Komfortné bývanie pre štvorčlennú rodinu na ploche 36 metrov štvorcových? To snáď nie je možné!
Bývanie na čoraz menšej obytnej ploche nie je len praktickým módnym trendom, ale neraz aj nevyhnutnosťou. Už sme priniesli projekty, ktoré umožnili celým rodinám bývať v priestore okolo 50 metrov štvorcových. Viete si však predstaviť komfortné bývanie pre štvorčlennú rodinu na ploche 36 metrov štvorcových? Nežartujeme. Tento rébus rozlúskli architekti zo štúdia ORA (originální regionální architektura).
Zadanie znelo jednoducho: na malej podlahovej ploche mal vzniknúť interiér na mieru pre štvorčlennú rodinu tak, aby bol čo najkomfortnejší. Odľahčením pri náročnom riešení bol fakt, že tento byt neslúži vlastníkom na trvalé bývanie, ale len na víkendy.
Dispozícia nefungovala
Predmetných 36 metrov štvorcových bolo pôvodne súčasťou väčšieho bytu. Po jeho rozdelení fungujú ako samostatný priestor. Na tejto ploche developer navrhol dispozíciu rozdelenú niekoľkými priečkami. Žiaľ, pri takomto riešení by bol byt prakticky nezariaditeľný a jeho obyvatelia by sa len pretláčali pomedzi nevyhnutný nábytok.
Našťastie, investori oslovili architektov ešte v procese výstavby, a tak mohli zasiahnuť do úpravy dispozície. Prvým krokom, ktorý urobili, bolo zmazanie všetkých nepotrebných priečok. Tak vznikla garsónka. Hotová bola len kúpeľňa.
V centre novej dispozície sa môžete natiahnuť
„Do centra novej dispozície sme umiestnili obdĺžnikový priestor, so stolom a stoličkami uprostred. Keď stôl posunieme a stoličky stohujeme na seba, vzniká dosť miesta, na to, aby sa tu dalo natiahnuť. Tým sme sa vyvarovali pocitu stiesnenosti. „Natiahnuté telo“ slúži ako merná jednotka stiesnenosti,“ vysvetľujú zaujímavé meradlá autori projektu.
Inšpirácia skriňovými posteľami zo stredoveku
V takto obmedzenom priestore bolo prakticky nemožné umiestniť klasické postele pre všetkých členov rodiny. Riešenie priniesla inšpirácia stredovekými skriňovými posteľami. Rodičovská posteľ je vsunutá medzi dva regály. Vďaka tomu umiestneniu má súkromie a príručné úložné priestory. V prípade potreby je možné dvierka pri nohách jednoducho vyklopiť.
Deti spia v drevenom boxe
Deti majú spanie vložené do poschodového boxu. Spodná posteľ v nike cez deň slúži ako gauč pri jedálenskom stole. Vrchná posteľ je skrytá za dvierkami. Celý box je obložený dubovými latami, ktoré postupne prechádzajú aj na stenu oddeľujúcu kúpeľňu. To vytvára dojem, že aj kúpeľňa je súčasťou dreveného boxu. Dvere siahajúce až po strop vytvárajú minimalistický celistvý efekt.
Dyha a dubový masív
Celistvosť priestoru dodáva použitie jednotného materiálu – dubového masívu a dyhy. Jednotlivé funkčné zóny vydeľujú rôzne typy morenia. Svetlá kuchyňa funguje ako metafora rána, transparentný lak sa viaže k denným priestorom a tmavé morenie zase k nočným. Priestor opticky rozširuje zrkadlo za kuchyňou.
Bývanie v skrini
architektonické štúdio: ORA (originální regionální architektura)
autori: Jan Hora, Jan Veisser, Barbora Hora
Spoluautor: Barbora Ochotná
lokalita: Praha – Žižkov, ČR
plocha: 36 m2
projekt: 2019 – 2020
realizácia: 2022
Generálny dodávateľ interiéru: Acer Woodway s.r.o.
Stavebné úpravy: Rekonstrukce 21 Brno s.r.o.
Materiály: dubové parkety, dubová dyha rôzneho morenia, dubové laty, nerezová doska v kuchyni, cementová stierka, keramický obklad
Sabína Zavarská
Zdroj: linka.news
Foto: BoysPlayNice