Zdroj: Jiří Lízler

Malý byt v panelovom dome po rekonštrukcii. Aj s obmedzeným rozpočtom sa dá vytvoriť kvalitné a funkčné bývanie!

13. 04. 2022
Zdieľať

Byt v panelovom dome na pražskom sídlisku s klasickou dispozíciou 1 + 1 bol pred rekonštrukciou v pôvodnom, roky nedotknutom stave, so všetkými neduhmi typickými pre podobný typ výstavby.

Požiadavkou klienta bolo vytvoriť moderné, štýlové bývanie so samostatnou spálňou, svetlou kúpeľňou s vaňou a skrytým miestom na práčku a vybavenie na upratovanie domácnosti. Aj napriek limitovaným financiám na celkovú rekonštrukciu a malej pôdorysnej ploche sa byt podarilo transformovať do podoby plnohodnotného 2 + kk. Výrazným prvkom je okno medzi kúpeľňou a kuchyňou, ktoré prepúšťa denné svetlo do vnútornej časti bytu. Zároveň v kombinácii s veľkoplošným zrkadlom na boku skrine dovoľuje „nahliadnuť za roh“ a vytvára tak dojem väčšieho priestoru.

Minibyt s kuchyňou a obývačkou v severskom štýle

Premysleným priestorovým a materiálovým riešením vznikol vzdušný, elegantný byt s praktickou dispozíciou a čistými detailmi. Zdroj: Jiří Lízler

Nábytok je vyhotovený z laminátových dosiek, na podlahe boli použité dubové dosky a dlažba väčšieho formátu od Marazzi. Steny kúpeľne boli ponechané hladké, vo vyhotovení umývateľnej stierky STO. Nevzhľadné rozvody kúrenia, vykurovacie telesá a biele plastová okná, ktoré sa nedávno menili v celom dome, boli prekryté kombináciou polopriepustných záclon a zatemňujúcich závesov, ktoré vytvárajú zaujímavý efekt drapérie a zlepšujú celkovú akustiku bytu. Ikonické Vitra stoličky boli zakúpené z druhej ruky, zvyšný nábytok je z ponuky nábytkových reťazcov. Svietidlá sú zo sortimentu dánskej značky Nordlux.

Sivá minimalistická kuchyňa

Kuchyňa. Zdroj: Jiří Lízler

Premysleným priestorovým a materiálovým riešením vznikol vzdušný, elegantný byt s praktickou dispozíciou a čistými detailmi. Výsledok je dôkazom, že aj na malej ploche a s obmedzeným rozpočtom sa dá vytvoriť kvalitné a plne funkčné bývanie.

Biela minichodba so sedením

Chodba. Zdroj: Jiří Lízler

Autor interiéru: Ing. arch. Eva Skalická, Ph.D., www.esarch.cz
Autor fotografií: Jiří Lízler

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2021

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Prahe dubové dosky Interiér roku malý byt minibyt minimalizmus panelové domy škandinávsky štýl
Zdieľať článok

Diskusia