Takto vyzerá ideálne útočisko pred stresom a starosťami. Nič len príroda, nádherné výhľady a božský pokoj

01. 12. 2023
Zdieľať

V obľúbenej prírodnej lokalite Nordmarka severne od Osla v Nórsku sa nachádza chata s názvom Mylla. Miesto v hodinovej časovej dostupnosti na lyžiach priamo z centra hlavného mesta láka návštevníkov scenériou vyrážajúcou dych. Chata architektonicky rešpektuje svahovitý terén a je jednou z mnohých ďalších v neďalekom susedstve. O jej vznik sa slúžil Fjord Arkitekter.

Minimalisticky riešená stavba zaujme predovšetkým výberom parcely, rovnako pozoruhodná je však aj jej konštrukcia, ktorá je prispôsobená náročným poveternostným podmienkam. Vysoké snehové záveje sú svojským zdrojom zážitku, ale aj rizikom ohľadom bezpečnosti a osobného pohodlia. Architekti adaptovaní na severské podmienky do svojho návrhu zapracovali všetko podstatné, aby aj výhľady na hustú snehovú pokrývku boli neobyčajné.

Materiálová výzva alebo ako na dlhovekosť

Exteriér stavby je zámerne jednoduchý, počítalo sa s nadčasovým vzhľadom a kvalitnou konštrukciou. Použili sa pevné a udržateľné materiály s garanciou funkčnosti až niekoľko stáročí. Obklad obvodového plášťa a strechy predstavuje borovicové drevo spracované na báze nórskej metódy zvanej „Møre Royal“. Ide o hĺbkovú, tvarovo stálu a olejovú impregnáciu. Drevo sa vákuovo uvarí v oleji. Najprv sa realizuje tlaková impregnácia, potom termálna. Výsledkom je maximálne odolný materiál voči poveternostným vplyvom.

Takto ošetrené drevo sa menej štiepi a nevykazuje fyzické poruchy. Je takmer bezúdržbové. Časom sa prejaví patina, čím objekt ešte dokonalejšie splynie s okolím.

Prečítajte si tiež
V prostredí majestátnych hôr pôsobí víkendový dom ako dokonalé útočisko na leto aj zimu

V interiéri chaty bolo použité svetlé smrekové drevo. Tvorí obklad stien i podhľadov, stará sa o príjemnú atmosféru a v čase novoty sa prejavuje vábnou vôňou.

Chata má obdĺžnikový pôdorys a disponuje rozlohou 117 metrov štvorcových. Priestorovo je pragmaticky usporiadaná a rešpektuje súkromie jej návštevníkov. Okná prepúšťajú dostatok svetla, výhľady sú orientované do údolia a na ďalšie pásmo hôr v pozadí. Pomer formátu okien k hmote stavby zohľadňuje lokálne podmienky obzvlášť počas zimných mesiacoch.

Pohľad cez chatu na presklednú stenu s výhľadom na okolie.

Chata Mylla disponuje štedrou rozlohou 117 metrov štvorcových. Zdroj: Einar Aslaksen

Prevaha dreva, praktický betón ako doplnok

Prvé podlažie pozostáva z obývacej izby s jedálňou, krbom a oknami do dvoch strán. Umiestnenie zariadenia je prispôsobené krásnym výhľadom. Jeho výber sa zúžil na to najpotrebnejšie v kvalitnom dizajne. Dlhá a úzka jedálenská lavica z betónu slúži aj ako praktické miesto na uskladnenie dreva do kozubu.

Prečítajte si tiež
Láska k prírode ich priviedla k útulnému bývaniu v korunách stromov. V nevšednej chatke našla dvojica svoje šťastie

Kuchyňa sa nachádza vo vedľajšom otvorenom priestore, oddelenom od obývacej izby malou terasou vo forme lodžie v závetrí. Vrastá so vstupnou halou a s neprehliadnuteľným dreveným lomeným schodiskom. Obsahuje zabudovanú linku a rozmerný kuchynský ostrov s drezom. Odtieň na dvierkach kopíruje lesnú zelenú. Biele závesné svietidlá vkusne dopĺňajú prosté zariadenie na mieru. Rôzne výšky stropov dodávajú každej miestnosti jedinečný charakter a rozmer.

Drevom obložená linka s kuchynským ostrovčekom v chate Mylla.

V kuchyni, rovnako ako vo zvyšku chaty, dominuje drevo. farebný prvok kuchynských dvierok v lesnej zelenej ladí s celkovým dizajnom. Zdroj: Einar Aslaksen

Pod jednu strechu sa zmestí veľká rodina

Ďalej nasleduje úzka chodba s niekoľkými dverami na konci, osvetlená oknom. Prvá v poradí za kuchyňou je malá televízna miestnosť so sedačkou, ktorej funkcia je v podstate variabilná. Ubytovanie poskytujú dve jednolôžkové izby a jedna spálňa s manželskou posteľou. Do kúpeľne s umývadlom a WC sa prechádza cez samostatný priestor s úložnými kapacitami. Susedná kúpeľňa so sivomodrým obkladom je vybavená sprchovacím kútom a saunou.

Prečítajte si tiež
Harmonicky ladí s okolím a vo vnútri hrá pôsobivým obložením. Prečo sa nakoniec rozhodli ponechať chate tvar kocky?

Podkroviu patrí pracovňa a priestranná spoločná izba s viacerými posteľami vrátane poschodovej. Kým prízemie zjednocuje leštená betónová podlaha, podkrovie zútulňuje drevená. Chata má status pasívnej stavby, zdrojom tepla je geotermálna energia. Ako sa na horách a voľných priestranstvách patrí, nie je oplotená.

Pohľad do chodby s dreveným pracovným stolom a stoličkou.

Architekti nezabudli ani na potreby pracujúceho ľudu a študujúcej mládeže. V podkroví preto nájdeme i malú pracovňu. Zdroj: Einar Aslaksen

Chata Mylla

Architekt: Fjord Arkitekter
Lokalita: Nordmarka, Oslo, Nórsko
Rozloha: 117 m2
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová
Foto: Einar Aslaksen

Kategória: Ekolife Návšteva
Tagy: chata drevené domy Nórsko pasívne domy
Zdieľať článok
V Novej Bani chcú fotovoltickú elektráreň, zníži energetickú závislosť mestaASB.sk

V Novej Bani chcú fotovoltickú elektráreň, zníži energetickú závislosť mesta

Vysušte si šípky na prášok: Ako na to a kde všade ho využijete?Záhrada

Vysušte si šípky na prášok: Ako na to a kde všade ho využijete?

Čarovné tehlové chaty: Novostavby s dušou starého vidiekaDom z tehly

Čarovné tehlové chaty: Novostavby s dušou starého vidieka

Vianočná roláda s piškótovým cestom pre milovníkov čokolády. Jedna surovina vás prekvapí!Urob si sám

Vianočná roláda s piškótovým cestom pre milovníkov čokolády. Jedna surovina vás prekvapí!

Diskusia