Zdroj: Jakub Pelnář

Aj nájomný byt môže byť bez kompromisov, funkčný a s interiérom z kvalitných materiálov

30. 01. 2022
Zdieľať

Vybývaný bytový dom v pražských Nusliach investor kompletne zrekonštruoval a vytvoril tu 18 malometrážnych nájomných bytov vo vysokom štandarde.

Ateliér ČTYŘI STĚNY navrhol rekonštrukciu bytov i spoločných priestorov domu. Podľa návrhu architektov vznikli aj kompletne vybavené interiéry, ktoré sú v celom dome štýlovo a materiálovo zjednotené, každý byt má však unikátny dizajn.

Prečítajte si tiež
Mezonetový podkrovný byt po nevhodných stavebných úpravách zmenili na nepoznanie

Prezentovaný byt sa nachádza na 3. NP a na ploche necelých 40 m2 ponúka dispozíciu 2+KK s obytnou miestnosťou, samostatnou spálňou, na ktorú nadväzuje kúpeľňa, a samostatnou toaletou na chodbe. Želaním investora bolo udržať historizujúcu atmosféru celého domu a zároveň ponúknuť nájomníkom kompletne navrhnutý interiér, kam si prinesú len svoje osobné veci. V celom dome sú použité masívne parketové podlahy, veľkoformátová dlažba, ako aj na zákazku vyrobený lakovaný nábytok, pohovky a postele.

Malý byt s parketami sivočiernym nábytkom a kuchynkou

V každom byte je tak unikátne na zákazku tlačená tapeta s herbárovými motívmi. Zdroj: Jakub Pelnář

Veľké úsilie venovali investor i architekti vyhotoveniu detailov. Vďaka tomu, že sa dom rekonštruoval ako celok, bolo možné odstrániť niektoré limity starej zástavby. Napríklad tak architekti mohli v celom dome vytvoriť
walk-in sprchy bez schodíka a jednotné úrovne podláh, akusticky vylepšiť medzibytové steny a zaistiť kvalitné úsporné vykurovanie.

Nenosné priečky v byte prispôsobili potrebám budúceho vstavaného nábytku, ktorý je vložený do vymurovaných ník a limitovaný priestor bytu výrazne nezaťažuje. Na druhej strane boli úložné priestory jednou z hlavných tém. Svoje miesto majú v nábytku práčka, čistiace prostriedky, oblečenie i topánky.

Biela malá kuchyňa s mramorovou zástenou a parketami s jedálňou

Kuchyňa a jedáleň. Zdroj: Jakub Pelnář

Interiér je navrhnutý ako kombinácia tradičného tvaroslovia s kazetovým nábytkom či štukovými stropnými lištami a protipólov, ktoré sú rýdzo moderné. Vo veľkom objeme realizácie celého domu sa vyplatilo navrhovať a dať na zákazku vyrobiť aj inak bežne kupovaný mobiliár, ako sedačky, postele, stoly a ďalšie.

Spálňa so sivou čalúnenou posteľou

V celom dome sú použité masívne parketové podlahy, veľkoformátová dlažba, ako aj na zákazku vyrobený lakovaný nábytok, pohovky a postele. Zdroj: Jakub Pelnář

Keďže je byt zo strany ulice orientovaný na sever, bolo dôkladne premyslené aj osvetlenie. V každej miestnosti sú skryté LED lišty, ktoré okrem hlavných svetiel pomáhajú vyriešiť hendikep bytu. Súčasťou zadania bolo aj tienenie okien a grafika. V každom byte je tak unikátne na zákazku tlačená tapeta s herbárovými motívmi.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia bytu na Šancovej: Nadčasový koncept, dômyselné detaily a preč s hluchými priestormi, ktoré interiér dusili

Autor: ČTYŘI STĚNY, Ing. arch. Pavel Kostka, Ing. arch. Jana Kašparová

Investor: Louer.cz

Autor fotografií: Jakub Pelnář

Rozloha bytu: 37,7m2

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2021

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Prahe Interiér roku malý byt moderné bývanie nábytok na mieru rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia