Zdroj: Emily Henderson

16 krokov k zariaďovaniu nového bývania: Čím začať, ako postupovať a na čo nezabudnúť

07. 03. 2022
Zdieľať

Zariaďovanie nového bývania je určite veľká radosť, ale aj výzva. Čím začať, ako postupovať a na čo nezabudnúť vám napovie náš rýchlokurz, v ktorom sme zozbierali tie najlepšie rady a tipy od profesionálov. Pripravte si ceruzku a papier a môžeme začať!

1. Plánujte

Ak zariaďujete „od nuly“, doprajte si dostatok času na plánovanie. Začnite tým, že si vytvoríte nástenku inšpirácií (v angličtine známa ako „moodboard“). Tento kreatívny nástroj s obľubou využívajú pri návrhoch všetci dizajnéri. Predstavuje koláž farieb, štruktúr a vybraných prvkov, ktoré spolu vytvoria požadovanú atmosféru, či už vo vytváraní značky, alebo v módnom a interiérovom dizajne. Moodboard vám pomôže vizualizovať vaše nápady a myšlienky – od neho sa potom môžete odraziť pri výbere konkrétnych farieb a prvkov v interiéri. Ak ste zdatní v grafických programoch na počítači, odporúčame aplikáciu Milanote alebo Canva.

Moodboard

Zdroj: Shutterstock

Ďalšou možnosťou je vystrihovať si inšpirácie priamo z interiérových časopisov (napríklad Môj dom) a lepiť si ich na výkres. Nebojte sa použiť aj kúsky farebných vzorkovníc a vzorky štruktúrovaných látok. Šikovným pomocníkom je aj Pinterest, v ktorom si jednoducho označíte a uložíte do zbierky každý interiér, ktorý vás niečím zaujal.

Prečítajte si tiež
Stavať či nestavať rodinný dom? Kde na to vziať a kde ušetriť?

Keď ich máte približne dvadsať, skúste sa na svoj výber pozrieť a posúdiť, ktorý štýl, farby, materiály či dispozícia sa v nich opakujú. Inšpirácia je skvelá vec, no položte si aj otázku, prečo daný interiér rezonuje práve s vašou osobnosťou. Je to tým nádherným výhľadom z okna? Nuž, ten ovplyvniť nemôžete. Možno to bude množstvom drevených doplnkov a všadeprítomnou zeleňou… Analýzou svojho výberu zistíte o sebe mnoho zaujímavých vecí a neskôr sa už budete vedieť ľahšie sústrediť na to podstatné.

2. Odrazový mostík

Ak sa neviete rozhodnúť pre jeden smer, skúste to inak. Vyberte si svoju „srdcovku“. Môže to byť fotografia interiéru, prípadne pohovka, ktorá vám nedá spávať. Alebo máte doma obľúbený starožitný obraz, ktorého sa za žiadnu cenu nechcete vzdať? Áno, aj to môže byť váš odrazový mostík. Odfoťte si ho a umiestnite na svoju nástenku. Pomôže vám nastaviť tón, štýl alebo náladu celej vašej miestnosti. Teraz stačí už iba pridávať ďalší vhodný nábytok, doplnky a farby. Aj takýmto spôsobom môžete navrhnúť vzhľad celej miestnosti.

Prírodná dizajnová umelecká pracovňa

Možno sa vám stane, že vás v obchode zaujme nejaká váza, vankúšik či iný doplnok. Ak však nekorešponduje s ničím, čo máte na svojej nástenke, nemá zmysel ho kupovať. Zdroj: Margo Hupert

3. Zmerajte si priestor

Majte jasno v tom, aký veľký máte priestor, aby ste neplánovali mimo vašich reálnych možností. Vytvorte si zmenšený plán svojich miestností na papieri. Postačí vám milimetrový alebo štvorčekový papier, do ktorého si v zmenšenej mierke poukladáte jednotlivé kusy nábytku.

Prírodná moderná obývačka

Na internete nájdete viacero 3D plánovačov, ktoré vám pomôžu zostaviť si každú miestnosť presne podľa vašich predstáv v pohodlí domova. Zdroj: Coco lapine

Podľa ľubovôle ich premiestňujte a skúšajte, ujasníte si tak, čo sa do vášho priestoru ešte zmestí a čo už nie. Alebo použite niektorý z voľne dostupných plánovačov na internete a plánujte interiér priamo vo vašom tablete či na počítači.

Ak máte malý priestor, vyberajte nábytok s nôžkami. Čím viac podlahy bude vidno, tým viac sa priestor opticky zväčší. Zakomponujte do sedenia kreslo, puf či leňošku. Takýto nábytok má nižšiu hmotnosť a môžete ho ľahko premiestňovať. Slobodu zmeny si zamilujete.

4. Základné prvky

Pri zariaďovaní začínajte vždy veľkými základnými prvkami, ktoré sú spravidla charakteristické pre tú-ktorú miestnosť. V otvorenom dennom priestore je takýmto zariadením kuchyňa, ktorá sa spravidla plánuje najskôr. Od jej veľkosti, tvaru a vzhľadu sa potom odvíja ďalší nábytok. V obývačke je to pohovka, v spálni posteľ.

Prečítajte si tiež
Zariadiť si bývanie v škandinávskom štýle nie je až také ťažké

Až potom nasledujú ostatné kusy nábytku, ako sú nočné stolíky, komody, kreslá a podobne. Neutrálnou pohovkou a dvojicou pohodlných a klasických kresiel nič nepokazíte. Ak si vyberiete základné kusy, ktoré sú nadčasové a všestranné, budete môcť ďalej pracovať s rôznymi štýlmi, farebnými schémami a doplnkami.

Moderná industriálna obývačka s murovanou stenou

Centrom obývacej izby by malo byť pohodlné sedenie, ktoré priam vyzýva na spoločnú komunikáciu. Zvoľte dve pohovky natočené do L alebo zvážte ich umiestnenie oproti sebe. Zdroj: iStock

5. Bezpečná premávka

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri usporiadaní nábytku v každej miestnosti, je plynulý prechod. Ľudia by nemali pri prechádzaní miestnosťou zakopávať o nábytok ani o seba navzájom. Uistite sa, že medzi konferenčným stolíkom a pohovkou a medzi stoličkami okolo jedálenského stola a nábytkom v jeho blízkosti je dostatok miesta. Vytvorte podľa možnosti priamu cestu, aby ste mohli bez problémov prechádzať z jedného konca miestnosti na druhý a necítili sa ako na prekážkovej dráhe. Na pohodlný prechod cez miestnosť potrebujete minimálne 1 meter. Takto sa bude môcť každý ľahko pohybovať a interiér bude dostatočne vzdušný.

6. Ďalej od steny

Mnoho ľudí verí, že keď pritlačia nábytok k stene, ich obývačka bude priestrannejšia. Vo väčšine prípadov však ide o veľkú chybu pri zariaďovaní interiéru. Prečo? Pretože vytvára dutý, mŕtvy priestor v strede vašej obývačky a miestnosť pôsobí nedokončene.

Obývačka s bielym gaučom a dobovým lustrom

Sedacia súprava umiestnená priamo v priestore dodá obývačke úplne iný, originálny vzhľad. Voľnú plochu steny môžete navyše využiť na knižnicu, nábytok či iné vybavenie, na ktoré by inak nezostalo miesto. Zdroj: TROY LIGHTING

Netlačte nábytok k stene, ale radšej ho od nej trochu odsuňte, aby mal priestor na dýchanie. Takisto je dobré nechať niekoľko centimetrov medzi operadlom (odsunutej) stoličky a stenou. To, koľko centimetrov necháte medzi nábytkom a stenou, určuje, pravdaže, veľkosť miestnosti. Ak však ponecháte medzi nábytkom a stenou aspoň malý priestor, obývačka bude vyzerať opticky väčšia.

Keď už svoj štýl nájdete, je vhodné od tohto konceptu pri tvorbe základu interiéru neodbočovať. V prvotnom nadšení sme náchylní kúpiť všetko, čo sa nám páči, a vybrané kúsky potom spolu často netvoria harmonický celok.

7. Rovnováha

Rovnováha je pri zariaďovaní veľmi dôležitá. Vždy zvážte veľkosť a umiestnenie rôznych kusov nábytku a uistite sa, že nezoskupujete všetky veľké alebo, naopak, všetky malé kusy do jednej časti, alebo na jednu stranu miestnosti. Dbajte aj na rozmanitosť tvarov – ak máte napríklad rovné sedenie, zvážte okrúhly konferenčný stolík, ktorý priamočiare línie zjemní. Bežná chyba, ktorú robí väčšina majiteľov domov a bytov, je, že miestnosť zaplnia veľkým množstvom malých, útlych kúskov. Radšej zvoľte veľkú pohovku, jeden mohutný pohodlný ušiak a potom, dajme tomu, dve štíhle kreslá s kovovými nohami (v závislosti od priestoru). Vždy sa snažte, aby miestnosť vyzerala vyvážene – ani príliš objemne, ani príliš subtílne.

Moderná dizajnová obývačka

Zmes veľkého a malého je kľúčom k úspešnému dizajnu každého interiéru. Toto pravidlo platí aj pre doplnky. Zdroj: RAFAEL SOLDI

8. Ústredný bod

Vytvorte alebo nájdite ústredný bod, ktorý bude určovať orientáciu nábytku. To je dôležité najmä v obývačke. Zaujímavosťou môže byť pohľad z okna, kozub, veľký obraz na stene, knižnica, pianíno alebo originálna tapeta. Ak existujú viac ako dva rovnocenné objekty, ktoré o pozornosť súperia, vyberte ten výraznejší. Zvyčajne to býva predmet väčších rozmerov alebo ten so svetlejším odtieňom. Vyhnite sa tomu, aby ste tieto dva predmety umiestnili hneď vedľa seba, napríklad obraz vedľa televízora.

Artdeco obývačka s krboma retro kreslami

Nuda je najväčším nepriateľom interiérového dizajnu. Každá miestnosť potrebuje nejakú dominantu alebo kontrastný prvok, skrátka, niečo, čo priestor ozvláštni a dodá mu iskru. Centrom interiéru môže byť prakticky čokoľvek, či už netradičná sedačka, exotická rastlina, umelecké dielo, alebo nevšedná farba steny. Zdroj: PUFIK INTERIORS

9. Farby

Nepovieme vám, aké farby si vybrať, ale poradíme vám, aby ste sa pokúsili o mix troch odtieňov. Dôležité je držať sa osvedčeného pomeru 60 : 30 : 10, ktorý vytvorí optimálnu a príjemnú farebnú škálu. Hlavná farba predstavuje 60 % izby, pokrýva zväčša steny, rovnaký odtieň môžu mať koberce, pohovka, nábytková stena. Ďalších 30 % tvorí sekundárna farba alebo textúra a posledných 10 % by malo byť iba akcentom.

Prečítajte si tiež
Vytvorte si obľúbené makramé​ v BOHO štýle

Sekundárny odtieň či textúra podporuje hlavnú farbu. Mala by byť natoľko odlišná, aby zaujala, nemusí však byť vyslovene kontrastná. Hravosť a fantáziu uplatníte vo zvyšných 10 %, ktoré dodajú interiéru štýl a atmosféru. Často ide o vankúše, umelecké diela či dekorácie. V priestranných izbách a v blízkosti okien možno experimentovať s tmavými odtieňmi, kým v malých miestnostiach stavte radšej na svetlejšie tóny, ktoré dokážu interiér opticky zväčšiť.

Moderná obývačka s pastelovými farbami a orientálnym kobercom

Hoci výrobcovia každý rok predstavujú novú sezónnu paletu farieb, riadiť sa dočasnými trendmi nemá veľký zmysel. Odporúčame spoliehať sa na vlastný výber, ktorý nie je obmedzený na jedno obdobie, a vyskúšať farebné kombinácie nielen v prirodzenom, ale aj umelom svetle. Takto môžete predísť nepríjemnému prekvapeniu, že keď zapnete lampičku, vaša vysnívaná pohovka chytí odtieň, ktorý sa vám nebude páčiť. Zdroj: Emily Henderson

10. Definujte jednotlivé zóny

V interiéroch funguje veľmi často jedna hlavná miestnosť pre viacero aktivít. Dennú časť spájame s kuchyňou a jedálňou a čoraz častejšie aj s pracovňou. Najjednoduchšie je veľký priestor rozdeliť pomocou správne natočených kresiel či pohovky, prípadne nízkou skrinkou alebo konzolovým stolíkom. Oddeliť jednotlivé časti od seba môžete aj úpravou stien.

Moderná retro obývačka

Zdroj: JOHN LEWIS

Kuchynskú časť môže definovať tehlová stena, kým v obývačke bude dominovať drevený obklad. Okolo každej oblasti ponechajte dostatok vizuálne „bieleho priestoru“, aby bol celkový vzhľad uvoľnený a jasný. Skromná farebná paleta a opakujúci sa jeden či dva výrazné prvky sú zárukou, že výsledný efekt bude príjemný a nie chaotický.

11. Podlaha

Výber materiálu podlahy je čisto subjektívna vec a súvisí s rôznymi faktormi (životný štýl, spôsob vykurovania, typ miestnosti). Po jeho ujasnení prichádza na rad druhá časť – zvoliť si odtieň a štruktúru, ktoré sa vám páčia. Ak potrebujete miestnosť opticky zväčšiť, skombinujte striedmu podlahu so svetlými stenami. Tmavé a teplé farby miestnosť zmenšia a zútulnia. Zabudnúť by ste nemali ani na podlahové lišty. Podlaha sa zdá byť väčšia, keď sú lišty rovnakej farby, a naopak. Snažte sa, aby farba vašej podlahy bola buď o dva odtiene svetlejšia, alebo tmavšia ako odtieň dreveného nábytku. Príliš veľa rovnakých odtieňov pôsobí monotónne. Ak máte podlahu a nábytok v rovnakom odtieni a druhu dreva, pomôže vám koberec v inej kontrastnej farbe.

Presvetlená kuchyňa s drevenou podlahou a stoličkami

Farby, svetlo a priestor sa do značnej miery vzájomne ovplyvňujú. Podlahy, strop a steny majú zásadný vplyv na to, ako priestor vnímate. Čím svetlejšie a chladnejšie farby, tým priestrannejšie bude miestnosť pôsobiť. Izbu môžete opticky zväčšiť, zmenšiť, rozšíriť, zúžiť, prehĺbiť, odľahčiť či zahriať – je to len na vás a vašej fantázii. Zdroj: Wookey

12. Textílie

Textílie vnášajú do domova teplo, štruktúru a do veľkej miery ho zútulňujú. Nie je náhoda, že miestnosť, v ktorej chýba koberec alebo závesy, pôsobí chladne a neosobne. Rovnako dôležitá je textúra – o to viac, ak túžite po jednoliatej farebnej palete, akou je napríklad úplne biela alebo úplne sivá. Tú docielite prostredníctvom rôzneho spracovania materiálu a, samozrejme, už spomínaných textílií. V domácnosti tlmia hluk a upravujú množstvo dopadajúceho svetla. Mnohí dizajnéri dokonca odporúčajú vybrať si najskôr bytový textil, ktorý vytvorí farebnú schému miestnosti. A až potom začať s úpravou stien.

Biela obývačka s textíliami a veľkým obrazom

Hĺbku do čisto bielej miestnosti vnesú napríklad závesy, zamatové kreslo, koberec s vysokým vlasom, tkané košíky, látková pohovka s ozdobnými vankúšmi a ovčia kožušina. Všetky tieto prvky pôsobia plasticky a potešia oko, čím vytvárajú teplé a bohaté prostredie. Interiér by bol bez textilných doplnkov ako telo bez duše. Zdroj: THAYER GOWDY

13. Osvetlenie

Osvetlenie je jedným z najdôležitejších prvkov každej miestnosti, často sa však zanedbáva. Vždy používajte kombináciu stropného osvetlenia a stojacích i stolových lámp (prípadne aj nástenných svietidiel, ak je to možné). V obývačke by mali byť okrem hlavného osvetlenia ešte ďalšie tri doplnkové. Stojacia lampa sa zvyčajne umiestňuje na koniec pohovky alebo vedľa samostatne stojaceho kresla.

Prečítajte si tiež
Aj nájomný byt môže byť bez kompromisov, funkčný a s interiérom z kvalitných materiálov

Stolové lampy vyzerajú dobre na príručných či konzolových stolíkoch a na policiach. Produktový manažér spoločnosti EGLO Juraj Ďalák radí, že s vyberaním správneho osvetlenia interiéru súvisí nielen jeho umiestnenie, ale aj poloha jednotlivých vypínačov: „Tá by mala byť užívateľsky čo najprívetivejšia. Pri rozmiestňovaní vypínačov platí zároveň nepísané pravidlo, že pokiaľ sa v miestnosti nachádza viac svetiel, z vypínačov umiestnených na stene by mal byť najlepšie dostupný ten, ktorý ovláda hlavné svetlo. Práve to je totiž všeobecne používané najčastejšie. Oplatí sa tiež jednotlivé vypínače umiestniť tak, aby zodpovedali polohe svetiel v priestore. Pokiaľ teda napríklad máte vo veľ kej miestnosti dve svetlá, z ktorých jedno osvetľuje pravú a druhé ľavú časť izby, je dobré umiestniť ich vypínače vedľa seba rovnako.“

Veľká medená lampa nad gaučom v obývačke

Osvetlenie musí byť umiestnené na rôznych úrovniach, aby bolo správne vyvážené, preto v jednej miestnosti používajte rôzne svietidlá. Zdroj: EGLO

14. Mix štýlov

Držať sa striktne jedného štýlu môže byť pre niekoho jednak nudné a jednak náročné. Kombinácia viacerých štýlov prináša širšie možnosti. Pravdaže, ak sa robí uvážene a s citom. Pri mixovaní rôznych kusov nábytku a doplnkov hľadajte niečo, čo majú spoločné. Len tak sa vyhnete tomu, že priestor bude vyzerať neusporiadane. Kombinujte teda veci z rôznych štýlov, no ktoré sú si niečím blízke – farbou, použitými materiálmi, tvarmi. Čím viac medzi sebou vybrané štýly kontrastujú, tým viac by mala ladiť farebnosť. Ak interiér obsahuje príliš veľa kontrastov z hľadiska štýlu, materiálov a farby, celok bude pôsobiť chaoticky a nepremyslene, dokonca až agresívne.

Štýlová jedáleň s drevenou komodou

Pri zariaďovaní sa nemusíte obmedzovať ani na rovnakú éru. Mix nového a starého vyzerá, naopak, veľmi zaujímavo. Hrajte sa, skúšajte a určite sa toho nebojte. Zdroj: REBECCA MARTYN

15. Doplnky

Doplnky, umenie a poličky s dekoráciami – to všetko robí dom domovom. Váš priestor by nemal byť prezdobený, no mali by ho dekorovať doplnky, ktoré sú vášmu srdcu blízke. Použite veci, ktoré už máte, a zakomponujte ich do priestoru. Môže to byť rodinné dedičstvo, suveníry z ciest alebo iné predmety, ktoré vám vyčaria na perách úsmev. Dbajte na to, aby ste priestor nezahltili množstvom kúskov, ktoré sú len tak sporadicky roztrúsené.

Izba s drevenou komodou a retro kreslom

Pri zdobení sa skúste pohrať s výškou. Nič nezabije krásny dizajn viac ako doplnky umiestnené
v jednej línii po celej miestnosti. Keď zmiešate rôzne tvary a veľkosti, vytvoríte záujem, hĺbku a pohyb. Do svojej schémy začleňte aspoň jeden sentimentálny predmet. Zdroj: MAISONS DU MONDE

Oči rýchlo stratia pozornosť a nebudú vedieť, kam sa pozerať. Odporúčame zoskupiť tri predmety a umiestniť ich do mierne odlišných výšok. Ak ste vášnivým zberateľom, zvážte premenu svojich kúskov na dekoráciu. Kolekcia netradičnej zbierky môže dodať domovu osobitosť. Dizajnéri odporúčajú vystaviť všetko od starých športových pomôcok a klasických komiksov až po vinylové platne.

Prečítajte si tiež
9 predmetov, ktoré už podľa interiérových dizajnérov nepatria do modernej domácnosti

16. Zeleň

Rastliny sú rovnako dôležité ako akékoľvek iné vybavenie priestoru. Človek sa s nimi cíti zdravšie a viac spojený s prírodou. Zeleň umiestnená v rohu dokáže priestor opticky zaokrúhliť. Zoskupenie rastlín dohromady je skvelý spôsob, ako v miestnosti vytvoriť zelený ohniskový bod. V domácnosti s neutrálnou farebnou paletou tak môže zeleň fungovať ako zdroj farby.

Stena s obrazmi a zeleňou v byte

Rastliny produkujú kyslík a priaznivo ovplyvňujú vlhkosť obytného priestoru. Okrem toho znižujú aj množstvo prachu vo vzduchu, tlmia hluk a pomáhajú dotvárať útulný priestor. Zdroj: MARIA MINARIKOVA

Trendom sú rôzne vyvýšené kvetináče, ktoré rastlinu dokážu dostať do rôznych výškových úrovní, a tak ju lepšie zakomponovať do interiéru. Vyskúšajte aj závesné kvetináče a kokedamy, ktoré domov vyslovene osviežia a v otvorených priestoroch dokážu šikovne oddeliť jednotlivé zóny aj opticky.

Pripravila: Katarína Paukeje

Foto: Isifa/shutterstock, Eglo, Maria Minarikova, Maisons du monde, Rebecca Martyn, Thayer Gowdy, Wookey, John Lewis, Emily Henderson, Rfael Soldi, Pufik Interiors, Troy Lighting, Coco Lapine, Margo Hupert

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: inšpirácie do bytu zariaďovanie bytu zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia