Zdroj: Shutterstock

Tapeta, obklad či maľovka? Aké povrchy najlepšie fungujú v kúpeľni

09. 08. 2023
Zdieľať

To, čím obložíte alebo upravíte kúpeľňové steny, dá spravidla najmenšej miestnosti v domácnosti celkový charakter. Môžete veľa získať, ale aj pokaziť. Vinylové tapety, obkladačky, obkladové dosky alebo len farba?

Steny kúpeľne sa líšia od stien v iných častiach domu. V obývacích izbách, spálňach, chodbách a v ďalších suchých priestoroch funguje akýkoľvek typ povrchovej úpravy stien.

Náročnejšie na výber sú kuchyne a predovšetkým kúpeľne, kde je permanentná vlhkosť najvyššieho stupňa v rámci celej domácnosti.

Porovnanie výhod a nevýhod jednotlivých povrchov nájdete v galérii na konci článku.

Aby ste nemali problém s plesňami

V kuchyniach chránia múry pred vlhkosťou praktické zásteny. V kúpeľniach však prichádza voda zo všetkých strán a v intenzívnejšej forme. Steny pri vani či sprche musia byť schopné znášať priame postriekanie vodou zo sprchovej hlavice.

Prečítajte si tiež
Pleseň v domácnosti prezradia aj vaše zmysly! Poznáte signály, že ju máte doma a treba ju riešiť?

Okrem kvalitného vodoodolného povrchu je nevyhnutné tesnenie všetkých škár medzi vaňou a múrmi kútov, ako aj okolo umývadla. Ak sa vlhkosť dostane do týchto škár alebo medzi obklad, či podeň, máte postarané o problém s názvom pleseň.

Ak máte väčšiu rodinu, určite nezabudnite na výkonný kúpeľňový ventilátor, ktorý pomôže priestor zbaviť vlhkosti. Na druhej strane i dobre vetrané kúpeľne môžu mať problémy s vlhkosťou.

Štýlové pokrytie stien v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Bez ohľadu na to, ktorá z možností pokrytia stien vás priťahuje, ubezpečte sa, že zapadá do celkového štýlu domu či bytu. Kúpeľne predsa nemeníme každý rok. Z rovnakého dôvodu je dobré vyhnúť sa trendom, ktoré by vám o pár mesiacov či rokov nemuseli vyhovovať – aj keď sú teraz veľmi obľúbené.

1. Vinylové tapety

Vinylové tapety sú z hľadiska funkčnosti jednou z lepších možností povrchovej úpravy kúpeľňových stien. To sa, samozrejme, netýka celopapierových tapiet a obkladov, ktoré sa vo vlhkom prostredí automaticky znehodnotia. Vinylové tapety pôsobia sofistikovane, štýlovo, ponúkajú množstvo rôznych dizajnov a dajú sa ľahko strhnúť či vymeniť.

Skôr ako si tapetu zaobstaráte, zistite, či ju dokáže prijať povrch stien, ktoré máte v kúpeľni. Vinylové tapety sú totiž menej lepivé ako bežné permanentné. Preto nie sú vhodné na matné, rovné alebo drsné povrchy.

Prečítajte si tiež
Štyri tapetové trendy do kúpeľní. Ktorý sa vám páči najviac?

Najlepšie fungujú pri nepriamej okolitej vlhkosti. Z tohto dôvodu ich radšej kombinujte s vodoodolným povrchom, ktorý prikrýva miesta priameho kontaktu s vodou – sprchová zástena, obklad nad vaňou. Niektoré vinylové tapety odolajú priamemu kontaktu s vodou, ale sú podstatne drahšie.

Vinylová tapeta v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock

Skúška nanečisto

Jednou z výhod vinylových tapiet je, že už pred aplikáciou môžete vidieť, ako bude vaša kúpeľňa vyzerať. Kúpte si rolku alebo vzorku a potom ju jemne maliarskou páskou prilepte na stenu a pozrite sa z diaľky, aký efekt ste získali. Pri výbere myslite na to, že veľké vzory kúpeľňu opticky zmenšia, vertikálne prvky ju zvýšia a horizontálne zase rozšíria.

2. Kúpeľňová farba

Kúpeľňová farba je bežná interiérová farba, no s pridanou hodnotou. Výrobcovia ju navrhli, aby bola vhodná do vlhkých priestorov vrátane kúpeľní. Bežná interiérová farba je na rozdiel od náteru vhodného do kúpeľne pórovitá, a preto zachytáva vlhkosť. Kúpeľňové farby majú, naopak, hladký lesklý alebo pololesklý povrch, na ktorom sa voda nezachytáva. Taktiež obsahujú protiplesňové prísady.

Prečítajte si tiež
Fakt alebo mýtus? Existujú farby, ktorým by sme sa mali v kúpeľni vyhnúť?

Zaujíma vás najväčšie pozitívum náteru do kúpeľní? Jednoznačne je to cena. Aj keď si vyberiete kvalitnú farbu, ktorá môže stáť až dvojnásobok ceny bežnej akrylovo-latexovej interiérovej farby, stále je oveľa lacnejšia ako použitie tapiet, dlaždíc alebo iných tvrdých povrchov.

Kúpeľňová farba

Zdroj: Shutterstock

3. Keramické alebo sklenené dlaždice a obkladačky

Keramické dlaždice sú klasickou a stáročiami overenou voľbou do kúpeľní. Pokiaľ sa správne aplikujú, vlhkosť nebude nikdy problém. Nakoniec, dlaždice používame už od čias starých Rimanov aj na stojaté vodné plochy, napríklad vnútorné časti vaní a bazénov.

Keramické a sklenené obkladačky do kúpeľne

Zdroj: Shutterstock

Ako vybrať škárovačku?

Ani pri praktickosti obkladov nezabúdajte na dizajn. Ak ste si vybrali dlaždice, musíte si vybrať aj škárovaciu hmotu. Tá v konečnom dôsledku z vizuálneho hľadiska znamená čiary. Línie vytvárajú vzory, ktoré môžu vzhľad kúpeľne buď vylepšiť, alebo zhoršiť.

Priveľa obkladačiek môže spôsobiť, že miestnosť bude ťažkopádna, sterilná či dokonca depresívna. Dobrým kompromisom je čiastočné obloženie stien na miestach s najintenzívnejším kontaktom s vodou.

4. Čiastočné obklady stien – beadboard

Beadboard poskytuje iba čiastočné pokrytie steny – umiestňuje sa na jej spodnú časť. Tá je pri prevencii problémov s vlhkosťou najdôležitejšia. Takýto obklad môžete natrieť pololesklým alebo lesklým náterom vhodným do kúpeľní.

Dekoratívne obklady spodnej časti stien dajú kúpeľni klasický vzhľad. Môže byť prínosom, ale aj nedostatkom. Ak máte kúpeľňu v tradičnom štýle, bude estetickou výhodou, do moderných kúpeľní sa však nehodí, pôsobil by priveľmi nemotorne a zaťažil by celý dizajn.

Beadboard - čiastočné obklady stien

Zdroj: Shutterstock

5. Zástena, obkladová doska alebo panel

Zásteny zoženiete v mnohých vzoroch vrátane mozaikových celkov alebo panelov, ktoré vyzerajú ako obkladačky. Sú obľúbené vďaka jednoduchej montáže a zvyčajne aj nižšej cene ako pri obkladaní kúpeľne.

Kúpeľňové panely na stenu sú vyrobené tak, aby odpudzovali vlhkosť. Raz-dva máte opravené akékoľvek nedostatky múrov. Na druhej strane takéto riešenie nezvýši dlhodobú hodnotu vášho bytu či domu.

Kúpeľňová zástena a panel

Zdroj: Shutterstock

Nezabudnite na silikón

Ak chcete, aby zástena dobre fungovala, všetky okraje dobre utesnite silikónovým tmelom. Inak sa na jej zadnú stenu dostane vlhkosť. Zástena môže nielen zmeniť tvar, ale aj ukrývať ideálne miesto na šírenie plesne.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: farby do kúpeľne kúpelňové obklady škárovacia hmota tapety zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok
Máte po zjedení uhoriek tráviace ťažkosti? Vyskúšajte pestovať japonský typZáhrada

Máte po zjedení uhoriek tráviace ťažkosti? Vyskúšajte pestovať japonský typ

Bodkovaní spolubojovníci v akcii: Ako prilákať lienky a využiť ich apetít proti škodcom?Záhrada

Bodkovaní spolubojovníci v akcii: Ako prilákať lienky a využiť ich apetít proti škodcom?

Pôdu do kvetináčov už nemusíte kupovať! S týmto návodom si pripravíte výživný substrát ľahko aj samiUrob si sám

Pôdu do kvetináčov už nemusíte kupovať! S týmto návodom si pripravíte výživný substrát ľahko aj sami

Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietkyUrob si sám

Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietky

Diskusia