5 rád ako si navrhnúť ideálnu vstavanú skriňu!

5 rád ako si navrhnúť ideálnu vstavanú skriňu!

14. 03. 2012
Zdieľať

Máte pocit, že vám veci prerastajú cez hlavu? Ak vám obyčajné skrine už nestačia, máme pre vás riešenie. Žiadny moderný priestor sa v dnešnej dobe nezaobíde bez vstavanej skrine. Vďaka trendom a pokročilým technológiám sú totiž praktickou a zároveň elegantnou súčasťou interiéru.

Návrhom a realizácii vstavaných skríň sa v tiptopskrine.sk venujeme už vyše 10 rokov a za tú dobu sme ich zmontovali už celé stovky. A hoci neexistuje ideálny vzor skrine, máme pre vás niekoľko osvedčených rád, ako si navrhnúť tú vašu najlepšiu tip-top skriňu. 

1. Rozmery vstavanej skrine: Na veľkosti záleží

Pri navrhovaní vstavanej skrine treba využiť priestor čo najefektívnejšie. Skrine, ktoré merajú na výšku 2 metre, môžu byť síce dobre riešené, ale nikdy nevyužijú všetok priestor, ktorý by mohli. Navrhujte si teda vstavanú skriňu vždy od podlahy až po strop a využite tak možný a cenný priestor. Keďže skriňa nepotrebuje vrchnú dosku, ktorú nahrádza strop, ušetríte aj na materiáloch.  Rovnaké pravidlo platí aj pri rozhodovaní sa o šírke skrine. Pokiaľ je to čo i len trochu možné, navrhujte si skriňu na také miesta, kde bude mať z oboch strán stenu. Úspora materiálu sa samozrejme premietne i do ceny skrine.

2. Hĺbka vstavanej skrine: Stredná cesta je naozaj zlatá

Zvoliť si správnu hĺbku skrine je nesmierne dôležité. Pri tomto rozhodovaní sa treba vyvarovať dvom najčastejším chybám:

  • Príliš hlboká vstavaná skriňa môže spôsobiť, že niektoré veci budú ťažko dostupné a tým pádom priestor nebudete  využívať naplno.
  • Príliš úzka vstavaná skriňa zas môže spôsobiť problém s vešaním oblečenia (košele, blúzky, kabáty), ktoré sa do skrine nezmestí a tým pádom vstavaná skriňa nesplní svoj účel.

Ak vám priestorové možnosti dovolia, nikdy nechoďte pod hranicu 60 centimetrov. Toto je tá správna hĺbka, pri ktorej nebudete mať problém ani so zloženým šatstvom, ale ani s vecami na vešiaku a všetko sa do skrine veľmi pohodlne zmestí. Pri navrhovaní treba počítať s tým, že vodiace lišty na skrini tiež zaberajú nejaké miesto – štandardne okolo 10 centimetrov. Pokiaľ teda túžite po ideálnej skrini, mali by ste mať v izbe taký priestor, ktorý môže mať na hĺbku až 70 centimetrov.


5 rád ako si navrhnúť ideálnu vstavanú skriňu!

1078844

3. Priestor pred vstavanou skriňou: Radšej viac ako menej

Zákazníci chcú veľmi často využiť všetok možný priestor a urobiť z neho úložné miesto. Niekedy však zabúdajú na to, že pokiaľ ku vstavanej skrini nie je dobrý prístup, využitie nikdy nemôže byť na 100% efektívne. Preto je dôležité si pred skriňou vyčleniť priestor, ktorý bude slúžiť na jej pohodlné využívanie. Či už sa jedná o prechádzanie, vyberanie vecí zo skrine alebo otváranie zásuviek. Minimálna dĺžka, ktorá by mala ostať pred skriňou voľná je 90 centimetrov. Zaručíte si tak bezproblémové prechádzanie, narábanie s vecami, ktoré chcete dať do skrine a pohodlné otváranie šuplíkov. Netreba zabúdať na to, že vstavaná skriňa nie je nábytok na pár rokov. Rátajte preto aj s možnými úpravami v tejto miestnosti a presunmi rozmernejších kusov nábytkov – vtedy je priestor pred vstavanou skriňou nesmierne dôležitý.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

4. Správny výber materiálu: Výber je široký

Na trhu je veľké množstvo druhov materiálov, z ktorých si pri navrhovaní vstavanej skrine môžete vybrať.

  • Drevovláknité dosky: V tejto kategórii nájdete množstvo farieb a vzorov a je len na vás, ktoré si vyberiete, aby vám materiál ladil so zvyškom miestnosti.  Drevovláknité dosky môžete ľahko    skombinovať s iným materiálom (zrkadlom, lakovaným sklom) a vytvoriť si tak zaujímavú kombináciu podľa vášho gusta.

Drevotriesky – klasické

Drevotriesky – farebné

  • Lakované sklá a zrkadlá: Vstavané skrine sú ideálnym miestom, kam umiestniť veľké zrkadlo, na ktoré nikde inde v byte nie je priestor. Opticky tak rozšíri izbu a  je aj veľmi praktické (hlavne pre ženy 🙂 ). Zrkadlá sa dajú kombinovať či už s drevom alebo s lakovaným sklom, ktoré sa ponúka taktiež v rôznych farbách. Pokiaľ si chcete rozžiariť miestnosť farbami, je to pre Vás ideálna voľba.

  • Fototapety: V poslednej dobe sa stávajú veľkým hitom a vedia veľmi pekne oživiť priestor. Vybrať sa dá z veľkého množstva nádherných motívov (rastliny, kvety, zvieratá, mestá, umenie, detské motívy…). Skriňa tak bude mať úplne iný šmrnc a nebude len praktickým, ale aj dekoratívnym prvkom v domácnosti.

Pre inšpiráciu uvádzame zopár príkladov. V prípade objednávky vstavanej skrine cez tiptopskrine.sk dostanete na výber z tisícov možných vzorov.


5 rád ako si navrhnúť ideálnu vstavanú skriňu!

1078845

5. Rozloženie skrine: Police, vešania aj zásuvky

Z každého rožku trošku – to je zlaté pravidlo! Vo vašej vstavanej skrini by ste mali nájsť police, vešania, väčšie priestory na odkladanie sezónnych vecí a taktiež zásuvky. Samozrejme, veľmi záleží aj na samotnej miestnosti a na veciach, ktoré sa v nej budú nachádzať najčastejšie.

  • Police: Štandardne sú využívané na zložené šatstvo. Šírka police hrá dôležitú úlohu pri navrhovaní skrine. Rozhodnite sa, či chcete mať na polici dva alebo tri “komíniky“ a podľa toho si určite šírku. Zle zvolená šírka môže mať za následok to, že budete mať zbytočnú stratu miesta, alebo na druhej strane, veci na sebe príliš natlačené.
  • Vešania:  Dlhé ale aj krátke! Počet vešaní  si rozhodnite podľa  množstva vecí, ktoré mávate na vešiakoch. Pri vešaní treba dávať pozor na hĺbku skrine, pokiaľ skriňa nie je dostatočne hlboká, veci sa budú šúchať o dvere a to vás môže nielen obťažovať, ale aj poškodiť vaše oblečenie.
  • Zásuvky: Aj zásuvky by si mali nájsť miesto vo vašej novej vstavanej skrini. Či už čisto z praktického hľadiska – dobre sa v nich uschováva napríklad spodná bielizeň, kravaty, ponožky, ale aj šperky alebo dokumenty. Zásuvky tiež dokážu veľmi dobre skryť neporiadok, ktorý sa raz za čas vyskytne asi u každého…

Pokiaľ sa budete riadiť týmito základnými pokynmi, vaša skriňa bude ideálna a praktická, jednoducho tip-top!

Pri vytváraní návrhu vstavanej skrine cez tiptopskrine.sk vám ochotne pomôžeme a poradíme, ako najlepšie rozmiestniť poličky a vešanie. Na stretnutí taktiež uvidíte vzorky materiálov, ktoré uľahčia rozhodovanie a budete tak mať lepšiu predstavu o farbe a dekore. Hor sa teda do toho! 🙂

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: police skriňa vstavana
Zdieľať článok

Diskusia