Nadčasový mezonet v Troch vežiach s interiérom, ktorý nepodlieha trendom
Byty v moderných stavbách majú zvyčajne podstatne viac výhod ako tie staršie. Samozrejme, záleží od konkrétnej stavby. Určite sa aj v tých dnešných dňoch stretneme s nezmyselnou dispozíciou a inými „špecialitkami“.
Špecialitou bytu v bratislavských Troch vežiach, ktorého interiér riešili architekti z ateliéru AT26 architects, je jednostranná orientácia s jednou celou presklenou stenou. Po zásahu architektov sa poschodový byt premenil na miesto pre pohodlné a príjemné bývanie.
Byt pozitívne prekvapuje viacerými zaujímavými a praktickými detailmi. Okrem presklenej fasády na vstupnom podlaží, kde je hlavná spoločenská časť bytu, svetlo do interiéru prúdi aj cez svetlík nad schodiskom. Na poschodí sa nachádza privátnejšia zóna – spálne, priestranná hlavná kúpeľňa a menšia, hosťovská. Autori premeny, architekti – Peter Kukučka, Branislav Loskot, Jaroslav Takáč, Juraj Benko a Alžbeta Laurincová – z veľkej časti ponechali pôvodnú dispozíciu bytu, avšak interiérové riešenie premysleli do posledného detailu.
Presklenú stenu dopĺňa mutlifunkčný box
Majiteľ bytu pracuje v oblasti realít, a tak mal dosť jasnú predstavu o tom, ako by byt mal vyzerať. Požadoval predovšetkým príjemný interiér, ktorý nepodlieha trendom. Špeciálny dôraz kládol na funkčnosť a kvalitu – čo je tiež jednou z priorít architektov zo štúdia AT26 architects.
V interiéri nájdete viaceré multifunkčné prvky, teda nie sú len dizajnové, hoci estetickú hodnotu im nemožno uprieť. Takým je, napríklad, stolársky prvok, ktorý sa tiahne pozdĺž celej presklenej steny s výhľadom na panorámu mesta. Môžete sa naň posadiť, ľahnúť si, vystaviť výtvarné diela, či odložiť to, čo práve potrebujete. Zároveň je vizuálnou hranicou medzi interiérom a exteriérom.
Biela, čierna a sivá & dub
Kombináciu bielej, čiernej a sivej farby dopĺňa a otepľuje dubová dyha. Dotvára pocit vznešenosti, jedinečnosti. Celá vybraná farebná schéma necháva vyniknúť kresbu na dubovom dreve. Architekti precízne premysleli aj ďalší výber materiálov. Liata epoxidová podlaha pri vstupe nedáva šancu nedokonalosti, biele reflexné lamino leskom znásobuje svetlo a opticky zväčšuje priestor.
Epoxid a lamino (SENOSAN) sú z kategórie odolných materiálov, takže okrem estetického, spĺňajú aj funkčné kritériá. Preto ich architekti použili najmä na exponovaných miestach. V hlavnom priestore (v spojenej kuchyni a obývacej miestnosti) dominujú masívne dubové parkety. Spolu s prírodnou dyhou sa objavujú aj na poschodí.
Natmavo morená dubová dyha, čierna kuchynská pracovná doska
Výber materiálov dopĺňa tmavá morená dyha na deliacej priečke, slúžiacej ako knižnica. Z priestoru obývačky ukrýva schody. Nemenej zaujímavým riešením je čierna kuchynská pracovná doska z kompozitného materiálu HI MACS. Silným estetickým momentom je „schwarzplan“ okolia nad kuchynskou linkou.
Tri veže sú na tejto mape vyobrazené v 3D podobe – ako sochy z mosadze. Kuchyňa je takto povýšená na úplne inú úroveň – tvorí pobytovú oblasť bez akýchkoľvek viditeľných kuchynských prístrojov či predmetov. Príjemne pôsobí aj kúpeľňa na hornom podlaží s veľkým oknom a voľne stojacou vaňou.
BRTLK apartment
Architektonický ateliér: AT26 architects
Autori: Ing. arch. Peter Kukučka, Ing. arch. Branislav Loskot, Ing. arch. Jaroslav Takáč, Ing. arch. Juraj Benko, Ing. arch. Alžbeta Laurincová
Lokalita: Bratislava
Projekt: 2015
Realizácia: 2016 – 2020
Plocha: 120 m2
Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár