Ako zariadiť vstupné priestory vášho domova
Vstupný priestor je prvým kontaktom s naším domovom. Je uvítaním pre domácich aj pre tých, ktorí prichádzajú na návštevu. A snažiť sa, aby bol prvý dojem čo najlepší, je celkom prirodzené.
Podľa veľkosti vstupného priestoru môže ísť o vstupnú halu, predsieň (vstupnú chodbu) alebo o zádverie. Často pritom ide o komunikačný uzol v dispozícii – obvykle naň nadväzuje viacero ďalších miestností, ako sú toaleta, technická miestnosť či pracovňa, neraz je tu situované aj schodisko. A to znamená množstvo dverí a komplikovaný priestor. Preto je jeho zariadenie často výzvou. Aké je optimálne vybavenie?
Pri vstupe do domu alebo bytu očakávame najmä vhodné odkladacie priestory, no malo by tu byť aj voľné miesto na pohyb pri obliekaní a obúvaní. Ideálne je, ak sa sem pri príchode domov vojde celá rodina. Vstupné priestory sú však často primalé. V takom prípade môže byť riešením atypické zariadenie na mieru, ktorým sa dá priestor, ktorý je k dispozícii, využiť najefektívnejšie.
Základné zariadenie logicky vyplýva z obvyklých úkonov pri príchode a odchode – potrebujete miesto, kam si sadnete, aby ste sa mohli obuť či vyzuť, skrinku alebo police na topánky, vešiaky a poličky, prípadne skriňu, kam si odložíte kabát, čiapku, dáždnik…
Netreba zabúdať na veľké zrkadlo, v ktorom pred odchodom skontrolujte svoj vzhľad, a obľúbeným prvkom je aj konzolový stolík na odloženie kľúčov, mobilu, pošty a iných drobností. V každom prípade sú praktické všestranné a variabilné zariaďovacie prvky s viacerými možnosťami využitia.
Najmä v malých a komplikovaných vstupných priestoroch môže byť riešením atypické zariadenie na mieru, ktorým sa dá daný priestor využiť najefektívnejšie. Posuvné dvere šetria miestom, dnešným trendom sú však klasicky otvárané skrine so zafrézovanými úchytkami.
Bojujete s priestorom?
Použite svetlé farby a subtílny odľahčený nábytok. Nezabudnite ani na vhodné osvetlenie – nie je nič horšie, než malý a tmavý vstupný priestor.
Máte vo vstupnej hale alebo v chodbe schodisko? Priestor pod schodmi môže slúžiť na odkladanie. Keďže je obvykle hlboký, ideálne je jednotlivé prvky vysúvať, čím sa miesto využije najefektívnejšie.
Ing. arch. Lucia Mészárová
architektka, zakladateľka a lektorka školy interiérového dizajnu Design Academy
www.designacademy.sk
Text a schémy: Lucia Mészárová, redakčne upravila Erika Kuhnová
Foto: XXXLutz, MÖBELIX, Bobvilla, Clevercloset.co.uk, iStock
Zdroj: časopis Môj dom