Zdroj: Matúš Bence

Drsný byt s panoramatickým výhľadom na Bratislavu

06. 10. 2020
Zdieľať

Niektorí majitelia bytov sa snažia zamaskovať všetko chladné a hrubo pôsobiace, aby ich domov mal harmonickú atmosféru a pôsobil útulne.

Moderné projekty však čoraz viac prekvapujú drsnosťou a „odhalením podstaty“. Podobne je to aj v prípade nového bytu v bratislavských Panorama Towers. Cieľom architekta Martina Skočeka bolo v čo najväčšej miere v koncepcii bytu zachovať materialitu hrubej stavby. Drsný byt s krásnym výhľadom je na svete.

Prečítajte si tiež
Oáza uprostred hlavného mesta? V byte bez televízora a rušivých prvkov

Byt je vložený do trojuholníkového okraja stavby, čo sa odzrkadľuje aj na jeho dispozícii. V samotnom rohu trojuholníka sa nachádza krytá terasa, ktorá nadväzuje na obývačku s jedálenským kútom a kuchyňou.

obývacia izba zo stenami z pohľadového betónu a priestorom pre projektor

Zdroj: Matúš Bence

Dominantným v tomto priestore je kuchynský ostrov, spoza ktorého je panoramatický výhľad na veľkú časť hlavného mesta. Je umiestnený diagonálne, aby zachytil všetky okná a presklenia. Úložný priestor kuchyne tvorí zároveň deliacu stenu medzi hlavnou dennou miestnosťou a spálňou. Na boku sú posuvné dvere, ktorými priestor oboch miestností oddelíte.

kuchynský ostrov z mramoru a drevená linka

Zdroj: Matúš Bence

Surový betón a obliny

Surovosť betónu na strope a minimalistické línie zmäkčuje zaoblená stena, ktorej hlavnú časť domáci využíva ako premietacie plátno pre projektor. V miestach za zaobleným rohom sa nachádza hygienická miestnosť. I tá má tvar trojuholníka so zaoblenými kútmi.

domáce premietanie z projektora na stenu

Zdroj: Matúš Bence

V celom interiéri dominuje betón – podlaha, strop, aj kuchynský pult sú betónové. Chlad betónu vyvažuje drevo, doplnky a svietidlá sú z kovu. Z farieb prevláda biela, sivá a béžová. Veľmi praktické sú široké vnútorné parapety so zabudovaným vykurovaním, ktoré môžu slúžiť aj ako lavica na relax.

spálňa s kobercom, ktorý je zároveň čelom postele

Zdroj: Matúš Bence

Spálňa je útulnejšia

Napriek odhalenej materialite hrubej stavby spálňa pôsobí útulne. Je to vďaka špeciálnemu kobercu nielen pod posteľou, ale aj v záhlaví. Úložný blok, v ktorom je z jednej strany kuchyňa, zo strany spálne tvorí knižnicu a šatník. Zo spálne je výhľad až na Malé Karpaty.

Prečítajte si tiež
Minimalisticky zariadený dvojizbový byt v Bratislave vyniká dobrými nápadmi
moderná kúpeľňa s kruhovým sprchovým kútom

Zdroj: Matúš Bence

Dohoda medzi developerským štandardom a neštandardom

„Interiér tohto bytu je výsledkom snahy dosiahnuť konsenzus medzi nastavením štandardu developerského projektu a neštandardu predstavy klienta o výsledku. Mojou úlohou bolo docieliť skolaudovateľný kompromis,“ vysvetľuje architekt Martin Skoček.

Zdanlivo komplikovaná pôvodná dispozícia sa, našťastie, ukázala ako veľmi tvárna a jedinečná. Architekt do základného objemu vložil funkčné objekty, ktoré odzrkadľujú životný štýl používateľa bytu.

denný priestor bytu so sedacou súpravou, jedálenským stolom a kuchynským ostrovom

Zdroj: Matúš Bence

Byt v Panorama Towers

Autor: Ing. arch Martin Skoček

Spoluautori: Ing. arch. Alan Prekop, Ing. arch. Lucia Uhnáková

Projekt: 2016 až 2017

Realizácia: 2018 až 2019

Lokalita: Bratislava

Sabína Zavarská
Foto: Matúš Bence

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty pohľadový betón rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia