Zdroj: Berni0004/Shutterstock

Vyberáme fasádu na dom: Aké druhy majú prijateľné ceny a o ktoré sa netreba veľa starať?

25. 09. 2024
Zdieľať

Trh ponúka veľké množstvo fasádnych náterov a obkladov, ktoré chránia stavby pred poveternostnými vplyvmi a určujú charakter domu. Pri výbere je okrem estetického hľadiska dôležité aj to, kde sa dom nachádza – či v horách alebo na nížine. Aké máte možnosti?

Ako vybrať fasádnu omietku?

Pri výbere omietky na fasádu si pozorne pozrite zloženie, ktoré určuje odolnosť, stálofarebnosť, schopnosť dýchať či spôsob údržby omietky. Čo odporúča Ing. Ladislav Vajda, zo spoločnosti Saint-Gobain?

„Pri výbere fasádnej omietky zohľadnite okrem estetického hľadiska aj materiálovo-technologické požiadavky, ktoré vám zabezpečia dlhú životnosť a čistotu fasády. Dôležitá je najmä orientácia domu, umiestnenie v rámci pozemku a lokalita, ktorá veľa napovie o tom, aké poveternostné vplyvy budú určovať budúce zaťaženie fasády napríklad biokoróziou. Výber povrchovej úpravy odporúčam vždy konzultovať s odborníkom, ktorý vie komplexne posúdiť všetky faktory a nájde vhodné riešenie.“

Najpoužívanejšie druhy

Najviac používané sú pastovité omietky, ktoré sa podľa základu najčastejšie delia na akrylátové, silikátové a silikónové. Pri výbere je dôležitý aj podklad, na ktorý budete omietku nanášať.

Na moderné murivo s vysokými tepelnoizolačnými vlastnosťami odborníci odporúčajú paropriepustné fasádne omietky. Nevhodná omietka môže zhoršiť tepelný komfort, zdravé vnútorné prostredie a spôsobiť trhliny. Omietky musia byť pružné a odolné proti teplotným výkyvom.

Prečítajte si tiež
3 tipy na výnimočnú interiérovú omietku, ktorá vnesie do priestoru trendový vzhľad

Podľa Ing. Rastislava Ščepku zo spoločnosti JUB je dnes čoraz väčší tlak na cenu, ktorá sa dostáva do popredia na úkor účelu a kvality:

„Nie je to správne, lebo práve fasáda je najexponovanejšia a musí odolávať zmenám teploty, vlhkosti, mechanickému poškodeniu. Pri výbere záleží aj na účele – či je prvoradou požiadavkou paropriepustnosť . Vtedy nepostačuje akrylátová báza, ale skôr silikátová alebo silikónová. Tú vyberiete, aj keď hľadáte určitú univerzálnosť, ktorú ponúkajú práve silikónové materiály. Záleží aj na tom, či na fasáde máte praskliny, riasy či plesne, ktoré potrebujete novým náterom alebo omietkou vyriešiť. Dôležitou otázkou pri kúpe je tiež zvažovaný odtieň, a preto odporúčam vždy konzultovať výber s odborníkom, ktorý vám pomôže nájsť vhodné riešenie.“

Moderný rodinný dom s bielou fasádou a dreveným obložením.

Nové typy silikátovych omietok ponúkajú trvalú ochranu pred riasami či plesňami a zároveň majú samočistiaci efekt. Zdroj: Saint-Gobain

Minerálne štrukturálne omietky

Sú vyrobené z prírodných minerálnych zložiek na báze spojív. Základ tvorí cement a vápenný hydrát vo forme zmesi, ktorá sa riedi vodou. Nevýhodou je menší výber farieb či zložitejšia aplikácia, najmä v porovnaní so silikátovými alebo silikónovými omietkami. Väčšina minerálnych omietok sa ľahko čistí a vyžadujú len minimálnu údržbu. Môžete ich použiť na akýkoľvek typ muriva aj tepelnej izolácie.

Plusy – výhodná cena, dobrá paropriepustnosť a priľnavosť.

Mínusy – náročnejšia aplikácia, menej farieb.

Pastovité štrukturálne omietky

Tento typ omietky má tekutú konzistenciu a môžete ho použiť bez ďalšieho zmiešania s vodou alebo inými prísadami. Dostupné sú rôzne druhy textúry od hrubých až po jemné, ktoré sa nanášajú valcovaním alebo striekaním. Pred nanesením omietky musíte použiť penetračný náter. Tieto omietky sa rozdeľujú na akrylátové, silikátové, siloxanové a silikónové podľa toho, na akej báze boli vyrobené.

Prečítajte si tiež
Osem tipov, ako si zvoliť modernú fasádu domu

Akrylátové omietky

Akrylátové omietky sú vyrobené na báze polymérov s prídavkom akrylátových zlúčenín. Sú odolné proti výkyvom počasia a sú dostupné aj v sýtych a výrazných farbách.

Majú vyšší difúzny odpor a neprepúšťajú vodnú paru, preto nie sú vhodné na fasády zateplené minerálnou vlnou a murivo s vysokou paropriepustnosťou. Ďalšou nevýhodou je, že sa pomerne rýchlo zašpinia a sú náchylné na rast machov a rias.

Plusy – cenovo dostupné, odolné proti poveternostným vplyvom, výrazná farebnosť.

Mínusy – vyšší difúzny odpor, obmedzené použitie.

Silikátové omietky

Tieto omietky sú známe vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom a majú výborné paropriepustné vlastnosti, vďaka čomu ich môžete použiť na všetky zatepľovacie systémy.

Nevýhodou je, že sú citlivé na teploty pri spracovaní, pretože zrejú nielen fyzikálne, ale aj chemicky. Ak sa rozhodnete pre túto omietku, musíte ju nanášať pri teplote od +8 do +25 °C, inak riskujete tmavé fľaky alebo praskliny.

Oproti akrylátovým majú silikátové omietky menší výber farieb, ale na druhej strane majú prirodzenú ochranu pred plesňami a machmi a netreba už pridávať algicídne a fungicídne látky.

Plusy – výborná paropriepustnosť, biologická ochrana.

Mínusy – menšia farebnosť, nižšia pružnosť.

Detail na muža vyhladzujúceho fasádu.

Aplikácia niektorých typov fasádnych omietok si vyžaduje špeciálne podmienky. Silikátové omietky musíte nanášať pri teplote od +8 do +25 °C. Zdroj: Saint-Gobain

Silikónové omietky

Sú vyrobené zo silikónových živíc a syntetických polymérov, vďaka čomu majú výbornú kryciu schopnosť a patria medzi najkvalitnejšie, ale aj najdrahšie omietky na trhu.

Prečítajte si tiež
Aký typ fasády si vybrať na novostavbu? Pozrite si 3 inšpirácie

Výhodou je, že sú vodoodpudivé a vhodné aj do náročných podmienok. Sú menej paropriepustné ako silikátové omietky, ale môžete s nimi pracovať aj pri nižších teplotách (až do +1 °C) a vyššej vlhkosti (až do 95 %). Ten typ omietky môžete použiť na všetky zatepľovacie systémy.

Plusy – samočistiace, odpudzujú vodu, jednoduchá aplikácia.

Mínusy – vyššia cena.

Štruktúra omietky

Celkový vzhľad vášho domu vo veľkej miere ovplyvní aj farba a štruktúra omietky. A tu máte naozaj veľa možností. Môžete si vybrať ryhovanú alebo škrabanú štruktúru v rôznej zrnitosti. Hladké štruktúry sú odolnejšie proti prachu, ale musia byť dôkladne nanesené, na ich povrchu vidno všetky nerovnosti. Drsnejšie omietky sú zaujímavejšie a dokážu „zamaskovať“ aj nedokonalosti, no viac sa na nich zachytáva špina. Práca s takýmito omietkami je podstatne jednoduchšia. Špeciálne kreatívne omietky dokážu napodobniť štruktúru dreva, betónu aj vzhľad kovu.

Prečítajte si tiež
Čo sa stane, ak dáte domu zrkadlovú fasádu? Bude neviditeľný?

„Obľúbeným riešením je kombinácia rôznych štruktúr alebo techník. Nové materiály možno ‚uchopiť‘ netradičným spôsobom a použiť ich podobne ako pri dekoračných stenách v interiéroch – napríklad v kombinácii veľmi hrubých štruktúr s dokonale hladkými,“ konštatuje Ing. Rastislav Ščepka.

Časť exteriéru domu s bielou aj dekoratívnou fasádou.

Decor techniky vám umožnia dosiahnuť originálny vzhľad a zároveň zlepšujú funkčné vlastnosti samotného fasádneho systému. Zdroj: JUB

Správny odtieň

Vybrať farbu na fasádu podľa malej vzorky je komplikované, hlavne ak nemáte dostatočné skúsenosti. Na veľkej ploche môže farba vyzerať inak ako na malej vzorke. Objednajte si u výrobcu skúšobnú vzorku (väčšiu dosku) a tú priložte k fasáde domu.

Zaujímavý efekt môžete dosiahnuť aj kombináciou rôznych odtieňov alebo zvýraznením konštrukčných prvkov, ale toto si vyžaduje oko skúseného architekta, ktorý vám vytvorí návrh.

Prečítajte si tiež
Vidiecky dom s dvoma fasádami nádherne splynul s prostredím. Vnútri dominuje otvorený krov a akumulačný krb

Z hľadiska farebných trendov, obľúbených odtieňov a ich intenzity sa vždy objaví nejaká novinka. Farba, alebo jej odtieň, je často ovplyvnená aj odevným priemyslom. V minulosti sa objavovalo tvrdenie, že aj čierny odtieň namiešate do každého typu omietky. Dnes vývoj a skúsenosti výrobcov vedú k zdokonaleniu receptúr a intenzívne farebné odtiene si môžete vybrať zo špeciálne vyvinutých báz, vyladených na tento účel. Stále sú v obľube aj klasické, nadčasové odtiene bielej, šedej a prírodné pastelové farby“, dodáva Ing. Rastislav Ščepka.

Detail na výber farby fasády podľa vzorkovníka.

Farba na vzorkovnici väčšinou pôsobí svetlejšie ako na fasáde. Zdroj: Saint-Gobain

Ako ochrániť fasádu pred praskaním?

Dôležité je potenciálnym poškodeniam predchádzať. Podľa Ing. Ladislava Vajdu prevencia spočíva v správnom návrhu celej skladby systému zateplenia, rovnako dôležité je aj použitie kvalitných materiálov a zodpovedný prístup k samotnej realizácii.

Hrúbka armovacej vrstvy, vyhotovenie detailov, takzvané sieťkovanie aj s požadovaným presahom armovacej tkaniny až po správny výber odtieňa, ktorý je schopný odraziť normou stanovený objem slnečného žiarenia a zabrániť prehrievaniu povrchu fasády – to sú všetko dôležité skutočnosti, ktoré zabraňujú možnému vzniku prasklín na fasáde.“

Aktuálne trendy

Každý by chcel žiarivo čistú fasádu bez rias. Ak by to bolo ešte aj bez použitia zdraviu škodlivých biocídov, ktoré sa používajú na ochranu fasády práve pred biokoróziou, bolo by to dokonalé, myslí si Ing. Ladislav Vajda a dodáva:

Prečítajte si tiež
Fotopostup, vďaka ktorému nalepíte tehlový obklad na stenu ľahko a rýchlo

„Trend je jasný, posledné roky ho určuje špeciálna omietka, ktorá umožňuje rýchle vysúšanie povrchu fasády, čím preventívne chráni váš dom pred nečistotami.“

Praktické obklady

Zaujímavý vzhľad domu dosiahnete použitím obkladov. Bude vás to stáť viac, ale výsledný efekt môže byť naozaj originálny a architektonicky zaujímavý. Obklady sa líšia v spôsobe pripevnenia na fasádu, používajú sa dva systémy – kontaktný a odvetraný.

Kontaktné systémy

Obklad nalepíte špeciálnym lepidlom priamo na podklad – môže to byť murovaná obvodová konštrukcia alebo tepelnoizolačné dosky kontaktného zatepľovacieho systému. Týmto spôsobom upevníte keramické obklady, ale aj prírodný kameň. Dôležitý je nielen typ obkladu, jeho nasiakavosť a váha, ale aj to, čo je umiestnené pod ním. Každý obklad musíte správne a dôkladne prilepiť alebo prichytiť na podkladovú plochu, v prípade zateplenej fasády je dôležitý aj správny spôsob kotvenia tepelnoizolačných dosiek a zhotovenia výstužnej vrstvy.

Detail lepenia obkladu na fasádu.

Na lepenie obkladu používajte špeciálne lepidlá, ktoré sú na to určené. Pri výbere lepidla treba brať do úvahy typ kameňa a podkladu, ale aj veľkosť zaťaženia. Zdroj: Shutterstock

Odvetrané fasády

Tento typ fasád má veľa výhod, okrem zaujímavého konštrukčného riešenia máte k dispozícii aj veľký výber rôznych obkladov. Od klasických drevených až po moderné kovové či rôzne typy vysokotlakových laminátov (HPL) a kompozitných materiálov, ako je vláknocement alebo drevoplast. Sú dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach a so zaujímavým dekorom a nie je problém vytvoriť aj atypické riešenie presne na mieru.

Základom takejto fasády je konštrukcia (resp. rošt), na ktorú sa upevňuje fasádny obklad. Konštrukcia môže byť z ľahkých hliníkových profilov, pri drevenom obklade postačí aj rošt z drevených hranolov. Výhodou je, že sa pod obkladom vytvorí odvetrávaná medzera, v ktorej vzniká takzvaný komínový efekt. Vzduch pod obkladom prúdi popri stene a odvetráva vlhkosť, ktorá prestupuje cez obvodové steny z interiéru. Fasáda sa prevetráva a znižuje sa riziko plesní.

Text: Gabriela Mohrová
Foto: Shutterstock, JUB, Saint-Gobain
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Steny a fasády
Tagy: fasádne omietky fasádny obklad fasádu domu kamenný obklad
Zdieľať článok
Máte poškodenú fasádu domu a olupuje sa vám náter? Po tejto úprave bude vyzerať ako nová!Urob si sám

Máte poškodenú fasádu domu a olupuje sa vám náter? Po tejto úprave bude vyzerať ako nová!

Dôstojný odkaz nórskej stopy na americkej pôde. Úchvatné múzeum Vesterheim mapuje život prisťahovalcov i vtedajších miestnychASB.sk

Dôstojný odkaz nórskej stopy na americkej pôde. Úchvatné múzeum Vesterheim mapuje život prisťahovalcov i vtedajších miestnych

Zelený radar: Teplotné rekordy vo svete, prelomová novela u susedov aj zákon o krajinnom plánovaní ako premárnená šancaASB.sk

Zelený radar: Teplotné rekordy vo svete, prelomová novela u susedov aj zákon o krajinnom plánovaní ako premárnená šanca

KNBD architekti: V architektúre je to niekedy ako v móde. Nie každý model, ktorý vás ohúri v časopise, by ste si obliekliASB.sk

KNBD architekti: V architektúre je to niekedy ako v móde. Nie každý model, ktorý vás ohúri v časopise, by ste si obliekli

Diskusia