Zdroj: Dofinteriors

Útulný byt sa stal oázou pokoja a relaxu uprostred mestského ruchu

29. 04. 2022
Zdieľať

Rumunskí architekti z ateliéru Dofinteriors prekvapujú interiérmi, ktoré nielenže lahodia oku, ale aj duši. Sú plné textúr, jemných farieb a vrstiev, ktoré prinášajú upokojujúcu atmosféru. Jemné odtiene a harmónia nechýbajú ani v ich najnovšom projekte, ktorý nazvali „V odtieňoch piesku“. Zadanie znelo - vytvoriť priestor, ktorý by vyhovoval rôznym povahám ľudí.

Úplne najdôležitejším bodom v procese návrhu interiéru bola funkčnosť priestoru. Moment, ktorý robí projekty ateliéru Dofinteriors jedinečnými, je však integrácia emócií do organizácie priestoru a jeho zariadenia.

Prečítajte si tiež
Drevené obloženie interiéru dotiahli do dokonalosti. Prechádza celým interiérom, zútulňuje ho a prepája s prírodou

Výsledkom je miesto, ktoré vyvoláva prirodzenú potrebu vychutnať si prítomný okamih naplno. Byt sa tak stáva oázou pokoja a relaxu uprostred mestského ruchu a hluku. Jednoducho stačí vojsť a zatvoriť dvere – ocitnete sa v úplne inom svete.

Moderná dizajnová obývačka s jedálňou v béžových odtieňoch

Dlhá fasáda bytu je takmer celá presklená, okná siahajú od podlahy až po strop a byt zahlcujú prirodzeným svetlom. Zdroj: Dofinteriors

Oslava vecí, na ktorých záleží

„Domov je miesto, ktoré má rozprávať príbeh. Byť priestorom, ktorý dokáže odolať plynutiu času, použitím kvalitných produktov. Byť oslavou vecí, na ktorých záleží,“ tvrdia autori interiéru. Vďaka tomu, že s bytom mohli narábať ešte vo fáze výstavby, pracovali „s čistým plátnom“. Neutrálna farebná línia celého aranžmánu pôsobí útulne a nerušivo, pričom je dokonalým podkladom pre drobné osobné predmety a prvky, zároveň oslovuje široké publikum.

Moderná dizajnová kuchyňa s ostrovčekom v béžových odtieňoch

Kuchyňa. Zdroj: Dofinteriors

Presklená fasáda – od podlahy až po strop

Znížený strop vo vstupnej časti vytvára úzku perspektívu, ktorá sa pri vstupe ďalej veľkoryso otvára smerom k pôsobivému panoramatickému výhľadu na mesto. Z každej izby interiéru môžete vyjsť na vonkajšiu terasu. Dlhá fasáda bytu je takmer celá presklená, okná siahajú od podlahy až po strop a byt zahlcujú prirodzeným svetlom.

Prečítajte si tiež
Čo dokážu závesy a záclony? Útulný a praktický bratislavský byt aj napriek atypickému pôdorysu

LED pásy, bodové osvetlenie, aj dizajnové svietidlá

Autori interiéru zaujímavým spôsobom riešili aj schému osvetlenia. Navrhli ho tak, aby v každej miestnosti bolo možné použiť všetky typy svetelných scenárov. Povrchové úpravy zvýraznili LED pásikmi a dekoratívne svietidlá fungujú tiež ako dizajnový prvok, čím prispievajú k vytvoreniu osobitej atmosféry. Tretím typom osvetlenia sú zapustené bodové svietidlá, ktoré fungujú ako základné všeobecné osvetlenie. Ďalšou vrstvou sú bodové svietidlá upozorňujúce na konkrétny detail.

Moderná dizajnová spálňa s veľkým zrkadlom v béžových odtieňoch

Neutrálna farebná línia celého aranžmánu pôsobí útulne a nerušivo. Zdroj: Dofinteriors

Kuchynský ostrovček, drevený stôl, tapeta navrhnutá len pre tento byt

Denná zóna je riešená ako otvorená časť bytu. Vhodné umiestnenie kuchyne s ostrovčekom umožnilo priestor čo najviac prevzdušniť a urobiť maximálne flexibilným. Modulárna pohovka v obývacej časti funguje ako prispôsobiteľný základný prvok priestoru určeného na trávenie voľného času vo dvojici, či s rodinou.

Prečítajte si tiež
Krásne čistý, až priezračný interiér: Úchvatná hra s tvarmi a odrazmi vďaka veľkolepému použitiu skla v dome

V dennej zóne nechýbajú ani rastlinné motívy. Sú prítomné v dizajne tapety s grafikou vytvorenou špeciálne pre tento projekt. Ďalším prírodným prvkom je drevený jedálenský stôl. Jeho jednoduché čisté línie architekti skombinovali s dizajnovými stoličkami, ktoré pôsobia ako sochárske umelecké diela. Hlavná spálňa pôsobí prirodzene a pokojne – vizuálne aj hmatovo. Teplo, textúry a zmyselnosť do tohto priestoru vnášajú textílie: koberce, závesy a čalúnená posteľ.

Dizajn, ktorý zvyšuje kvalitu života

Celý interiér je prepracovaný do detailu, každý moment je starostlivo premyslený. Funkčné usporiadanie bytu architekti zdôraznili minimalistickým transparentným spôsobom. Každý detail využili najlepším možným spôsobom tak, aby výsledok zlepšoval kvalitu života prostredníctvom dizajnu. Práve tým sú práce autorov Raluca Dofin a Radu Dofin charakteristické.

Dizajnové kreslo so stolíkom v moderom interiéri

Celý interiér je prepracovaný do detailu, každý moment je starostlivo premyslený. Zdroj: Dofinteriors

Projekt Shades of sand

architektonický ateliér: Dofinteriors

autori: arh. Raluca Dofin, arh. Radu Dofin

interiérová architektka: Alexandra Popa

lokalita: Bukurešť, Rumunsko

projekt: 2021

realizácia: 2022

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Dofinteriors

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: béžová byty interiérový dizajn led svietidlá mestské byty pastelove farby tapety textílie útulný
Zdieľať článok

Diskusia