
Miesto ruchu mesta si vybrali život v lese. Medzi stromami dom takmer nevidieť, vnútri si však vytvorili perfektné rodinné bývanie
Dom stojí na južnom svahu hory Shefford v kanadskom Québecu. Slúži ako bývanie pre mladú rodinu s tromi deťmi aj ako keramický ateliér majiteľky domu. Za jeho realizáciou stojí architektonické štúdio BOOM-TOWN.
Dom je rozdelený do troch hlavných objemov a prirodzene kopírujúcich línie krajinného terénu. Zadná časť domu, ktorá je čiastočne zapustená do hory, ukrýva keramickú dielňu a garáž.
Menšia časť, obložená cortenovou oceľou, zahŕňa hlavnú spálňu, kúpeľňu a úložné priestory, pod ktorými sa nachádza miestnosť s domácim kinom. Veľké dvojúrovňové okná ponúkajú úchvatné výhľady na priľahlý les a vzdialený vrchol hory Bromont. Strecha domu sa na západnej strane predlžuje, aby kryla vonkajšiu terasu. Na východnej strane je na cortenovom bloku umiestnená strešná terasa, ktorá je prístupná zo sekundárnej miestnosti.
Dom je rozdelený na tri časti, pričom sa líšia nielen funkciou, ale aj vizuálne rozličnou fasádou. Zdroj: Rraphaël Thibodeau
Cédrové drevo a corten
Na fasáde domu je ako obloženie použité cédrové drevo v rôznych šírkach, vďaka čomu dom prirodzenejšie zapadá do okolitého lesa. Druhý výrazný materiál – cortenová oceľ – zase ladí so železnou horninou, ktorá sa vyskytuje v tejto časti hory. Sivá oceľová strecha sa rozprestiera cez celú severnú fasádu a chráni tak dom pred pohľadom z priľahlej cesty.
Dom slúži aj ako ateliér
Dom slúži nielen na bývanie, ale aj ako ateliér pre keramikárku Sophie Manessiez, ktorá tu žije so svojím partnerom Damienom a ich deťmi. Zároveň funguje ako miesto stretnutí s rodinou a priateľmi. V dome sa tak prelínajú domáce, pracovné a kreatívne priestory v harmonickom prepojení.
V dome žije keramikárka, ktorá v ňom má i ateliér, spolu s manželom a troma deťmi. Zdroj: Rraphaël Thibodeau
Prepojenie s prírodou
Rôzne navrhnuté otvory a okná v týchto priestoroch vytvárajú jedinečné prepojenie s okolitou prírodou. Niekedy sú tieto pohľady veľkorysé a otvorené, inokedy intímnejšie.
Viacúrovňové okná ponúkajú krásne výhľady, ktoré sa menia v závislosti od funkcie priestoru – výhľady z pracovných priestorov sú odlišné od tých zo spojenej obývacej zóny. Svetlo aj príroda tak prenikajú do domu zo všetkých strán a vytvárajú prepojenie medzi architektúrou a okolitým prostredím. Hlavná terasa na prízemí navyše predlžuje obytný priestor smerom do prírody.
Dôraz na udržateľnosť
Od prvých stretnutí bolo jasné, že majitelia chcú dom, ktorý bude v čo najväčšej miere ekologicky udržateľný. Práve preto sa zvláštna pozornosť venovala orientácii domu a využívaniu pasívnej slnečnej energie. Vďaka použitým materiálom dom v zimných mesiacoch dobre udržiava teplo, zatiaľ čo rôzne konštrukčné prvky na južnej fasáde zabraňujú jeho prehrievaniu v lete.
Okenné systémy umožňujú efektívne krížové vetranie a zlepšená izolácia stien a strechy dosahuje vysoké hodnoty, čo minimalizuje prevádzkové náklady domu.
Majitelia chceli ekologické a úsporné bývanie. Dom je preto prispôsobený tak, aby pasívne využíval slnečnú energiu, v lete sa neprehrieval a v zime udržiaval teplo. Zdroj: Rraphaël Thibodeau
Denný priestor
Hlavnú časť domu tvorí denná zóna, ktorá spája obývačku, kuchyňu a jedáleň. Priestor je otvorený nielen horizontálne, ale aj vertikálne – uprostred miestnosti je otvorený do stropu. Po takmer celej dĺžke sú umiestnené veľkoformátové okná, vďaka čomu sem dopadá dostatok svetla a majitelia majú kontakt s okolitým lesom.
Dennú zónu tvorí otvorený do výšky i do šírky. Vďaka dobrému presvetleniu pôsobí voľne a vzdušne. Zdroj: Rraphaël Thibodeau
Oddychová zóna
Dominujú v nej pohodlné pohovky a kreslá, na mieru vyrobená policová zostava v terakotovej farbe a najmä zabudované kachle. Umiestnenie sedacieho nábytku pozýva na rozhovory a príjemné posedenie pri ohni.
Polica v terakotovej farbe či žlté vankúše dodávajú inak neutrálnemu priestoru živosť a hrejivosť. Zdroj: Rraphaël Thibodeau
Spálňa
Spálňa majiteľov má pomerne malé rozmery, nepôsobí však stiesnene vďaka veľkému oknu, ktoré je hneď oproti posteli. Majitelia sa tak na očarujúcu prírodu môžu dívať hneď po prebudení.
Veľkoformátové okná v spálni vytvárajú pocit, že stačí len natiahnuť ruku a dotknete sa lesa v okolí. Zdroj: Rraphaël Thibodeau
Kuchyňa
Kuchynská linka je bez horných skriniek, dostatok úložných priestorov však majitelia majú vďaka väčšiemu kuchynskému ostrovu. Ako materiál je na ňom použitý silestone – technicky tvrdený kameň s vysokým obsahom kremíka. Vďaka nemu je materiál tvrdý a odolný.
Horné skrinky na linke ustúpili ďalším oknám. Priestor vďaka tejto voľbe pôsobí ešte vzdušnejšie a priestrannejšie. Zdroj: Rraphaël Thibodeau
Pracovňa
Na hornom poschodí sa nachádza nočná časť domu a menší pracovný kútik. Aj ten má cez okno výhľad na okolitý les. Práve tu zároveň vidno, ako sa dom otvára do výšky cez dve poschodia.
Presklené zábradlie na mostíku umožňuje svetlu prúdiť cez celý priestor. Zároveň ešte viac prepája horné poschodie s dennou zónou nižšie. Zdroj: Rraphaël Thibodeau
Exteriér
Dom je citlivo zasadený do okolia a farebne aj materiálovo sa s ním snaží akoby splynúť. Okrem toho je ukážkou udržateľného bývania, ktoré prináša symbiózu medzi človekom a krajinou a zároveň medzi súkromným a pracovným životom.
Hoci je dom ľudským výtvorom, vizuálne lesné prostredie neruší, skôr s ním harmonicky splýva. Zdroj: Rraphaël Thibodeau
- Dom je rozdelený na tri časti, pričom sa líšia nielen funkciou, ale aj vizuálne rozličnou fasádou.
- V dome žije keramikárka, ktorá v ňom má i ateliér, spolu s manželom a troma deťmi.
- Príroda preniká do domu cez veľké okná zo všetkých strán.
- Majitelia chceli ekologické a úsporné bývanie. Dom je preto prispôsobený tak, aby pasívne využíval slnečnú energiu, v lete sa neprehrieval a v zime udržiaval teplo.
- Dennú zónu tvorí otvorený do výšky i do šírky. Vďaka dobrému presvetleniu pôsobí voľne a vzdušne.
- Polica v terakotovej farbe či žlté vankúše dodávajú inak neutrálnemu priestoru živosť a hrejivosť.
- Veľkoformátové okná v spálni vytvárajú pocit, že stačí len natiahnuť ruku a dotknete sa lesa v okolí.
- Horné skrinky na linke ustúpili ďalším oknám. Priestor vďaka tejto voľbe pôsobí ešte vzdušnejšie a priestrannejšie.
- Presklené zábradlie na mostíku umožňuje svetlu prúdiť cez celý priestor. Zároveň ešte viac prepája horné poschodie s dennou zónou nižšie.
- Hoci je dom ľudským výtvorom, vizuálne lesné prostredie neruší, skôr s ním harmonicky splýva.
- Príroda preniká do domu cez veľké okná zo všetkých strán.
Redakčne spracovala: Lucia Blažiová
Foto: Rraphaël Thibodeau
Zdroj: v2com, časopis Môj dom