Ako si zariadiť domácu pracovňu podľa Feng šuej
Reorganizácia domáceho pracovného priestoru môže významne zvýšiť schopnosť sústrediť sa. Domáca kancelária predstavuje našu kariéru, pričom stará čínska filozofia Feng šuej pomôže vytvoriť priestor, ktorý zvýši našu produktivitu a zlepší pocity pri práci. Ako vytvoriť správnu energiu pre produktívny pracovný priestor?
Umenie Feng šuej je založené na toku a pohybe životodarnej energie v priestore. Túto energiu vieme pritiahnuť do miestnosti výberom správnych materiálov, usporiadania a prvkov. Existujú pravidlá Feng šuej pre každú miestnosť v dome, vrátane domácej kancelárie. Ako ju vylepšiť a byť úspešnejší?
Vyhradený stôl a stolička pre prácu
Prvým dôležitým momentom, ktorý by mala domáca kancelária spĺňať, je vyhradený stôl a stolička len na prácu. Mnoho ľudí doma pracuje pri jedálenskom stole, na gauči či dokonca na posteli. Ak nemáte priestor na pracovný stôl, vyhraďte si aspoň samostatnú časť, kde môžete pracovať. Malo by to byť stabilné miesto, kde nerobíte nič iné. Ak máte priestor na pracovný stôl, najlepšie funguje väčší a ťažký drevený stôl. Nevyberajte si ľahký, šikmý alebo sklenený stôl, pretože podľa Feng šuej nie sú považované za stabilné. Kancelárska stolička by mala mať opierky na ruky a všetok nábytok v miestnosti by mal byť dobre udržiavaný.
Umiestnite stôl tak, aby ste pozvali príležitosti
Ak chcete efektívne pracovať z domu, stôl by mal smerovať k dverám. Dvere miestnosti otvárajú príležitosti a svieže nápady a sedenie mimo línie tohto pozitívneho energetického toku môže byť nevýhodné. Zlatým pravidlom Feng šuej je umiestniť stôl tak, aby ste neboli chrbtom ku vchodu. Také sedenie je znepokojujúce, stresujúce a únavné.
Za pracovným stolom nechajte dostatok miesta
Za stolom by mal byť dostatok priestoru na pohyb – aspoň 90 centimetrov. Ak nemáte dostatok miesta a máte pocit, že ste pritlačení k stene, budete mať preplnený pracovný život. Ak si nemôžete dopriať priestor za stolom, malo by byť dostatok voľného priestoru aspoň za chrbtom stoličky. Podporu pri práci prinesie stolička so stabilnou výškou a vysokým operadlom.
Správne množstvo svetla
Určite je skvelé otočiť pracovný stôl tak, aby ste mali výhľad z okna, ale nie je to v súlade s pravidlami Feng šuej. Otočenie čelom k oknu znamená, že vaša energia neustále prúdi von z miestnosti a vaše príležitosti sa míňajú. Keď je stôl umiestnený smerom k oknu, už nie ste vo veliteľskej pozícii, ale pravdepodobne ste otočení chrbtom ku dverám.
Myslite na to, že primárnym účelom pracovného kúta je pracovať a nie snívať alebo sa nechať rozptyľovať výhľadom. Feng šuej zdôrazňuje dôležitosť prirodzeného svetla v miestnosti. Preto umiestnite svoju pracovnú stanicu vedľa okna, aby ste si užili slnko po celý deň.
Vyberte farby podľa smeru miestnosti
Pokiaľ ide o farby pre domácu kanceláriu, najlepšie fungujú tie, ktoré vyživujú priestor, ale neobmedzujú ho. V miestnosti orientovanej na východ výborne fungujú drevené prvky a zelené alebo modré odtiene.
Ak je miestnosť orientovaná na západ, zvoľte kovové prvky a bielu alebo sivú farbu. Do miestnosti orientovanej na sever (voda) si vyberte modrú, bielu alebo sivú farbu. A keď je vaša pracovňa orientovaná na juh (oheň), zvoľte zelené alebo červené odtiene.
Zvoľte vhodné tvary
Uprednostnite obdĺžnikové a štvorcové tvary – dobre funguje obdĺžnikový koberec pod kancelársky stôl. Je to obzvlášť užitočné, ak sa bojíte, že stratíte prácu.
Doplňte priestor o rastliny
Rastliny predstavujú prvok dreva, ktorý znamená odolnosť, pružnosť, hojivosť a rast. Ak chcete tieto vlastnosti zdokonaliť vo svojom pracovnom živote, na stôl alebo do jeho blízkosti položte zdravé a svieže rastliny. Najvhodnejšie pre domácu kanceláriu sú: bambus šťastia, čerstvo narezané pivonky, tučnolist vajcovitý, jazmín, potosovec zlatý a bostonská papraď.
Sabína Zavarská
Zdroj: livingetc.com
Foto: istock.com