2 x 2 nápady pre 2 deti a ešte jeden navyše

16. 04. 2008
Zdieľať

Detské izby sú znovu v kurze – aspoň podľa vašich ohlasov a mailov s prosbou o radu či pomoc. Keďže nemôžeme vyhovieť každému zvlášť, zvolili sme tentoraz univerzálny prístup. Požiadavka bola daná len počtom detí (dve), rozmermi miestnosti (2 × 4,6 m) a informáciou, že ide o podkrovie. Do navrhovania sa pustil náš stály spolupracovník, architekt Roman Chrascina.




2 x 2 nápady pre 2 deti a ešte jeden navyše

145078

Prvý variant môže v pôdoryse pripomínať exotický hmyz. V skutočnosti sa architekt na minimálnej ploche snaží maximálne využiť spoločné priestory, ale zároveň dopriať súrodencom aspoň trochu súkromia. Keďže ide o podkrovie, neprichádzala do úvahy poschodová posteľ, obe sú situované po kratších stranách miestnosti. Na mieru vyrobené stoly zdieľajú spoločný stredový prvok – ideálne miesto napríklad na spoločné zázemie pracovného stola (napríklad umiestnenie tlačiarne). Výhodou riešenia je ukotvenie dosky stola do dielcov postelí. Do priestoru tak vystupuje len jedna noha. Riešenie kladie dôraz na využitie prirodzeného osvetlenia zo strešných okien.


2 x 2 nápady pre 2 deti a ešte jeden navyše

145080

Druhá alternatíva sa zdá ako ideálna v prípade, že ide o dočasné spolužitie súrodencov. Napríklad akýsi víkendový rodičovský azyl pre stredoškolákov či vysokoškolákov, ktorí trávia podstatnú časť týždňa na internáte. Spanie architekt vyriešil rozkladacou pohovkou, pracovný stôl je širší než zvyčajne, napriek tomu takéto usporiadanie nie je ideálne pre každodenné spoločné učenie sa či písanie domácich úloh. Kontakt je predsa len príliš tesný. Unikátny dizajnový prvok predstavujú hodiny na stene.


2 x 2 nápady pre 2 deti a ešte jeden navyše

145083

Posteľ so stolíkom v treťom variante tvorí akúsi „súkromnú jednotku“, jasne definuje hranicu priestoru medzi oboma nocľažníkmi. Zaujímavou alternatívou sú odkladacie plochy v záhlaví postele, akési obdoby nočných stolíkov. Vďaka tomuto riešeniu postele priamo nenadväzujú, vzniká tak imaginárna psychologická hranica oddeľujúca zóny súrodencov. Daňou je problematický prístup k posteli, ktorý architekt rieši stolíkom osadeným na jednej masívnej nohe. Prípadné „otočné“ riešenie by variabilitu priestoru ešte umocnilo.


2 x 2 nápady pre 2 deti a ešte jeden navyše

145085

Štvrté riešenie je v podstate alternatívou predchádzajúceho návrhu. Spojené pracovné plochy však nemusia vyhovovať každému, najmä ak ide o súrodencov s veľmi podobným „rozvrhom hodín“. Nočná zóna vďaka orientácií postelí proti sebe síce poskytuje viac súkromia na spanie, denná – pracovná časť však vyžaduje lepšiu koordináciu voľného času i viac tolerancie. Plocha izby je však jasne rozdelená medzi oboch súrodencov. Dôležité je aj riešenie ďalších stien a komunikácie.


2 x 2 nápady pre 2 deti a ešte jeden navyše

145087

Typické, priam intuitívne využitie miestnosti. Logika členenia v piatej alternatíve je jasná, čitateľná na prvý pohľad. Každý zo súrodencov má vlastný priestor, pracovný stôl je dostatočne veľký a to aj pri nevyhnutnom „prieniku“ spoločnej pracovnej plochy. Usporiadanie stoličiek vedľa seba evokuje školskú lavicu, sústreďuje pozornosť pred seba, nie na suseda – koncentrácia na učenie by mala byť o čosi jednoduchšia ako pri dispozícii „tvárou v tvár“. Unikátna polica na stene je aj pozoruhodným dizajnérskym dielkom, v ktorom sa snúbi originalita a nápad s výnimočnou funkčnosťou – ponúka lepšie využitie nezariaditeľného priestoru pod šikmou strechou podkrovia.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: detská izba riešenie
Zdieľať článok

Diskusia