Zdroj: Dejan_Dundjerski/iStock

Aj študenti môžu bývať pohodlne! 7 užitočných tipov, ako si zariadiť útulnú izbu na internáte

10. 02. 2024
Zdieľať

S končiacim sa skúškovým obdobím sa študenti opäť sťahujú na internát. Kým sa však semester naplno rozbehne, stihnú tento čas prakticky využiť. Pýtate sa, ako? Jednoducho zútulnením svojej internátnej izby, ktorá striktne nemusí pripomínať minulé časy.

Zariadenie priestoru, ktorý je malý a navyše sa oň delí viacero študentov, sa spočiatku môže zdať ako komplikovaná úloha. Študenti sa predsa musia riadiť poriadkom študentského domova, a ten nedovoľuje veľké úpravy interiéru. My však prinášame niekoľko tipov a rád, ako si internátnu izbu vylepšiť tak, aby sa v nej aj napriek obmedzeniam bývalo príjemne.

1. Na začiatok si zistite dôležité informácie

Pred nástupom do novej izby na internáte je vhodné si ju dopredu prezrieť a zistiť, či vám vyhovuje. Ušetríte si potom prácu so sťahovaním, ak by ju počas roka museli meniť. Každý študentský domov má vlastné pravidlá, čiže sa nezabudnite vopred informovať, aké úpravy internátnej izby sú povolené. Väčšie zásahy, ako napríklad maľovanie, je zakázané. Čo však vešanie obrazov alebo presun nábytku? Tieto údaje vám poskytne vedenie internátu. Ak plánujete zariaďovať a dekorovať izbu, nezabudnite o tom informovať aj svojich spolubývajúcich. Môžete sa potom dohodnúť na spoločnej ,,renovácii“ a vzájomne sa podporiť.

Dve mladé ženu zariaďujú internátnu izbu.

K spoločnému zútulňovaniu prizvite aj spolubývajúcich. Len pri tom nezabudnite na vzájomné tolerovanie vkusu a v prípade nezhôd aj na robenie kompromisov. Zdroj: Shutterstock

2. Preč s neporiadkom

Skôr ako sa pustíte do akýchkoľvek zmien, priestor poriadne upracte. Ak nastupujete do novej izby, je to dôležité aj z hygienického hľadiska, keďže ju pred vami využívalo niekoľko študentov. Ale čistotu netreba zanedbať ani v prípade, že sa vraciate do svojej „starej“ izby, ktorú ste obývali minulý semester.

Prečítajte si tiež
Neustále organizujete, no nikdy nemáte poriadok? Tieto chyby robíte najčastejšie, vraví konzultantka KonMari metódy upratovania

Najprv zbavte skrine a poličky prachu, vydezinfikujte nábytok vrátane kľučiek, vyčistite podlahu, matrac aj priestor za posteľou. Nezabudnite ani na upratovanie a dezinfikovanie kúpeľne. Zbavte sa tiež nepotrebných vecí, ak po vás alebo po bývalých obyvateľoch nejaké zostali, a nakoniec vyneste kôš s odpadkami. Takto uprataná izba vám ukáže aj skrytý, respektíve nevyužitý priestor a nové možnosti, ako s ním naložiť. Odporúčame si izbu rozdeliť na tzv. zóny – spánok, štúdium a voľný čas, ktoré budete zariaďovať postupne.

Dvaja mladí muži upratujú internátnu izbu.

Aj keď priestor vyzerá na pohľad upratane, nezaškodí ho skontrolovať a trocha poutierať. Zdroj: Shutterstock

3. Zlepšite svoj spánok aj pohodlie

Keďže v internátnej izbe bojujeme s nedostatkom priestoru, musíme tento fakt brať do úvahy aj pri výbere nábytku a jeho umiestnení. Medzi základnú výbavu patrí posteľ – tá v internátnej izbe totiž neslúži len na spanie. Ide o dominantný kúsok, ktorý určuje celkový ráz miestnosti.

Ak je to možné, zadovážte si novú, nepoužívanú posteľ. Ak to však pravidlá nedovoľujú, investujte do matraca. Postačí aj vrchný, ktorý je lacnejšou a vo viacerých ohľadoch aj praktickejšou alternatívou klasického matraca. Takto si zabezpečíte pohodlie a oporu pre chrbticu a tiež kvalitnejší spánok, čo môže byť pre študenta po náročnom dni odmenou. Posteľ si vylepšite peknou posteľnou bielizňou a ozdobnými vankúšmi vo vašich obľúbených farbách a vzoroch.

Prečítajte si tiež
Spíte na chrbte, na boku či na bruchu? Pri výbere matraca musíte zvážiť aj tento faktor, radí odborník

Pod posteľ si zas zadovážte malý koberec, aby ste pri prebúdzaní nestáli nohami na studenej podlahe, ale na príjemnom povrchu. Koberec uprednostnite radšej tmavý, aby na ňom nebola vidieť špina, ak náhodou dlhšie neupracete. K posteli umiestnite malú lampu, hodí sa vám, ak vstávate skoro ráno a svetlom nechcete zobudiť spolubývajúcich, prípadne v noci, ak sa ešte nechystáte do postele.

Záber na študentskú izbu s posteľou a stolom.

Malý koberec pod posteľou priestor pocitovo zmäkčí a zútulní. A ráno sa z postele vstávať o trocha príjemnejšie. Zdroj: Shutterstock

4. Skrytý potenciál stolíka

K ďalším základným kúskom internátu patrí pracovný stôl, na ktorom by nemal chýbať stojan na perá, ceruzky či zvýrazňovače. Slúžiť však môže viacerým účelom, napríklad ako toaletný stolík pre dámy. Umiestnite naň väčšie zrkadlo so stojanom, ideálne takým, ktorý má i vlastné osvetlenie. Vznikne vám tak ďalší kreatívny kútik. Stôl však neprepĺňajte zbytočnosťami a udržujte na ňom poriadok. Snažte sa, aby ste na ňom mali poruke skriptá a poznámkové zošity.

Prečítajte si tiež
Zbavte svoj domov neporiadku: 8 praktických tipov na úložné priestory v domácnosti

Ak vás rozpočet, rozmery a pravidlá pustia, zadovážte si ďalší nábytok, resp. doplnky, ideálne také, ktoré môžete využiť na viacero účelov. Na dvere napríklad umiestnite organizér na drobnosti, ako sú kľúče, prípadne vešiak na uteráky a pod.

Poriadok medzi potravinami vám pomôžu vytvoriť plastové dózy alebo krabice, kam ukryjete instantné polievky, cestoviny, korenie alebo čaj. Takto sa vám nebudú povaľovať po izbe a nájdete im pevné miesto.

Záber na pracovný stôl s notebookom, ceruzami, budíkom a kozmetikou.

Písací stôl môže slúžiť viacerým účelom. Dôležité je však udržiavať na ňom poriadok. Zdroj: iStock

5. Buďte štýloví – nechajte izbu rozprávať váš príbeh

Nechajte pri zariaďovaní vyniknúť vašu osobnosť. Izba by predsa mala odrážať váš vlastný, individuálny a neopakovateľný štýl. Milujete ružovú? Pokojne laďte dekorácie do tejto farby. Zbožňujete zvieratá, šport či počítačové hry? Snažte sa vniesť kúsok z tohto aspektu do interiéru izby. Avšak pamätajte na pravidlá a ich dodržiavanie.

Prečítajte si tiež
Deky, prikrývky, závesy a pohodlná posteľná bielizeň. Aké textílie zvoliť do spálne, aby sa vám v nej dobre oddychovalo

Pocit domova vám pomôžu navodiť také maličkosti, ako napríklad vlastná posteľná bielizeň. K tomu pridajte vankúš aj deku, pokojne aj s vtipným motívom či nápismi. Myslite na príjemnú farebnú škálu, ktorá navyše prinesie upokojenie (modrá, zelená, béžová). Vyhnite sa príliš tmavým tónom.

Na stenu, ak je to možné, umiestnite korkovú nástenku (prípadne inú vo forme lepiacej tapety), ktorú vyzdobte fotografiami rodiny, blízkych a priateľov. Nástenkou navyše efektne zakryjete prípadné nerovnosti či fľaky na stene.

Detail na vzorovanú posteľnú bielizeň.

Posteľná bielizeň je tak či onak nevyhnutnosťou, tak prečo ju nevyužiť na pridanie textúry a farby? Zdroj: iStock

6. Dekorácií nikdy nie je dosť

Okrem zvyčajných textilných dekorácií a doplnkov zvážte umiestniť do izby napríklad aj zeleň. Okrem toho, že izbové rastliny prinášajú upokojenie, dokážu tiež znižovať únavu, zlepšiť pozornosť aj náladu a vyčistiť ovzdušie v izbe. Ak si navyše vyberiete nenáročné druhy rastlín, nemusíte tŕpnuť, ak ich dlhšie nezalejete. Odporúčame si preto zabezpečiť napríklad kaktus, monsteru, aloe vera, potosovec alebo zamiokulkas.

Prečítajte si tiež
Nenáročné rastliny pre tých, ktorí nemajú záhradu. Dobre sa im darí aj v kvetináči

Príjemnú atmosféru v izbe navodia tiež vonné sviečky. Tie môžu pomôcť aj pri samotnom učení (napríklad pravidlo „učím sa, kým nezhasne sviečka“). Berte však ohľad na bezpečnosť i na spolubývajúcich a namiesto silných vôní vyberte jemnejšie a decentnejšie.

Dve mladé ženy na internátnej izbe.

Stačí i jedna-dve izbové rastliny a celý priestor ožije a bude pôsobiť útulnejšie a domáckejšie. Zdroj: iStock

7. Vhodné osvetlenie nemusí byť veda

Stropné osvetlenie ako jediný zdroj vám zaručene nebude stačiť. Zadovážte si preto malú lampu, ktorú umiestnite na pracovný stolík. Na učenie sa najlepšie hodí studené svetlo, kým na ostatné aktivity teplé. V obchodoch nájdete aj lampy na batérie, ich svetlo je však tlmenejšie a na učenie nevyhovuje. Okrem toho si môžete zakúpiť drobné svetielka vo forme girlánd na zavesenie. Ubezpečte sa, že si zvolíte typ na baterky, keďže elektrické zástrčky už môžu byť už využité inak. Drobné svetielka vám spestria aj stenu, samozrejme sa uistite, že ich tam môžete umiestniť.

Dodržaním týchto rád docielite, že vaša internátna izba bude vyzerať skvele aj bez väčšieho rozpočtu a zásahov do interiéru.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock, Shutterstock

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: doplnky do interiéru internat zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok
Predávate nehnuteľnosť? Tieto nenápadné úpravy prilákajú viac záujemcov o kúpuUrob si sám

Predávate nehnuteľnosť? Tieto nenápadné úpravy prilákajú viac záujemcov o kúpu

Zelená linka funguje už tri roky, vďaka nej sa odstránilo 181 nelegálnych skládokASB.sk

Zelená linka funguje už tri roky, vďaka nej sa odstránilo 181 nelegálnych skládok

Chcete si premiestniť bylinky zo záhrady do kuchyne? Aby prežili zimu v interiéri, urobte to taktoZáhrada

Chcete si premiestniť bylinky zo záhrady do kuchyne? Aby prežili zimu v interiéri, urobte to takto

V Miláne ste neustále obklopení kameňom a keramikou. Plast či omietka sú tu naozaj v menšineASB.sk

V Miláne ste neustále obklopení kameňom a keramikou. Plast či omietka sú tu naozaj v menšine

Diskusia