Zdroj: Germán Sáiz

Dušou bytu je drevený modul. Čo všetko doň ukryli?

26. 03. 2023
Zdieľať

Veľký byt si z pôvodnej podoby zachoval len štruktúru betónových stĺpov. No dnes v ňom tento chladný materiál neuvidíte, celému priestoru dominuje drevo, lepšie povedané veľký drevený modul, ktorý v sebe ukrýva množstvo funkcií a praktických prvkov.

Pôvodný byt v honosnej madridskej štvrti Chamberí si zo svojej histórie zachoval len málo. Ako kompletne zdemolovaný priestor sa dostal do rúk architektom z ateliéru Febrero Studio, ktorí mali z neho vyčarovať príjemné moderné bývanie.

drevený centrálny modul v byte, stôl, čierne stoličky

Veľký drevený modul v sebe ukrýva množstvo funkcií a praktických prvkov. Zdroj: Germán Sáiz

Na prvý pohľad náročná úloha mala však svoje pozitíva a tie autori premeny využili naplno. „V snahe vniesť poriadok do priestoru, v ktorom bola štruktúra nesprávne organizovaná, sme sa rozhodli vytvoriť centrálny modul. Obsahuje inštalácie klimatizácie a vykurovania, zahŕňa tiež prvky konštrukcie a nielen to,“ vysvetľujú nápad, ktorý určil atmosféru i členenie celého bytu autori rekonštrukcie.

Prečítajte si tiež
Ako z problému spraviť výhodu? Zo 70-ročnej komory sa stalo centrum bytu

Kancelária nezasahuje do chodu domácnosti

Byt po premene tvoria hala, obývačka s kuchyňou, tri spálne, kancelária a dve kúpeľne. Na obývačku nadväzuje balkón. Najďalej od centra bytu, ktoré tvorí kuchyňa s obývačkou, je kancelária. Neruší tak príjemnú atmosféru priestoru, v ktorom sa dobre oddychuje. Hlavná spálňa je v jednej línii s obývačkou. Drevený modul od nej opticky odčleňuje šatník a kúpeľňu.

kúpeľňa s dreveným obkladom

Drevený modul opticky odčleňuje šatník a kúpeľňu od spálne.
Zdroj: Germán Sáiz

Ukrýva techniku, dvere a funguje aj ako nábytok

Ako sme už naznačili, modul z dubového dreva nie je len schránkou na prekrytie technických prvkov. Môžeme ho tiež vnímať ako kus nábytku. Zútulňuje a rozširuje obytný priestor, pretože je doň včlenená pohovka s knižnicou a osvetlením. Taktiež ukrýva dvere do iných priestorov. Ďalšou funkciou hlavného prvku v byte je oddelenie kuchyne od obývačky, zároveň prepožičiava materiál kúpeľni pri spálni.

obývačka s pohovkou a knižnicou v drevenom module

Drevený modul zútulňuje a rozširuje obytný priestor, pretože je doň včlenená pohovka s knižnicou a osvetlením. Zdroj: Germán Sáiz

Priestor zútulňujú mentolová zelená a žltá

Farebne jednoduchý byt, kde dostali hlavné slovo drevo a svetlá omietka, osviežujú výrazné akcenty v podobne tmavého mentolovozeleného ostrovčeka v kuchyni a žltých stolíkov v obývačke. Z rovnakého dreva ako je modul, je aj lavica pri rohovom okne v kuchyni. Tvar dreveného modulu architekti vyznačili aj na podlahe. Mimochodom, tú v celom byte tvoria hydraulické dlaždice v odtieňoch bielej a bordovej.

podlaha s hydraulickou bielo-bordovou dlažbou, izbové rastliny, sklenená zástena, atypická stolička

Podlahu v celom byte tvoria hydraulické dlaždice v odtieňoch bielej a bordovej. Zdroj: Germán Sáiz

Prečo práve hydraulické dlaždice?

Hydraulické dlaždice boli na dlážke aj v pôvodnom byte, ale boli také zničené, že sa nedali použiť. Napriek tomu, že ich bolo nutné odstrániť a robiť dlažbu nanovo, sa architekti rozhodli pre rovnaký materiál – kvôli typu a veku stavby i pre odolnosť dlažby.  Čo poviete na výsledný efekt?

Prečítajte si tiež
Historický byt v centre Bratislavy pretkaný modernými technológiami. Rekonštrukcia, z ktorej sa teší päťčlenná rodina

Apartmán FEC

architektonický ateliér: Febrero Studio

lokalita: Madrid, Španielsko

plocha: 150 m2

realizácia: 2022

dispozícia: hala, 3 spálne, kancelária, 2 kúpeľne, WC, obývačka a kuchyňa

kľúčové materiály: vápenec, tónovaný dub, hydraulická dlažba

Text: Sabína Zavarská
Foto: Germán Sáiz

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: drevený nábytok rekonštrukcia bytu vstavaný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia