Zdroj: istock.com

Aké obkladačky a dlaždice budú hitom roku 2023? Ručne vyrábané, prírodné a s textúrou!

11. 01. 2023
Zdieľať

Obkladačky alebo dlaždice sú nielen praktické, ľahko udržiavateľné, odolné, ale ak vyberiete správne, priestoru okamžite dodajú osobitosť a štýl. Kým v predchádzajúcich rokoch sa dizajn dlaždíc točil okolo jednoduchých obdĺžnikov a štvorcov v monochromatických tónoch bielej a sivej, v roku 2023 sa dočkáme nových trendov. Dizajnéri predpovedajú, že majitelia domov a bytov budú chcieť experimentovať s novými a odvážnejšími štýlmi.

8 trendov obkladačiek a dlaždíc, ktoré budú hitom tohto roka

Ručne vyrábané dlaždice

Ručne vyrábané dlaždice sa dostali opäť do povedomia v súvislosti s hitom zellige dlaždíc – charakteristických pre Maroko a Blízky východ. I v tomto roku budú ručné vyrobené obklady a dlaždice trendom číslo jeden. Sú zaujímavé v tom, že každý jeden kus je mierne odlišný a jedinečný, vytvárajú organický, remeselný vzhľad, či ich použijete ako zástenu v kuchyni alebo do kúpeľne.

Ručne vyrábané dlaždice a obklady

Zdroj: istock.com

Vysoký lesk

Dlaždice s vysokým leskom sú skvelým spôsobom, ako rozjasniť priestor, pretože prirodzene odrážajú svetlo. Vysoko lesklé povrchové úpravy vo všeobecnosti pomáhajú vytvoriť teplý, rozjasňujúci efekt v kuchyniach a kúpeľniach. Aj kovové akcenty na dlaždiciach podporujú odrážanie svetla a vytvárajú dekoratívny lesk.

Prečítajte si tiež
Toto sú najčastejšie chyby pri výbere obkladačiek a dlaždíc! Ako sa im vyhnúť?

Vzory a mozaiky

V aktuálnom interiérovom dizajne sú veľmi vítané výrazné farby a vzory. Tento trend sa odrazí aj v dizajne dlaždíc. Dekoratívne dlaždice a obkladačky pôsobia ilustračne, premenia stenu či podlahu na umelecké dielo. Stávajú sa ústredným bodom miestnosti. Neutrálnejšie odtiene sú vhodné, ak máte v interiéri iný dominantný prvok.

Zaujímavým riešením, keď sa obávate, že by vzorov bolo priveľa, je vybrať len jednu menšiu stenu, na ktorú umiestnite vzorované obkladačky alebo mozaiku a vo zvyšnom priestore použite jednoduché dlaždice v doplnkovej farbe.

Dekoratívne vzorované a mozaikové dlaždice a obkladačky

Zdroj: istock.com

Prírodný kameň

Sklon k prírodným materiálom je a bude dlhodobým trendom. Pokiaľ ide o dlaždice a obklady, mimoriadne obľúbené sú tie z prírodného kameňa – žula, bridlica, mramor, travertín a vápenec. Sú síce drahšie, ale taktiež sú nadčasové, sofistikované a najmä odolné a ľahko sa udržiavajú.

Dlaždice a obkladačky z prírodného kameňa

Zdroj: istock.com

Textúrované obkladačky

Textúrované a trojrozmerné obkladačky vyvolávajú nielen zrakový, ale aj hmatový zážitok. V interiéri vytvárajú priam umelecký sochársky efekt. Vizuálne nápadné a dramatické steny sú jednoduchým spôsobom, ako pridať do miestnosti pútavý prvok a hĺbku bez toho, aby ste interiér presýtili farbami alebo vzormi.

Existuje množstvo rôznych textúr, ktoré fungujú skvele nielen na miestach, kam zvyčajne obklady a dlažby dávame, ale aj v obývačkách, jedálenských kútoch či dokonca v spálňach.

Textúrované a trojrozmerné obkladačky

Zdroj: istock.com

Monochromatické šachovnicové vzory

Šachovnicové dlaždice s vysokým kontrastom sú nadčasovou voľbou, v tomto roku sa dočkáme zjemnenia kontrastu v podobe tlmenejších a monochromatickejších farieb obkladov a dlažieb tvoriacich šachovnice. Čo poviete na jemné zemité tóny, alebo napríklad kombináciu sivej so sivoružovou alebo machovou zelenou?

Jedinečné tvary

Namiesto klasickej obdĺžnikovej alebo štvorcovej dlaždice sú osviežením priestoru rôzne iné tvary. Nie sú to len šesťuholníky, ale aj trojuholníky, oválne tvary alebo úplne nepravidelné obkladačky.

Prečítajte si tiež
9 tipov, ako v kúpeľni kombinovať obklady a dlažby

Hotové zásteny

Zástena nad kuchynskou linkou je podstatne jednoduchším riešením ako obkladanie obkladačkami. Kúpite si ju presne podľa veľkostí, akú potrebujete a stačí ju iba osadiť na miesto. Žiadne zdĺhavé obkladanie. Navyše sú na trhu v rôznych zaujímavých dizajnoch – od mozaík, cez monochromatické, tehličkové, imitujúce drevo či prírodný kameň až po sklené a po čase ich ľahko vymeníte.

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Kategória: Dekor
Tagy: dlaždice interiérové trendy kuchynské zásteny obkladačky trendy zástena
Zdieľať článok

Diskusia