zásah do stavebných konštrukcií je pomerne komplikovaná, časovo náročná a drahá záležitosť. Navyše, ak zasiahnete do nosných konštrukcií (prípadne do vonkajšieho vzhľadu domu), budete potrebovať aj posúdenie statika a stavebné povolenie.
Preto si dobre premyslite, či je búranie a stavanie nanovo nevyhnutné a či sa na vyriešenie vášho problému nenájde iné akceptovateľné riešenie – napríklad zmena funkcií jednotlivých miestností.
2. Váš tip: Plánujte, plánujte, plánujte
Aj čas sú peniaze, no pri plánovaní ním určite nešetrite. Vďaka tomu vás potom bude samotná rekonštrukcia, prestavba či premena stáť menej – peňazí, času aj nervov.
„Kľúčový je dobrý plán, aby sa samotný proces prerábania príliš nenatiahol a aby ste nič nemuseli prerábať opakovane,“ napísal nám Rafael, ktorý si sám naplánoval a zrealizoval zásadnú rekonštrukciu bytu a garsónky
. „My sme plánovali kompletnú rekonštrukciu garsónky tri mesiace a potom sa zrealizovala za dve týždne. A všetko perfektne sadlo,“ dodáva.
3. Nepodceňte rozmiestnenie zástrčiek
Ak prerábate aj rozvody elektriny, čo je v starších bytoch často nutné, dobre si premyslite, kde všade budete potrebovať zástrčky. Radšej dajte zopár navyše, ako keby mala jedna chýbať. Najmä v kuchyni by ich malo byť viac a na viacerých miestach.
Myslite pritom aj na budúcnosť – aby ste nemali problém, keď budete chcieť napríklad inak usporiadať nábytok. Nie je totiž jednoduché doplniť zástrčku dodatočne.
Ak v byte nemáte trojfázový prúd, zvážte aj takéto zapojenie. Je to síce komplikovanejšie, no bez neho budete obmedzení napríklad pri výbere varnej dosky.
4. Robte si dokumentáciu
Všetky rozvody si fotografujte. Tieto informácie môžu byť pre vás dôležité neskôr, keď budete chcieť na stenu zavesiť povedzme skrinku – budete si tak istí, že pri tom nepoškodíte napríklad rúrky vedúce ku klimatizácii, ktoré sú skryté pod omietkou. Navŕtanie vody ani elektriny určite nikoho nepoteší.
5 Voda musí odtekať z kopca
Ak chcete premiestniť kuchyňu alebo kúpeľňu do inej miestnosti, ich nové pôsobisko by nemalo byť priďaleko od tzv. stúpačky, teda zvislých rozvodov v dome.
Viesť odpad ďaleko totiž môže byť problematické alebo nereálne z dôvodu potrebného spádu – aby ste ho dosiahli, budete musieť napríklad zvýšiť podlahu či urobiť iné stavebné úpravy. A niektoré prekážky (ako sú dvere) nedokáže rozvod vody ani odpadové potrubie prekonať vôbec.
6. Naozaj potrebujete nábytok na mieru?
Býva šikovný napríklad v stiesnených alebo atypických miestnostiach, kde chcete využiť každý centimeter. Určite sa však vyplatí najprv zvážiť štandardný nábytok – je to totiž jednoduchšie, rýchlejšie aj lacnejšie riešenie. Navyše takéto zariadenie sa dá časom bez problémov vymeniť.
7. Na majstrov sa čaká. Môže to byť výhoda
Na majstrov sa čaká niekoľko mesiacov. To je jednoducho fakt, s ktorým treba počítať. Preto sa s remeselníkom alebo so stavebnou firmou dohodnite na termíne prác čo najskôr. Čas čakania môžete využiť na doladenie plánov do posledného detailu a na objednanie potrebného materiálu. Samotné práce potom pôjdu bez zbytočných zdržaní.
Prečítajte si aj ďalšie tipy, ako zvládnuť rekonštrukciu.