Minimálny a zároveň rafinovaný! Pozrite sa, čo sa stane, ak v byte skombinujete bielu a tmavomodrú farbu
Projekty talianskeho architekta Luca Camporeale sú charakteristické oblými prvkami, ale aj zaujímavou hrou s farbami. Na jeho prácach vidno, že je nielen architektom, ale rozumie aj móde a dizajnu. Okrem renovácii a návrhu novostavieb sa špecializuje aj na maximalizáciu hodnoty nehnuteľností. Po jeho zásahu získa starší dom či byt novú hodnotu.
Projekt nazvaný „Greppi“ sa zrodil z myšlienky vytvoriť byt, ktorý bude minimálny a zároveň rafinovaný. Neveľký byt je dôkazom, že zakrivená línia, klasické detaily a modrá farba v kombinácii s bielou dokážu niekoľkými jednoduchými prvkami rozdeliť priestor a vytvoriť jedinečné, priam scénografické, prostredie. Rovnako, ako jeho ďalšie projekty, aj tento byt vyžaruje silnú dávku energie a špeciálny náboj hlbokého pochopenia priestoru.
Prečo modrá a biela?
Hoci Luca Camporeale rád pracuje aj s jemnými odtieňmi, tentokrát je to ináč. Na otázku, prečo si architekt vybral práve modrú farbu, ktorú skombinoval bielou, odpovedá slovami výtvarného umelca Vasilija Vasilieviča Kandinského, neskôr známeho ako Wassily Kandinsky.
„Modrá rozvíja prvok nehybnosti. Klesá k čiernej farbe, nadobúda tón neľudského smútku, ponára sa do vážnych situácií, ktoré nemajú konca a ani ho mať nemôžu. Keď prejde do svetlejších odtieňov, …modrá nadobúda ľahostajnejší charakter a stojí ďaleko od diváka, ako vysoká jasná modrá obloha.“
Tento ruský maliar, grafik a teoretik umenia neskôr žil a pracoval v Nemecku a vo Francúzsku. Zaraďujeme ho k priekopníkom abstraktného maliarstva. K jeho najslávnejším obrazom patrí, napríklad „Modrý jazdec“, „Modrá hora“, „Žltá – červená – modrá“, nečudo, že jeho tvorba a práve modrá farba inšpirovala aj talianskeho architekta a dizajnéra.
Temný vstup a svetlá izba
Vstup do bytu tvorí malá chodbička, z ktorej sa priestor rozširuje do hlavnej miestnosti. Keď sa pozriete z jej konca smerom na vstupnú časť, ukáže sa v plnej kráse aj kuchynský kút, ktorý je umiestnený vedľa chodby. Obe časti od seba delí múr ukončený v podobe stĺpu s historizujúcimi prvkami a vrchným zaoblením po oboch stranách.
V tejto časti zároveň najlepšie vidno kontrast modrej a bielej zjemnený parketami ukladanými do tvaru rybej kosti. Chodba, rovnako ako aj kuchynská linka, je v modrej farbe. Vstup ozvláštňuje dekoratívne zrkadlo, modrá kuchynská linka je doplnená mramorovou sivo-bielou zástenou.
Záhlavie postele zdobia modré „okná“
Ďalším silným dizajnovým prvkom je mrežovaný biely strop nad hlavnou miestnosťou. Priestor obývačky dopĺňa ľahká biela policová zostava s priestorom na televízor a sivá rohová sedačka. Z obývacej izby prejdete k hygienickému zázemiu a do spálne. Na celej jednej stene vynikajú biele skrine s dekoratívnym otváraním.
Modrá a oblé prvky majú priestor aj v tejto miestnosti. Modré zóny so zaoblenou vrchnou časťou sú po oboch stranách postele a za jej
čelom – zvýrazňujú priestor pre nočné lampy a police, zároveň pripomínajú historické okná či dvere. Biele úložné priestory s dekoratívnym stropným osvetlením sú aj v prechodovej chodbe medzi spálňou a kúpeľňou.
Apartmán Greppi
architektonický ateliér: Luca Campo Reale Studio
autor: Luca Camporeale
lokalita: Miláno, Taliansko
realizácia: 2022
Sabína Zavarská
Foto: Luca Argenton