Zdroj: Tom Rossau

Zútulniť, zväčšiť a rozdeliť: Ako na rýchle premeny interiéru, ktoré zvládnete aj za víkend

14. 10. 2020
Zdieľať

Túžite po zmene vo svojom interiéri, ale nechce sa vám púšťať do náročných prerábok či rekonštrukcií? Vyskúšajte naše tipy, ktoré zvládnete za víkend.

Ako priestor zútulniť

Naše bývanie je svedkom obrovskej časti nášho života. Aby sme sa v ňom cítili sami sebou, malo by vyžarovať atmosféru, ktorá je nám príjemná. Mal by to byť kokteil bezpečia, radosti, spojenia, inšpirácie a ďalších odtieňov vnútornej pohody.

Čisté línie, holé steny a otvorené priestory pôsobia plocho a sterilne. Textúra dodá miestnosti hĺbku a pôsobí hrejivo na oči i na dotyk. Hladké a lesklé povrchy, ako je kov, sklo či lakované dvierka, pôsobia, naopak, chladne. Štruktúra dreva, koberec s vysokým vlasom, pletený pléd nás zahrejú už len pri myšlienke na ne. Vymeňte umelé materiály a lesklé povrchy za prírodné, ako je drevo, ratan, juta, organická bavlna a ľan. Človeka prirodzene priťahuje textúra, nečudujte sa, ak sa vaša myseľ stavia podozrievavo k všetkému, čo je dokonalé alebo vyleštené.

Čo vám dáva pocit, že ste doma? Niekto sa potrebuje obklopiť rastlinami a prírodou, iného potešia pastelové farby a jemné tóny. Kvety a knihy vo mne okamžite spôsobia, že sa cítim ako doma. Možno je to tým, že keď som vyrastala, mama si každý týždeň kupovala do domu čerstvé kvety. Rastliny sú finančne nenáročné a v byte sa s nimi budete cítiť omnoho lepšie. Či už sú to maličké kaktusy, alebo veľká monstera, každá z nich má svoje kúzlo a váš domov sa vďaka nim od základov zmení.

Prečítajte si tiež
Zariaďovanie detskej izby: Nechať deti spolu či oddelene?

Ak je čosi, čo dokáže okamžite premeniť chladný interiér na hrejivý, tak sú to farby. Nie je však jedno aké. Dôležitá je ich správna voľba i kombinácia. Nemusíte hneď vymaľovať všetky steny, môžete sa zamerať aj na doplnky. Všeobecne platí, že teplé a sýte farby pôsobia prívetivejším dojmom.

Rovnako je dôležité aj osvetlenie. Nie je náhoda, že práve svetlo sviečok je ústredným prvkom dánskeho konceptu hygge. Rovnako dobre fungujú aj vhodne rozmiestnené náladové svetlá a stmievače, ktorými dokážete zmeniť intenzitu jasu vždy, keď si chcete oddýchnuť.

drobný nabytok v interieri

Zdroj: Ikea

Drobný nábytok

Stojan na kvetináč, malá skrinka, puf alebo príručný stolík. Sú to všetko malé a zároveň veľmi dostupné kúsky, ktoré by mal mať doma každý. V zútulňovaní priestoru hrajú veľmi dôležitú úlohu. Sú praktické a s ich pomocou ľahko a rýchlo zaplníte prázdny priestor. Nehovoriac o tom, že ak siahnete po dizajnovom kúsku, vaša izba získa s ich pomocou nečakaný šmrnc.

Náš tip

Bez ohľadu na to, či je váš dom malý alebo veľký, nezahlcujte ho nábytkom. Ak interiér vyzerá prázdny, stavte na menší stolík, kvetináč či taburetku.

spáľňa

Zdroj: DRIZZLE DECOR

Koniec bielym stenám

Nebojte sa tmavých farieb. Stenu v spálni alebo v kútiku, kde si radi poobede zdriemnete či prečítate obľúbenú knihu, s pokojným svedomím vymaľujte sýtym odtieňom. Biele steny pôsobia chladne. Ak však túžite po čistom svetlom interiéri, zvážte aspoň jej teplejšie odtiene a použite drevený nábytok aj prírodné materiály.

tapety

Zdroj: BORASTAPETER

„Oblečené“ steny

Máte veľký otvorený priestor a holé steny? Zaodejte ich! Dodajte im farbu hrejivým náterom, tehlový či drevený obklad zas vytvorí štruktúru. Rovnakú úlohu splnia tapety. Nemusia byť vôbec extravagantné či príliš výrazné. Naopak. Jemný drobný vzor priestor zútulní a pritom nechá vyznieť to, čo je pre vás dôležité – či už sú to poličky s dekoráciami, alebo plagáty.

sedačka v interiéri

Zdroj: MATALAN

Vytvorte si zátišie

Spôsob, akým vystavujete svoje veci na viditeľných miestach, vytvára rozdiel medzi praktickým nábytkom a pôsobivým zákutím. Aby získala vaša knižnica, skrinka či polička pridanú hodnotu, stačí dodržiavať zopár základných princípov. Neprepĺňajte priestor – vyberte si doplnky v rovnakej farbe a zoskupujte ich do skupín s nepárnym počtom. Obľúbené knihy povýšte na dekoráciu – vystavte ich vodorovne i zvisle. Poličku či skrinku naplňte do dvoch tretín knihami, pridajte sklenenú či keramickú dekoráciu a nakoniec kvetináč alebo vázu so živou rastlinou.

Prečítajte si tiež
Ako premeniť malý balkón na miesto, ktoré budete milovať

Rýchla zmena

Ak nechcete maľovať, skúste to s textíliami. Poťah na sedačke, vankúšoch alebo závesy môžete striedať podľa nálady i podľa ročných období – zakaždým vytvoria inú atmosféru!

krbové kachle

Zdroj: LAIDBACKFARMHOUSE

Usporiadanie nábytku

Premysleným rozmiestnením nábytku si dokážete vytvoriť príjemné zákutia a intímne zóny. Ak si napríklad natlačíte všetok sedací nábytok na jednu stenu, nečudujte sa, že sa cítite ako v čakárni u lekára. Omnoho prirodzenejšie pôsobia taburetky, kreslá či sedačka, ak sú oproti sebe. Niekedy celkom stačí odsunúť kreslo ďalej od steny a pootočiť ho do priestoru. Posúvajte, skúšajte – sami uvidíte ten rozdiel.

Ako priestor zväčšiť

Existuje niekoľko spôsobov, ako pocitovo zväčšiť priestor, a vôbec to nie je až také ťažké. Dokonca ani nemusíte do ničoho investovať. Stačí vám niekoľko dobrých trikov s nábytkom a doplnkami a premenu máte hotovú bez problémov aj za víkend.

Na vizuálne zväčšenie miestnosti existujú rôzne triky, ale platí tu jedno hlavné pravidlo: svetlé farby priestor zväčšujú, tmavé ho, naopak, zmenšujú. Preto sú farby kľúčové. Odtiene bielej, béžovej, sivej či rôzne pastelové dajte takmer na všetko – na steny, tapety, okná, dvere, podlahy, nábytok i doplnky – a len kde-tu ich kombinujte s tmavými akcentmi. Ak by bola biela farba pre vás príliš nudná a neosobná, siahnite po vzoroch, ale s tými tiež pracujte podľa určitých zásad.

Všetko sa začína od podlahy, a preto tam začnite aj vy. Podlahu možno za víkend nevymeníte, ale je dobré vedieť, že by mala byť čo najsvetlejšia, ideálne v celom byte rovnaká, pretože tak získate dojem neohraničeného priestoru. Vo všeobecnosti platí, že malé vzory a jednotné súvislé krytiny miestnosť tiež opticky zväčšujú. Podlahová krytina uložená rovnobežne so stenami priestor opticky predlžuje a zužuje. Jej kolmé uloženie priestor opticky skracuje a rozširuje.

Zamerajte sa aj na to, čo všetko doma máte. Nie je váš byt prepchatý a zahádzaný zbytočnosťami, ktoré už dávno nikomu neslúžia? Alebo patríte k typom škrečka domáceho (veď toto sa mi ešte niekedy zíde)? Urobte s tým rázny koniec a všetko, čo nepotrebujete, buď predajte, podarujte, alebo vyhoďte. Urobte si poriadok a nemajte veľa vecí na očiach. Využívajte rozličné úložné boxy, sezónne oblečenie zveste z vešiakov a uložte do skríň. Podobne odkladajte sviatočné dekorácie a určite nenechávajte vianočný stromček v obývačke vystavený celý rok.

nábytok v interiéri

Zdroj: Ikea

Správny nábytok

Objemné a robustné zariadenie zanecháva „ťažký“ dojem. Preto stavte na jednoduché a štíhle tvary či priehľadné alebo sklené materiály. Aj lesklé a ľahké povrchy, či už na nábytku, alebo doplnkoch, miestnosti zväčšujú. Do malých bytov je ideálny vstavaný a multifunkčný nábytok, napríklad konferenčný stolík s úložným priestorom alebo rozkladacia pohovka. Hodiť sa môže aj nábytok na kolieskach.

Dobrá rada

Ak už má váš byt tak či tak obmedzené priestorové možnosti, vyvarujte sa spontánnych nákupov typu „však sa to ešte niekde zmestí“.

zrkadlo

Zdroj: Impressionen

Zrkadlový trik

Hra so zrkadlami je asi najbežnejším trikom na zväčšenie priestoru, ktorý pozná snáď každý. Namiesto nástennej maľby môžete do ozdobného rámu namontovať práve veľké zrkadlo. To miestnosť vizuálne zväčší a zároveň bude pôsobiť ako ďalšie okno, čím sa znásobí množstvo svetla v priestore. Ak nič nechcete vešať na stenu, pokojne ho môžete osadiť napríklad do nábytku alebo do dverí.

Prečítajte si tiež
Rýchla a lacná premena garsónky v Trnave, kde záležalo na každom milimetri
svetlo v interiéri

Zdroj: Tom Rossau

Hra svetiel

Prirodzené denné svetlo má v menších miestnostiach cenu zlata, pretože svetlosť sama osebe zväčšuje. Ale čo tam, kde ho je menej, alebo keď nastane tma? Aj pri správnom umelom osvetlení je ľahké „podvádzať“. Malá miestnosť sa bude zdať oveľa väčšia, ak v nej rozmiestnite niekoľko rozličných zdrojov svetla namiesto jednej stropnej lampy. Kombinujte ju s bodovými, podlahovými i stolovými variantmi zároveň.

Zdroj: Nest

Prázdne miesto

Miestnosť sa javí priestrannejšia, keď oko vidí veľa prázdneho miesta. Preto poposúvajte čo najviac nábytku k stenám a v strede ponechajte veľkú voľnú plochu. Na ňu môžete položiť koberec, ktorý ešte zdôrazní pomyselný stred. Podobný trik platí aj pri stenách. Na jednu umiestnite len jeden veľký obraz, vďaka ktorému bude miestnosť vyzerať väčšia, nezdobte ju množstvom malých obrázkov.

záclony v interiéri

Zdroj: Impressionen

Veľkorysé záclony

Pri vizuálnom zväčšení miestnosti pomáha aj nasledujúci trik: zadovážte si záclony, ktoré umiestnite vysoko nad okno a ktoré budú siahať až po zem. „Tečúca“ dlhá látka dodáva ilúziu väčšieho povrchu steny. Stavte na ľahké, vzdušné a priehľadné tkaniny, napr. na polyester. Ak by ste použili tmavé a ťažké materiály, dosiahli by ste neželaný opak.

Ako priestor rozdeliť

V živote aj v bývaní potrebujeme poriadok, aby sme sa cítili dobre. Na jasné vymedzenie jednotlivých funkčných zón pritom netreba steny – poslúžia aj jednoduchšie a finančne nenáročné vychytávky.

Či už máte veľký loft, alebo dvojizbový byt, často sa stáva, že ich dispozícia presne nevyhovuje vašim predstavám. Rozdelenie veľkého i menšieho priestoru na jednotlivé zóny s jasne definovaným spôsobom ich užívania vnesie do vášho bývania poriadok a systém. Veľkou výhodou je aj to, že vám takéto vymedzenie pomôže nastaviť sa na to, že v danej časti budete vykonávať len tú konkrétnu činnosť, na ktorú je určená, čo vedie k väčšej efektivite. Plusom je i to, že každú vec môžete uložiť tam, kde ju aj reálne najčastejšie využívate. V závislosti od toho, aký prvok na vymedzenie priestoru použijete, môžete získať navyše i súkromie a výhodou je aj eliminácia rušivých prvkov, čo je dôležité najmä v priestore, ktorý využívate na prácu, štúdium, kreatívne vyžitie či na spánok.

Prečítajte si tiež
Premena panelákového bytu na priestranný a svetlý priestor za 35 000 €

Pokiaľ nejde o loft či garsónku, zvyčajne je každý obytný priestor rozdelený na jednotlivé miestnosti, s ktorými sa nám spájajú bežné aktivity. V spálni spíme, v kuchyni varíme, v obývačke relaxujeme. V skutočnosti je aktivít, ktoré v nich robíme, oveľa viac. V spálni častokrát i pracujeme, skrášľujeme sa alebo cvičíme. V kuchyni jedlo nielen pripravujeme, ale aj servírujeme či skladujeme. Pred zariaďovaním každej miestnosti je preto vhodné si predstaviť, na čo všetko bude slúžiť, a rozčleniť ju na menšie zóny. Na základe nich potom voľte nábytok a doplnky, ktoré budú danej funkcii slúžiť. Pokiaľ si jednotlivé zóny aj vymedzíte nejakým viditeľným optickým prvkom, každý priestor bude mať viac či menej definované hranice.

Možností, ako rozdeliť priestor bez väčšieho stavebného zásahu, je mnoho. Najskôr sa treba zamyslieť, či chcete mať priestor predelený definitívne alebo len v určitých situáciách. V prvom prípade siahnite po policových systémoch, knižniciach či dekoratívnych deliacich priečkach. V druhom prípade vám skvelo poslúžia posuvné dvere či panely, paravány, deliace steny, závesy či zásteny. Ak chcete priestor rozdeliť bez akýchkoľvek fyzických prekážok, môžete vytvoriť jednotlivé zóny aj použitím farieb (color blocking) alebo vytvoriť jasnú hranicu priestoru použitím rôznych vzorov alebo podláh.

paravan

Zdroj: Urban Outfitters

Súkromie kdekoľvek a kedykoľvek

Jeden z najjednoduchších a najdostupnejších spôsobov, ako opticky oddeliť určitú časť obytného priestoru, je použitie paravánu. Jeho veľkou výhodou je aj to, že ho môžete presúvať a využiť všade, kde si budete chcieť dopriať súkromie, najčastejšie pri práci alebo v prípade, že v miestnosti prespávajú hostia. Okrem toho, že sú paravány funkčným doplnkom, sú mnohokrát i krásnym oživením miestnosti.

Top tip

Priehľadné závesy sú skvelou možnosťou, ako v spálni vytvoriť kútik pre bábätko a zároveň ho mať stále na očiach.

Závesy v spálni

Zdroj: Leroy Merlin

Za oponou

Ďalšou pomerne jednoduchou alternatívou, ako oddeliť jednotlivé časti miestnosti, sú závesy. Ich veľkou výhodou je to, že ich rovnako ako paravány môžete použiť len v prípadoch, keď si to situácia vyžaduje. Zvyšok času ostanú odtiahnuté a môžete si užívať otvorený priestor. Premyslite si druh a farbu látky, ktoré rozhodnú o tom, čo všetko ostane „za oponou“.

Premena za pár eur!

Paraván i závesy sú cenovo dostupné, navyše môžete použiť a zrecyklovať staré závesy, ktoré vám kedysi viseli na oknách a medzičasom ste ich vymenili za nové.

predelenie miestnosti knižnicou

Zdroj: nonagon

Rozdelenie a úložné miesto v jednom

Najobľúbenejšie riešenia sú tie multifunkčné. Sú k dispozícii i v prípadoch, že sa snažíte vymedziť rôzne zóny a funkcie v obytnom priestore. Stačí, keď na takéto vymedzenie použijete veľký policový systém alebo knižnicu, ktoré vám poskytnú aj úložné priestory navyše. Podľa konštrukcie police či knižnice a tiež podľa toho, ako veľmi ich zaplníte, môžete priamo ovplyvniť pocit prepojenia jednotlivých zón/miestností.

Prečítajte si tiež
Dizajnérky radia: Ako zrekonštruovať a zariadiť malú kúpeľňu

Top tip

Do menších miestností voľte paravány a zásteny z látky alebo subtílnejšej drevenej konštrukcie, ktoré budú opticky i reálne zaberať menej miesta.

zástena

Zdroj: Castorama

Iba pre pozvaných

Spálňa je väčšinou náš intímny a posvätný priestor, do ktorého len málokoho vpustíme. Nie vždy je však možnosť mať spálňu v samostatnej miestnosti či ďalej od zvedavých pohľadov. V takom prípade použite na oddelenie spacej časti zástenu, ktorá siaha od podlahy až po strop. V závislosti od materiálu dokáže aj čiastočne izolovať svetlo a hluk.

zástena v pracovni

Zdroj: ACHEL DENBOW

Priestor pre nápady

Priestor, ktorý máte vyhradený na prácu alebo štúdium, je vhodný fyzicky oddeliť od zvyšku miestnosti. Získate vďaka tomu kútik, kde sa budete môcť naplno sústrediť. Pri jeho vyčlenení sa nebojte kreativity. Môžete si napríklad vyrobiť vlastnú zástenu v podobe makramé. Budú vám stačiť nite alebo špagáty, šikovné ruky a trpezlivosť.

Nahradny-_-Urban-Outfitters

Zdroj: Urban Outfitters

„Zelené” zásteny

Ďalším, trochu netradičným, ale o to efektnejším spôsobom, ako opticky rozdeliť priestor, je použitie stojanového vešiaka. Môžete na ňom, samozrejme, nechať oblečenie, čím vám poslúži dvojnásobne. Milovníci rastlín ho však možno radšej využijú na zavesenie svojich obľúbených izboviek. Ak sa vám nápad s rastlinami ako rozdeľovacím prvkom páči, skúste použiť hoci aj samotné izbové rastliny väčších rozmerov, ktoré uložíte vedľa seba.

Redakčne upravila: Katarína Paukeje, Lucia Blažiová, Miroslava Maceková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: zariaďovanie bytu zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia