Mladý pár stavil pri rekonštrukcii bytu na sklobetón. Odvážne riešenie neľutuje
Mladý pár niekoľko rokov býval v prenajatom byte na pražskom sídlisku Ďáblice. Byt i lokalita sa im tak zapáčili, že si kúpili rovnaký v susednom paneláku. Pred nasťahovaním ho však chceli upraviť a zrekonštruovať, aby plne vyhovoval ich predstavám. Po menšom výberovom konaní oslovili architektov zo štúdia Papundekl a stavili na sklobetón. Ako byt vyzerá dnes?
Výborným východiskovým bodom premeny, na ktorom mohli architekti stavať, bol fakt, že majitelia poznali všetky prednosti, ale aj problémy dispozície. Priali si byt viac presvetliť a získať dostatok úložných priestorov. Po spoločných debatách zvolili cestu drobných úprav existujúcej, inak vyhovujúcej, dispozície.
V hlavnej úlohe sklobetónové tvárnice
Najväčšiu úpravu si vyžiadal stred bytu. Bola v ňom chodbička pri kúpeľňovom jadre, ktorá zbytočne zaberala priestor a blokovala tok energie.
Architekti ju odstránili a vstup do bytu spojili s hlavnou obytnou miestnosťou. Hygienické zázemie obmurovali zaoblenou stenou zo sklobetónových tvárnic. Vďaka tomuto riešeniu sa prirodzené svetlo dostalo, do chodby i do kúpeľne. Rovnako aj priečku medzi chodbou a pracovňou tvoria luxfery, takže prirodzené svetlo prechádza doslova naprieč celým bytom.
Prepúšťajú svetlo, zlepšujú akustiku i dizajn
„Tieto priesvitné tvárnice nielenže prepúšťajú svetlo, ale tiež majú dobré akustické vlastnosti. Navyše sa dajú jednoducho poskladať aj do oblúka, čo sme využili na zaoblenie pôvodne krkolomnej uličky okolo kúpeľňového jadra. Luxferové steny sa tak stali hlavnou témou interiéru,“ vysvetľujú novú podobu bytu a jeho charakteristický prvok Jan Bárta a Šimon Bierhanzl.
Sklobetónové tvárnice tvoria tiež zástenu kuchynskej linky – vrchné police sú zavesené zo stropu. Krivky zvyšujú dynamiku bytu a zjemňujú ostré línie ostatných stien a nábytku.
Linoleum nahradila sivá stierka
Zmena sa týkala aj podlahy. Pôvodné linoleum na celej ploche bytu nahradila neutrálna sivá stierka. Niektoré steny v obývačke odhaľujú betónovú konštrukciu, čo zdôrazňuje charakter panelového domu. Majitelia sa zaň nehanbia, naopak cenia si ho.
Regály z brezovej preglejky a ocele visia zo stropu
Samozrejmosťou bytu pre mladý pár je vstavaný nábytok. Architekti navrhli modulárny systém políc z brezovej preglejky, ktorý pomocou oceľových rámov ukotvili k stropom. V celom byte je v rovnakom dizajne, akurát jemne modifikovaný podľa potreby – slúži ako knižnica, kuchynské skrinky, ale aj ako pracovný stôl či nočné stolíky. Preglejka priestor celého bytu zútulňuje a zjemňuje drsný vzhľad sivých povrchov.
Ako obmedziť náročné vŕtanie do panelov?
V celom byte nenájdete žiadne klasické lustre, dokonca ani zásuvky a vypínače na stenách. Tie sú integrované priamo v nábytku. Súčasťou políc sú LED pásiky, ktoré predstavujú jediný zdroj svetla v celom byte. Vďaka každá miestnosť získala príjemné rozptýlené svetlo.
Odvážna zmena s jedinečným výsledkom
Majiteľov bytu už prvé výkresy architektov príjemne prekvapili, aj keď boli veľmi odvážne. Táto zmena ich lákala, hoci priznávajú, že spočiatku mali obavy z realizácie. Najmä preto, že by ju určite nezvládli svojpomocne. „Architekti z Papundeklu boli nielen ambiciózni v projekte, ale neoceniteľní v koordinácii dodávateľskej stavebnej firmy a nad očakávania starostliví pri kontrolách a pripomienkovaní každého jedného detailu,“ pochvaľujú si spoluprácu s architektmi domáci.
Byt s luxferovými stenami
architektonický ateliér: PAPUNDEKL ARCHITEKTI
autori: Jan Bárta, Šimon Bierhanzl
lokalita: Praha – Ďáblice
plocha: 67 m2
realizácia: 2022
TEXT: Sabína Zavarská
FOTO: Alex Shoots Buildings