Komora v dome – zytočný prepych?

Komora v dome – zytočný prepych?

22. 12. 2005
Zdieľať

Funkcia tejto malej miestnosti na rozdiel od obývačky, spálne či kuchyne nie je celkom docenená, no pre svoj význam sa čoraz častejšie stáva nenahraditeľnou. Komora slúži najmä na uskladnenie potravín, šatstva alebo predmetov, ktoré využívame len príležitostne, napr. oblečenia, náradia, nástrojov, vianočných alebo veľkonočných ozdôb. Podľa toho môžeme komoru rozdeliť na šatníkovú, špajzovú a komoru určenú na ostatné dočasne nepotrebné predmety, tzv. sklad.

Zariadenie týchto priestorov je jednoduché a ekonomicky nenáročné (pokiaľ nehovoríme o samostatnom šatníku). Najvhodnejšie sú policové konštrukcie, ktoré sa dajú prispôsobiť rozmerom komory aj uskladňovaných predmetov. Jednou zo základných podmienok vytvorenia optimálneho prostredia na uskladnenie odevov, potravín a iných predmetov je vetranie odkladacích priestorov. Rozlišujeme priame vetranie okienkami alebo odvetrávacími otvormi a nepriame vetranie prostredníctvom alternatívnych systémov. Vhodnou farebnou kombináciou docielime neskresľovanie povrchu uskladňovaných predmetov. Odporúčajú sa neutrálne odtiene, napríklad biela a béžová. Podlahy komôr by mali byť nenáročné na údržbu, vhodný je keramický materiál či PVC. Drevená alebo iná palubová podlaha je síce ekonomicky náročnejšia, no pôsobí útulnejšie.

Špajzová komora

Ľadová v zime a studená aj v tom najhorúcejšom lete slúži predovšetkým na uskladnenie spracovaných alebo čerstvých potravín. Zvyčajne sa nachádza vedľa kuchyne či aspoň v jej bezprostrednej blízkosti. Najvhodnejší je prístup z priľahlej chodby, lebo do špajze neprenikajú pary a teplo z kuchyne. V rodinných domoch a v starých činžiakoch špajza zväčša nechýba, horšia situácia je v moderných panelových bytoch, kde ju nahradila špajzová skriňa, ktorej výhody sú zároveň aj nevýhodami: úspora miesta na úkor uskladnenia, nevhodná situovanosť a nízka efektívnosť. Špajza však nie je len kopa domácich zaváraninových fliaš, ale aj čerstvá zelenina a množstvo iných vecí.


Komora v dome - zytočný prepych?

39206

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

V otázke zariadenia je špajza veľmi nenáročným priestorom – najvďačnejším a ekonomicky najdostupnejším vybavením sú jednoduché kovové alebo drevené police. Na tých najvrchnejších možno nájsť priestor na odkladanie nákupných tašiek, prázdnych zaváracích pohárov a nezriedka aj bežne používaných predmetov, ako sú mlynčeky, mixéry a pod. Optimálnym riešením sú teda celoplošné policové zostavy (na celú výšku steny). V tejto miestnosti je najpraktickejšia podlaha z keramickej dlažby. Nie je náročná na údržbu a súčasne má dlhú životnosť.

Obvodové steny špajzovej komory je najvhodnejšie omietnuť a vymaľovať nestierateľnou maľovkou, prípadne zvoliť vhodný obklad (nie však po celej výške stien!). Ak špajza priamo nadväzuje na kuchyňu a je často navštevovaná, takmer ako chladnička či kuchynská linka, je vhodné zvoliť správne osvetlenie. Oplatí sa inštalovať vypínač, ktorý automaticky pri každom otvorení a zatvorení dverí rozsvieti a zhasne svetlo. Denné svetlo je v týchto priestoroch nežiaduce, preto sa jeho prenikanie obmedzuje rozličnými zatemňovacími systémami. Najvhodnejšie je biele, a pokiaľ možno, rovnomerne rozptýlené svetlo, ktoré neskresľuje farebnosť potravín (to platí aj pri ostatných typoch komôr). Optimálne sú guľaté alebo halogénové žiarovky.

Komora na skladovanie dočasne nepotrebných predmetov

Táto komora slúži na uskladnenie predmetov určených na prácu či upratovanie. Vhodným vybavením sú nosné drevené, prípadne kovové konštrukcie. Ak počítame s uskladnením predmetov neštandardných rozmerov, napr. vysávača, je vhodné zvoliť miesto v rohu, resp. na podlahe miestnosti.

Šatníková komora


Komora v dome - zytočný prepych?

39210

Ako samostatná miestnosť sa vyskytuje v komfortnejšie zariadených bytoch a domoch. U nás v ostatných rokoch získali popularitu vstavané alebo šatníkové skrine, ktoré nielen opticky, ale aj reálne šetria priestor. Výhodou týchto šetričov miesta je najmä to, že na ich otvorenie netreba veľa priestoru, pretože majú posuvné alebo skladacie dvere. Šatníkové skrine je vhodné umiestňovať pozdĺž steny, kde je dostatok priestoru na dvoj- a viackrídlové posuvné dvere. Pri plánovaní vstavanej skrine je dôležité vopred si premyslieť, čo v nej budete skladovať a, samozrejme, jej rozmery a dekoratívny vplyv na zvyšok miestnosti, v ktorej bude situovaná. Priestor v šatníkových skriniach sa využíva najmä na odkladanie rozličných druhov oblečenia či obuvi (napr. sezónne odevy, topánky), a to od podlahy až po strop. Vnútro skrine delia usporiadané police, zásuvky a tyče s vešiakmi. Výhodou je, že všetky rozmery si môžete dopredu naplánovať u dodávateľa. Tak niekedy vzniknú aj priestory na odkladanie spotrebičov, ako sú napr. vysávač, žehliaca doska so žehličkou a pod.


Komora v dome - zytočný prepych?

39211

Samostatná šatníková komora sa zvyčajne umiestňuje tak, aby bol do nej ľahký prístup zo spálne. K najjednoduchším a zároveň najlepším riešeniam jej zariadenia patria policové zostavy, väčšinou montovateľné konštrukcie s policami a vešiakmi. Čo najúspornejšie zariadenie vnútorného šatníkového priestoru umožňujú otočné alebo zasúvacie mechanizmy na vešanie a odkladanie kravát, opaskov, šatiek atď. Pri voľbe materiálov je vhodná kombinácia dreva a rotangu či kovu, papiera alebo kartónu, ale aj látky alebo ekologických plastových výrobkov. Ich umiestnenie nezávisí od voľného rohu v miestnosti, uplatnia sa aj vnútri nábytku.

Všetky spomínané odkladacie priestory slúžia na racionálne využívanie bytového priestoru, prispievajú k udržiavaniu poriadku a vytvoreniu väčšej domácej pohody.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: komora šatník úložný priestor
Zdieľať článok

Diskusia