Minimalistický dom v lese s jesenným lístím, kamenným múrom a červenými stoličkami pri ohnisku.

Miesto ruchu mesta si vybrali život v lese. Medzi stromami dom takmer nevidieť, vnútri si však vytvorili perfektné rodinné bývanie

Galéria (12)
Zdroj: Rraphaël Thibodeau
14. 03. 2025
Zdieľať

Dom stojí na južnom svahu hory Shefford v kanadskom Québecu. Slúži ako bývanie pre mladú rodinu s tromi deťmi aj ako keramický ateliér majiteľky domu. Za jeho realizáciou stojí architektonické štúdio BOOM-TOWN.

Dom je rozdelený do troch hlavných objemov a prirodzene kopírujúcich línie krajinného terénu. Zadná časť domu, ktorá je čiastočne zapustená do hory, ukrýva keramickú dielňu a garáž.

Menšia časť, obložená cortenovou oceľou, zahŕňa hlavnú spálňu, kúpeľňu a úložné priestory, pod ktorými sa nachádza miestnosť s domácim kinom. Veľké dvojúrovňové okná ponúkajú úchvatné výhľady na priľahlý les a vzdialený vrchol hory Bromont. Strecha domu sa na západnej strane predlžuje, aby kryla vonkajšiu terasu. Na východnej strane je na cortenovom bloku umiestnená strešná terasa, ktorá je prístupná zo sekundárnej miestnosti.

Drevený moderný dom uprostred lesa s veľkými oknami, kovovými detailmi a teplými jesennými farbami.

Dom je rozdelený na tri časti, pričom sa líšia nielen funkciou, ale aj vizuálne rozličnou fasádou. Zdroj: Rraphaël Thibodeau

Cédrové drevo a corten

Na fasáde domu je ako obloženie použité cédrové drevo v rôznych šírkach, vďaka čomu dom prirodzenejšie zapadá do okolitého lesa. Druhý výrazný materiál – cortenová oceľ – zase ladí so železnou horninou, ktorá sa vyskytuje v tejto časti hory. Sivá oceľová strecha sa rozprestiera cez celú severnú fasádu a chráni tak dom pred pohľadom z priľahlej cesty.

Prečítajte si tiež
Z rušného mesta odišla rodina k lesu a lúkam. Na starej farme na vidieku založili skvelý domov, žijú mimo verejných sietí

Dom slúži aj ako ateliér

Dom slúži nielen na bývanie, ale aj ako ateliér pre keramikárku Sophie Manessiez, ktorá tu žije so svojím partnerom Damienom a ich deťmi. Zároveň funguje ako miesto stretnutí s rodinou a priateľmi. V dome sa tak prelínajú domáce, pracovné a kreatívne priestory v harmonickom prepojení.

Široký výhľad na krajinu s lesmi, poliami a horami v diaľke.

V dome žije keramikárka, ktorá v ňom má i ateliér, spolu s manželom a troma deťmi. Zdroj: Rraphaël Thibodeau

Prepojenie s prírodou

Rôzne navrhnuté otvory a okná v týchto priestoroch vytvárajú jedinečné prepojenie s okolitou prírodou. Niekedy sú tieto pohľady veľkorysé a otvorené, inokedy intímnejšie.

Prečítajte si tiež
Túžili po prírode, ale chceli zostať i v meste. Po rokoch hľadania našli dokonalý domov v starej chalupe

Viacúrovňové okná ponúkajú krásne výhľady, ktoré sa menia v závislosti od funkcie priestoru – výhľady z pracovných priestorov sú odlišné od tých zo spojenej obývacej zóny. Svetlo aj príroda tak prenikajú do domu zo všetkých strán a vytvárajú prepojenie medzi architektúrou a okolitým prostredím. Hlavná terasa na prízemí navyše predlžuje obytný priestor smerom do prírody.

Svetlá obývacia izba spojená s kuchyňou, veľkými oknami a výhľadom na terasu v jesennom prostredí.

Príroda preniká do domu cez veľké okná zo všetkých strán. Zdroj: Rraphaël Thibodeau

Dôraz na udržateľnosť

Od prvých stretnutí bolo jasné, že majitelia chcú dom, ktorý bude v čo najväčšej miere ekologicky udržateľný. Práve preto sa zvláštna pozornosť venovala orientácii domu a využívaniu pasívnej slnečnej energie. Vďaka použitým materiálom dom v zimných mesiacoch dobre udržiava teplo, zatiaľ čo rôzne konštrukčné prvky na južnej fasáde zabraňujú jeho prehrievaniu v lete.

Prečítajte si tiež
Zvonku vyzerá dom úplne nenápadne, ani by vám nenapadlo, čo nájdete vnútri. Vďaka atypickému dizajnu stačí kúriť len pár týždňov v roku!

Okenné systémy umožňujú efektívne krížové vetranie a zlepšená izolácia stien a strechy dosahuje vysoké hodnoty, čo minimalizuje prevádzkové náklady domu.

Lesná cesta vedúca k modernému domu obklopenému vysokými stromami so zlatými listami.

Majitelia chceli ekologické a úsporné bývanie. Dom je preto prispôsobený tak, aby pasívne využíval slnečnú energiu, v lete sa neprehrieval a v zime udržiaval teplo. Zdroj: Rraphaël Thibodeau

Denný priestor

Hlavnú časť domu tvorí denná zóna, ktorá spája obývačku, kuchyňu a jedáleň. Priestor je otvorený nielen horizontálne, ale aj vertikálne – uprostred miestnosti je otvorený do stropu. Po takmer celej dĺžke sú umiestnené veľkoformátové okná, vďaka čomu sem dopadá dostatok svetla a majitelia majú kontakt s okolitým lesom.

Moderný interiér s vysokým stropom, dreveným jedálenským stolom a veľkými oknami s výhľadom do prírody.

Dennú zónu tvorí otvorený do výšky i do šírky. Vďaka dobrému presvetleniu pôsobí voľne a vzdušne. Zdroj: Rraphaël Thibodeau

Oddychová zóna

Dominujú v nej pohodlné pohovky a kreslá, na mieru vyrobená policová zostava v terakotovej farbe a najmä zabudované kachle. Umiestnenie sedacieho nábytku pozýva na rozhovory a príjemné posedenie pri ohni.

Obývacia izba s krbom, dreveným konferenčným stolíkom a vstavanou knižnicou v teplých tónoch.

Polica v terakotovej farbe či žlté vankúše dodávajú inak neutrálnemu priestoru živosť a hrejivosť. Zdroj: Rraphaël Thibodeau

Spálňa

Spálňa majiteľov má pomerne malé rozmery, nepôsobí však stiesnene vďaka veľkému oknu, ktoré je hneď oproti posteli. Majitelia sa tak na očarujúcu prírodu môžu dívať hneď po prebudení.

Spálňa s veľkými oknami, výhľadom do lesa a posteľou s tmavou prikrývkou a horčicovými vankúšmi.

Veľkoformátové okná v spálni vytvárajú pocit, že stačí len natiahnuť ruku a dotknete sa lesa v okolí. Zdroj: Rraphaël Thibodeau

Kuchyňa

Kuchynská linka je bez horných skriniek, dostatok úložných priestorov však majitelia majú vďaka väčšiemu kuchynskému ostrovu. Ako materiál je na ňom použitý silestone – technicky tvrdený kameň s vysokým obsahom kremíka. Vďaka nemu je materiál tvrdý a odolný.

Priestranná kuchyňa s čiernym ostrovčekom, dreveným stolom a prírodnými detailmi.

Horné skrinky na linke ustúpili ďalším oknám. Priestor vďaka tejto voľbe pôsobí ešte vzdušnejšie a priestrannejšie. Zdroj: Rraphaël Thibodeau

Pracovňa

Na hornom poschodí sa nachádza nočná časť domu a menší pracovný kútik. Aj ten má cez okno výhľad na okolitý les. Práve tu zároveň vidno, ako sa dom otvára do výšky cez dve poschodia.

Poschodie s preskleným zábradlím, moderným dekorom a výhľadom na spodné podlažie.

Presklené zábradlie na mostíku umožňuje svetlu prúdiť cez celý priestor. Zároveň ešte viac prepája horné poschodie s dennou zónou nižšie. Zdroj: Rraphaël Thibodeau

Exteriér

Dom je citlivo zasadený do okolia a farebne aj materiálovo sa s ním snaží akoby splynúť. Okrem toho je ukážkou udržateľného bývania, ktoré prináša symbiózu medzi človekom a krajinou a zároveň medzi súkromným a pracovným životom.

Časť domu s minimalistickým dizajnom, veľkým oknom a kúpeľňou viditeľnou zvonku.

Hoci je dom ľudským výtvorom, vizuálne lesné prostredie neruší, skôr s ním harmonicky splýva. Zdroj: Rraphaël Thibodeau

Redakčne spracovala: Lucia Blažiová
Foto: Rraphaël Thibodeau
Zdroj: v2com, časopis Môj dom

Kategória: Ekolife Navrhovanie interiéru
Tagy: ekologické domy moderné bývanie udržateľnosť
Zdieľať článok
Krok pre udržateľnejšie stavebníctvo: Nová fabrika na výrobu slamených panelov spustila prevádzkuASB.sk

Krok pre udržateľnejšie stavebníctvo: Nová fabrika na výrobu slamených panelov spustila prevádzku

Škola v Madride je ukážkou netradičných riešení: Korková fasáda, okná pre karavany aj priznané konštrukcieASB.sk

Škola v Madride je ukážkou netradičných riešení: Korková fasáda, okná pre karavany aj priznané konštrukcie

Administratívna budova Wonder Building: Takto vyzerá nová éra parížskej architektúryASB.sk

Administratívna budova Wonder Building: Takto vyzerá nová éra parížskej architektúry

Inšpirácia zo švajčiarskeho Bernu: Cenovo dostupné nájomné bývanieASB.sk

Inšpirácia zo švajčiarskeho Bernu: Cenovo dostupné nájomné bývanie

Diskusia