09. 03. 2006
Zdieľať

Aj u vás doma nastala chvíľa, keď sa rozličné sezónne športové potreby, ako sú lyže a bicykle, ale aj ďalšie predmety, už naozaj nikam nezmestia? A možno ste iba vo fáze projektovania alebo ste majiteľmi celkom novučičkého obydlia. V každom prípade sa určite oplatí urobiť dôkladnú inventúru vecí, ktorých sa rozhodne neviete vzdať a hodláte ich v súčasnom alebo budúcom byte prípadne dome skladovať. Potom prídu na rad dôkladné plánovanie, meranie, presné nákresy, aby ste si vytvorili dostatok odkladacieho a príručného priestoru oddeleného od obytného interiéru, kam by sa všetky rozmerné veci dali uložiť bez zbytočných prevádzkových kolízií.


Kam s nimi?

46034

Majitelia rodinných domov a víl majú situáciu jednoduchú. Bicykle, lyže, snoubordy, korčule, hokejky a ďalšie športové náčinie môžu uschovať nielen v garáži, ale aj v suterénnych pivniciach, dielňach, skladoch či priestoroch pod schodiskom. Domy zvyčajne majú v blízkosti zádveria priestor, takzvaný kumbál, ktorý sa zväčša využíva ako sklad prostriedkov na upratovanie. Tie však môžeme oveľa praktickejšie uložiť v uzatvárateľnej skrinke v kúpeľni a uvoľnenú miestnosť využiť na úschovu bicyklov. Na odloženie detských bicyklov a trojkoliek, ktoré potrebujeme mať poruke, dajú sa využiť rozličné hluché miesta v chodbách, široké zádverie alebo napríklad stavebné niky. Dôležité je iba zachovať priechodné ťahy široké zhruba 120 cm, aby prevádzka v dome prebiehala plynulo. Ďalšie športové náčinie môžete uložiť do vstavaných skríň v hale alebo predsieni, ktoré sú hlboké najmenej 60 cm. Ako sklad sa dá využiť aj časť podkrovia, ak ho, samozrejme, nepotrebujete na bývanie.

Ako si poradiť s bicyklom v byte

Vytvorenie dostatočných odkladacích priestorov, kam by sa pohodlne vošli aj sezónne športové potreby vrátane bicyklov a lyží, nebýva vzhľadom na dispozíciu našich bytov jednoduché a často by sa zišla pomoc hoc aj kúzelníka. Najjednoduchšie je, ak je budúci byt iba v štádiu projektovania. Či už si projekt upravíte sami, alebo s pomocou architekta, využite túto fázu na racionálne začlenenie odkladacích priestorov. Možné riešenia vyberajte s ohľadom na počet členov domácnosti a ich životný štýl. Pouvažujte aj nad možnosťou, či by sa nenašla možnosť ukladať bicykle v spoločných priestoroch domu, napríklad v uzamykateľnej miestnosti na bicykle alebo v inom sklade.


Kam s nimi?

46022

Ak nemáte možnosť bezpečne uložiť bicykle mimo bytu, nezostáva vám nič iné, len nájsť na ne miesto v byte – niekde, kam s nimi nielen ľahko zájdete, ale dokážete aj vycúvať. Keďže bicykel pre dospelého človeka má zväčša dĺžku 170 cm a šírka kormidla je 55 až 65 cm, na to, aby sme sa mohli s bicyklom úplne otočiť, potrebujeme dosť veľký priestor.


Kam s nimi?

46019

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

S menšími detskými bicyklami a trojkolkami už toľko problémov nevznikne. Z hygienických dôvodov bude najpraktickejšie vyčleniť na ukladanie bicykla miesto v prvej či druhej čistiacej zóne, teda v priestoroch, kde sa filtruje najväčšia časť nečistôt prenášaných do obytného priestoru. Zádveria, haly a predsiene často ponúkajú pravidelné či nepravidelné stavebné výklenky, ktoré môžeme zakryť skladacími dverami a podľa hĺbky priestoru ich využiť na uloženie jedného či dvoch bicyklov.


Kam s nimi?

46017

Takéto riešenie prináša hneď niekoľko výhod. Skladacie dvere poskytnú dostatočný otvor na manipuláciu s bicyklom a navyše sa dá využiť celý priestor od podlahy až po strop, od steny k stene a nad bicykel možno rozmiestniť otvorené regály alebo konzoly na ukladanie bežiek, palíc, hokejok a iných rozmerných vecí. V priestore možno namontovať aj rozličné háky na zavesenie iných druhov športového náčinia, objemných tašiek, náhradných dielcov či hadíc vysávača. V súčasnosti už nie je problém s atypickou požiadavkou na výrobu posuvných dvier, na trhu dostať celú škálu materiálových i tvarových variantov, ktoré sa dajú výborne zladiť s ostatným zariadením.

V samostatnej miestnosti


Kam s nimi?

46024

Rozhodnutie vyčleniť na ukladanie bicyklov, lyží a iných sezónnych potrieb komoru, sklad či inú samostatnú miestnosť v byte závisí od veľkosti a dispozičného usporiadania bytu – vyčlenená miestnosť by mala byť prístupná z komunikačnej zóny, a nie z obytných priestorov bytu a mala by mať buď posuvné dvere, alebo dvere, ktoré sa otvárajú smerom von. Takisto si treba dobre premyslieť, kam s vecami, ktoré uvoľnia miesto na bicykle či lyže. Ak treba šetriť doslova každým centimetrom, potom aj v tej najmenšej komore možno bicykle zavesiť za predné koleso vo vertikálnej polohe na špeciálne háky. Keďže tento spôsob vyžaduje veľkú fyzickú silu pri zdvíhaní bicykla do potrebnej výšky, predstavuje problém pre ženy aj pre deti. Ak do komory umiestnite aj regály, vždy rátajte so šírkou aspoň 60 až 70 cm, ktorú treba na to, aby ste mohli pohodlne prejsť.

Špeciálne vybavenie a jeho nosnosť

Novovyčlenenú miestnosť aj existujúci príručný skladovací priestor je účelné vybaviť doplnkami, ktoré uľahčia ukladanie športových potrieb.


Kam s nimi?

46032

V súčasnosti je k dispozícii množstvo technicky premyslených nástenných systémov umožňujúcich zavesenie, ukladanie a posúvanie rôznorodých športových pomôcok aj doplnkov. Zahŕňajú napríklad nástenné závesné lišty, ktoré sú vyrobené najmä z hliníka a galvanizovanej ocele. Predvŕtané otvory uľahčujú zavesenie kovových dielcov, konzol a hákov so zdvihnutými okrajmi, ktoré sú vhodné na uloženie športových potrieb. K najpraktickejším a najdokonalejším patria dizajnovo prepracované systémy s koľajničkovým profilom, ktoré umožňujú ľubovoľné posúvanie a skladbu konzol, hákov, háčikov a iných prvkov v súlade s individuálnymi potrebami a požiadavkami. Na stenu sa pripevňujú v horizontálnom smere a spolu s hákmi sa na ne dajú vo vertikálnom smere navešať aj ďalšie lišty.


Kam s nimi?

46033

Na trhu sú dostupné aj úložné systémy, ktorých základom je priestorová stojina s upevňovacími kotvami do podlahy a stropu. Na túto oceľovú základňu možno zavesiť rôzne široké ploché a tyčové konzoly, háky či dvojité háčiky na plastové koše a na športové náčinie so štandardnými i neštandardnými rozmermi. Kruhový hák s dvoma ramenami obalenými syntetickou gumou, ktorá zabraňuje posuvu, bude vhodný na zavesenie bicyklov i náhradných častí. Na zabezpečenie maximálnej nosnosti treba zladiť používané rozperné kotvy a skrutky. Výber rozperných kotiev a správneho vrtáka závisí aj od materiálu steny, upevnenie by malo mať väčšiu nosnosť než samotná konzola.


Kam s nimi?

46021

Systematické a premyslené ukladanie nie je módna vlna a určite sa oplatí dôkladne pretriediť všetky veci. Ešte vždy platí osvedčené pravidlo, že ak nejakú vec nepoužijete v priebehu troch rokov ani raz, treba sa jej zbaviť. A časy, keď sa športové potreby dedili z generácie na generáciu, sú už dávno preč. Niektoré z nich sa stali takmer „rýchloobratovým“ tovarom, ktorý pridávame k potravinám do veľkého vozíka v nákupných centrách. A tak najmä detské športové náčinie a obuv radšej hneď odneste do bazára, aby zbytočne nezaberali priestor, čakajúc na budúce využitie príbuznými, ktorí sa možno ešte ani nenarodili.

Kategória: Doplnky Nábytok Navrhovanie interiéru
Tagy: bicykel
Zdieľať článok

Diskusia