Zdroj: Michaela Klementová

Druhý život nepraktického bytu z 90. rokov: Z nevhodne riešeného bytu trendové bývanie pre mladý pár

13. 08. 2021
Zdieľať

Stavby z 90. rokov, špeciálne bytové domy, majú často mnoho neslávne známych riešení, ktoré boli pre túto domu typické. Nevyhovujúca dispozícia je len jedným z nich.

Architekti z ateliéru ARTIKUL mali za úlohu takémuto bytu vdýchnuť druhý život a premeniť ho na príjemné bývanie pre mladý pár. Ako sa im to podarilo?

Tmavomodrá kuchyňa s raňajkovým pultom a jedálňou

Celá kuchyňa je navrhnutá na mieru. Dôležitú estetickú aj praktickú úlohu v nej zohráva raňajkový pult. Zdroj: Michaela Klementová

Štvrť v Prahe severne od centra mesta – Letná je považovaná za jednu z najlepších pražských lokalít na bývanie. Poskytuje dostatok prírody a pokoja a zároveň sa ľahko dopravíte do centra mesta. V tejto lokalite si vybral svoje nové bývanie aj mladý pár. Kúpili si byt v nadstavbe domu. Nadstavba vznikla práve v spomínaných 90. rokoch a nesie dosť negatívnych stôp tohto obdobia. Jednoducho povedané – architekti mali čo robiť, aby z absolútne nepraktického bytu vyčarovali trendy domácnosť.

Prečítajte si tiež
Funkcionalizmus stavby vniesli aj do interiéru. V byte nechýba ani farebné prekvapenie

Šikmé steny, hluché miesta

Okrem celkovo nevhodne riešenej dispozície komplikovalo premenu niekoľko šikmých stien, ktoré vytvárali hluché miesta. Práve kvôli nim pôsobil stiesnene a ťažkopádne. Prekvapivo veľký priestor zahŕňala prakticky nevyužiteľná chodba s chladnou tmavou dlažbou. Prvé kroky rekonštrukcie teda boli už na prvý pohľad jasné: otvoriť dispozíciu a zvýšiť jej funkčnosť, zväčšiť obytný priestor a dať bytu nové a svieže farby. Jednoducho, premeniť ho na súčasný štandard bývania.

Ružová sedačka v retro obývačke

V obývacom priestore dominuje atypická ružová modulárna sedačka, ktorá sa dá zložiť do štvorca. Zdroj: Michaela Klementová

Búranie s prekvapením

Najskôr bolo však potrebné zbaviť sa nelogických miest a hluchých priestorov vytvorených šikmými stenami. Nasledovalo zbúranie priečky medzi obytnou kuchyňou a chodbou, čím zanikla tmavá chodba s nadbytkom dverí. Dnes je vstupná časť oddelená od zvyšku bytu iba atypickou šatníkovou skriňou. Pri rozsiahlych rekonštrukciách „až po kosť“ sa často nájde skryté prekvapenie. V tomto prípade architekti objavili uprostred sadrokartónových priečok dva ukryté oceľové stĺpy, ktoré museli spätne zapracovať do návrhu.

Prečítajte si tiež
Úplne odlišná rekonštrukcia panelákového bytu, napriek tomu inšpiratívna

Namiesto dlažby parkety

Pôvodnú chladnú dlažbu nahradili parkety, ktoré zútulňujú priestor. Nadväzujú na pôvodné, ktoré boli repasované. Netradične sú parkety použité aj v kuchyni – pôsobí útulne a integrovane do ostatných častí bytu. Keďže prevádzka v kuchyni býva neraz náročná, parkety sú špeciálne ošetrené. Celá kuchyňa je navrhnutá na mieru. Dôležitú estetickú aj praktickú úlohu v nej zohráva raňajkový pult, ktorý kombinuje precíznu zámočnícku konštrukciu a zlaté plechové kvádre. Tie sa opakujú aj na ďalších častiach kuchyne.

Tmavomodrá kuchyňa s raňajkovým pultom

Netradične sú parkety použité aj v kuchyni – pôsobí útulne a integrovane do ostatných častí bytu. Zdroj: Michaela Klementová

Špeciálny efekt v kuchyni architekti dosiahli kombináciou zlatej farby s odvážnou námorníckou modrou. Tak tvorí zaujímavú súčasť obývacieho priestoru. Nezvyčajné pre kuchyňu je tiež, že tu nie je použitý obklad. Namiesto tradičného keramického obkladu architekti zvolili vodeodolný náter.

Modrá kuchyňa s parketami a pár s kvetináčmi pred hlavami

„Bolo radosť pracovať pre mladý pár, ktorý sa nebál zlatých skriniek alebo originálnych dlaždíc, ktoré by ste v bežnom showroome obkladov preskočili, pretože by sa zdali ako príliš výrazné.“ Zdroj: Michaela Klementová

Atypická sedačka, nika v obývačke, nábytok po prarodičoch

V obývacom priestore dominuje atypická ružová modulárna sedačka, ktorá sa dá zložiť do štvorca. Tak z nej vznikne pohodlné spanie pre hostí. Investorka je milovníčkou izbových rastlín, takže aj tie museli dostať svoj priestor. Okrem toho, že vytvárajú príjemnú atmosféru, majú aj praktickú funkciu – zakrývajú netypickú niku v rohu obývacej miestnosti. Okrem moderného nábytku na mieru, v byte nájdete aj kvalitný starší nábytok po prarodičoch, ktorý má pre investorov veľkú emocionálnu hodnotu.

Šikmé dvere do L v chodbe bytu

Namiesto šikmej steny, ktorá tu bola pôvodne architekti navrhli špeciálne bezzárubňové dvere v tvare písmena L na celú výšku miestnosti. Zdroj: Michaela Klementová

Dvere do „L“, „zlato“ aj v kúpeľni

Obývačkou však zvláštnosti tohto interiéru nekončia. Ďalším nezvyklým prvkom bytu sú dvere do hlavnej spálne. Namiesto šikmej steny, ktorá tu bola pôvodne architekti navrhli špeciálne bezzárubňové dvere v tvare písmena L na celú výšku miestnosti. Vďaka ním v chodbe nevzniká hluchý roh. Nová kúpeľňa je navrhnutá tak, aby v nej bolo čo najviac priestoru a bola jednoduchá na údržbu.

Prečítajte si tiež
Hlavnou dominantou bytu je fascinujúci arkier. Rekonštrukciou vynikla duša priestoru

Autori premeny zopakovali oživenie zlatými plechovými kvádrami z kuchyne i v kúpeľni. Krémové obklady vytvárajú hrejivý dojem a dlažba s maľbou imitujúcou ručnú kresbu dáva hygienickej miestnosti hravosť. „Vážime si veľkú odvahu a dôveru investorov. Bolo radosť pracovať pre mladý pár, ktorý sa nebál zlatých skriniek alebo originálnych dlaždíc, ktoré by ste v bežnom showroome obkladov preskočili, pretože by sa zdali ako príliš výrazné,“ pochvaľuje si spoluprácu s investormi architekt Pavel Lejdar.

Byt Kamenická

Architektonický ateliér: ARTIKUL architekti

Autori: Pavel Lejdar, Eva Svobodová

Dispozícia: 3 + kk

Lokalita: Praha, ČR

Plocha: 88 m2 + 7 m2 terasa

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Michaela Klementová

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Prahe drevené parkety farby v interiéri kuchynské linky rekonštrukcia interiéru retro štýl zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia