Zdroj: iStock

Potrebujete riešenie na mieru, ale máte malý rozpočet? O dôvod viac dať šancu nábytku z paliet

05. 05. 2023
Zdieľať

Interiérový aj záhradný nábytok z paliet je obľúbený hneď z niekoľkých dôvodov. Je z dostupného materiálu, je lacnejší a možno si ho prispôsobiť presne podľa toho, čo potrebujeme. Človek pritom nemusí byť stolár a stačí mu bežne dostupné náradie. Pozreli sme sa na to, na čo všetko sa môžu palety premeniť a čo na to potrebujete.

Palety sú recyklovateľný ekologický materiál a sú prispôsobené na to, že sa vracajú do obehu. Ak chceme túto ich recyklovateľnosť a upcyklovateľnosť využiť v prospech svojej záhrady či interiéru, môžeme si z nich vyrobiť nábytok. Prečo by sme to robili?

romantické záhradné sedenie z paliet

Zdroj: iStock

3 x 2 dôvody, prečo dať šancu paletovému nábytku

Nízka cena a recyklovateľnosť

Nábytok z paliet je lacnejší ako hotový drevený nábytok. Navyše, palety sú mnohokrát dostupné ako „odpadový“ materiál a dajú sa získať aj zadarmo. Súvisí to aj s tým, že ide o recyklovateľný, „vratný“ materiál, čo životné prostredie ďalších generácií iste ocení.

Prečítajte si tiež
Na čo si dávať pri nákupe záhradného nábytku najväčší pozor? Ako ho ošetrovať, aby vám vydržal čo najdlhšie?

Flexibilita a jednoduchosť

Paletový nábytok si môžete vyskladať presne na mieru. Nie je to zložité. Palety sa dajú využiť ako akési drevené nábytkové lego. Stavebnica, ktorú rozoberiete na jednoduchšie diely a poskladáte, zoskrutkujete, zlepíte nanovo. Ak nechcete, ani nerozoberáte. Len skladáte jednotlivé palety vedľa seba a na seba. Položiť, zoskrutkovať a je to! Ak paletu „rozmeníte na drobné“, rýchlo získate jednotlivé dosky, ktoré sa dajú použiť samostatne.

Originalita a štýlová rozmanitosť

To, čo si vytvoríte sami, je originál. Prirodzený vzhľad paliet je skôr rustikálny. Hodia sa do prírodne a industriálne ladených interiérov a samozrejme, do záhrad. No ak ich trošku upravíte, zapadnú prakticky kamkoľvek.

police na rastliny z paliet

Zdroj: iStock

Akú paletu si vybrať?

U nás sa väčšinou používajú europalety. Vyrábajú sa z rôzneho dreva. Najčastejšie sa odporúča využiť  tie dubové. Myslite však na to, že palety vyrobené napr. zo smreka sú ľahšie.

Prečítajte si tiež
Handmade interiér: Bývanie zasadené do steny jaskyne zo zoznamu UNESCO naučilo majiteľov spomaliť

Palety sa spätne vykupujú a do obehu sa vracajú po dôkladnej kontrole, či spĺňajú kvalitatívne parametre a či nie sú poškodené. Ak však ide o také, ktoré majú čo-to za sebou, poriadne ich očistite, prípadne prebrúste. Chýbajúce klince v prípade výroby nábytku nemusia byť zásadný problém, nahradíte ich. Pozor však hlavne na hnilobu.

Čo je europaleta?

Europaleta určená pôvodne na transport tovaru musí spĺňať parametre určené medzinárodnými normami, preto sa nemusíte báť, že si nábytok vyrobíte „z mačky vo vreci“. Dodržanie noriem potvrdzujú značky EPAL a EUR.

Plocha: 0,96 m²

Rozmery: 1 200 × 800 × 144 mm (d. × š. × v.)

Nosnosť: 1500 kg

Aký interiérový či záhradný nábytok sa dá z paliet vytvoriť?

Kreativite sa rozhodne medze nekladú. (To uvidíte, aj keď sa rozhodnete, že si takýto nábytok nebudete vyrábať, ale kúpite ho).

paletový nábytok

Zdroj: iStock

Najbežnejšie je asi paletové sedenie (interiérové aj záhradné či terasové) – stoličky, kreslá, pohovky, lavice. Výnimkou však už nie sú ani postele či aspoň ich čelá a konferenčné stolíky. Materiál na policu vám paleta tiež s radosťou poskytne. V záhrade a na balkónoch sa presadia rôzne druhy kvetináčov a vertikálnych závesných nádob.

Paletový kvetináč

Zdroj: iStock

Ako postupovať pri výrobe

Návodov je veľké množstvo, záleží na tom, čo potrebujete a chcete.

Jednoduchým, základným a dobre využiteľným kusom je paletové „kreslo“, sedadlo, stolička…

Dve palety položíte na seba a zoskrutkujete ich. Zozadu k tejto konštrukcii pripevníte tretiu paletu. Spojovacími prvkami nešetrite, pri nábytku je dôležité, aby bol stabilný a bezpečný. Takýchto kresielok si môžete zhotoviť, koľko potrebujete. Buď ich spojíte napevno, alebo len prisúvate podľa potreby. Vzhľadom na tvar paliet nie je napríklad problém ani sedenie do L.

paletový nábytok

Zdroj: iStock

Stolík bez problémov vznikne, ak na jednu či dve palety na sebe priskrutkujete kovové kolieska.

Ďalšie inšpirácie, čo vyrobiť z paliet, nájdete v galérii.

Hotový nábytok nezabudnite ošetriť bežnými prípravkami na drevo – lazúrami, lakom, farbou…, predovšetkým vtedy, ak bude v záhrade vystavený vrtochom počasia.

Pohodlné a estetické riešenie

Presne taký môže nábytok z paliet ľahko byť. Stačí pridať vankúše, podložky, matrace, deky… Výrobcovia už dokonca prispôsobujú niektoré kúsky rozmerom, ktoré ľahko vznikajú práve z paliet.

paletový gauč s matracmi farebnými

Zdroj: iStock

Tieto textilné doplnky šmahom ruky vymeníte alebo odložíte na ďalšiu sezónu. Je len na vás, aké vzory či odtiene si vyberiete, aby oživili praktický paletový základ.

Text: Zuzana Kubalová
Foto: iStock

Kategória: Nábytok
Tagy: DIY paletový nábytok záhradný nábytok
Zdieľať článok
Vymyslel originálny spôsob, ako uskladniť záhradný nábytok a ušetriť veľa priestoruUrob si sám

Vymyslel originálny spôsob, ako uskladniť záhradný nábytok a ušetriť veľa priestoru

Opäť bledne a praská? 3 dôležité body v starostlivosti o záhradný plastový nábytokUrob si sám

Opäť bledne a praská? 3 dôležité body v starostlivosti o záhradný plastový nábytok

Ako si prakticky uskladniť veci na terase? Toto riešenie sa vám bude páčiť!Urob si sám

Ako si prakticky uskladniť veci na terase? Toto riešenie sa vám bude páčiť!

Zelený radar: Problémy s vodou aj ďalší národný park v ohrozeníASB.sk

Zelený radar: Problémy s vodou aj ďalší národný park v ohrození

Diskusia