10. 04. 2007
Zdieľať

Ako využiť pivnicu? Skladovanie potravín na zimu už nie je moderné, a aj keď, tak na to stačí menšia miestnosť a chladiaci box. Bola by škoda nevyužiť väčšinou veľký priestorový potenciál suterénu. Ak chce mať hlava vašej rodiny svoj separé priestor, kde si môže nechať rozložené náradie alebo kam si chce občas pozvať niekoľko priateľov na pánsku akciu, prečo sa tomu brániť? Alebo vás neustále rozčuľujú ľudia v kine, ktorí prichádzajú, práve keď sa rozbehne film, a odchádzajú na toaletu počas napínavej scény? Vytvorte si vlastné kino v pivnici svojho domu.


Nepýtajte sa krtka

86934

Zoberme si fakt, že pivnica je súčasťou vášho rodinného domu, či už máte starší dom, alebo ešte len uvažujete o tom, že sa pustíte do výstavby nového rodinného domu. Ostáva otázka, ako tento priestor využiť. Začleniť ho do obytnej plochy alebo ho využiť ako vedľajšie skladovacie a technické priestory? Predpokladám, že sa nechystáte vykurovať uhlím, takže túto možnosť využitia suterénu zavrhneme hneď na začiatku. Studenú pivnicu určenú na skladovanie potravín tiež vytlačili chladničky a mrazničky a na odloženie zaváranín postačí aj menšia plocha.

Klasika


Nepýtajte sa krtka

86924

Je pravda, že do pivnice sa väčšinou dáva všetko, čo by v ostatných priestoroch určených na bývanie prekážalo. Jednou z priorít je umiestnenie kotolne, no bola by škoda zamerať sa iba na tento účel. Rozmery kotlov sa zmenšujú a obrovské zásobníky vody z minulých rokov nahrádzajú vysokovýkonné zariadenia s menším prídavným zásobníkom. Takže v miestnosti, kde sa nachádza kotol, môže byť napríklad i odkladací priestor na menej používané, sezónne veci a oblečenie. Ak si to dokážete ustrážiť v rozumnej miere a využiť na to premyslené odkladacie systémy, ostane vám priestor aj na domáce záľuby. Napríklad zriadenie malého krajčírskeho kúta, kde si môžete nechať rozložené všetky kúsky práve vystrihnutých šiat bez toho, aby sa motali pod nohami vašim ratolestiam či návšteve. Alebo vytvorenie modelárskeho kútika pre silnejšie polovičky – sna nielen vašich synov –, kde si môžu nechať položené čerstvo zlepené časti trupu lietadla a nikto sa toho nebude dotýkať, aby upratal stôl pred večerou. Skúste priestor pivnice vymaľovať veselšou farbou, pridať tam napríklad malý elektrický radiátor a vášho syna – a možno aj manžela – už hore neuvidíte.


Nepýtajte sa krtka

86935

Ďalšou veľmi vítanou možnosťou využitia suterénu je práčovňa a sušiareň. Súčasný trend umiestňovania práčky do kuchynskej zostavy ako súčasť mnohých zabudovaných spotrebičov nepovažujem za šťastné riešenie. Je to skôr z núdze cnosť, pretože, či chcete alebo nie, hlučnosť práčky (najmä pri odstreďovaní) je ešte stále dosť vysoká. V kuchyni spojenej s obývačkou do jedného otvoreného priestoru je takéto riešenie priam nevhodné. Preto, ak je len malá možnosť zriadiť si práčovňu mimo obytného priestoru, neváhajte. Aj zdanlivo neriešiteľný problém s neprístupným kanalizačným potrubím, ktoré sa často vedie pod stropom suterénu, sa dá vyriešiť čerpadlom.

Trocha luxusu nikomu neublíži


Nepýtajte sa krtka

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

86942

Mať v dome vlastnú saunu je príjemná predstava, no kam s ňou? A prečo nie do pivnice? Perfektné miesto na chvíle oddychu a pohody. Spolu s malou sprchou či len so sudom naplneným studenou vodou si môžete vytvoriť súkromné relaxačné centrum. Nemusí to byť to najdrahšie riešenie, pri troške šikovnosti a trpezlivosti pri hľadaní sa dostanete k cenovo prijateľnej možnosti. Saunová kabína nevyžaduje žiadne mimoriadne nároky na inštaláciu, stačí, ak je miestnosť vetraná, s prívodom elektrického prúdu, vody a má zabezpečený odpad. Ak máte dom vo svahu a z pivnice sa dá vychádzať i do záhrady, máte podmienky na dokonalú fínsku saunu aj s výbehom do snehu v zime. Dôležité je odvetrávanie takýchto priestorov, aby ste sa potom nemuseli trápiť s vlhkosťou a plesňami na stenách.


Nepýtajte sa krtka

86943

Alternatívou suchej fínskej sauny a infrakabíny môže byť parná kabína alebo parný sprchový box, ktorý sa dá umiestniť aj do naozaj malej pivnice. Výhodou parného sprchového boxu je, že na ochladenie nepotrebujete ďalšie zariadenie, ale priamo v kabíne sa môžete osprchovať studenou vodou.

Pivnica je tiež vhodným miestom na zriadenie domácej posilňovne, kde vás nikto nebude premeriavať očami, či máte nejaké to kilo navyše, alebo „koľko“ práve dvíhate. Stredne veľká dobre vybavená domáca posilňovňa zaberie asi 10 až 15 m2, čo je v mnohých prípadoch len malá časť celého priestoru pod zemou. Aj tu je dôležité zabezpečiť dostatočnú výmenu vzduchu vetraním.

V súčasnosti je k dispozícii celý rad fyzioterapeutických a kúpeľných metód, ktoré si môžeme dovoliť prevádzkovať v súkromí. Sauna, infrakabína, parný kúpeľ, whirpool alebo sprchový masážny box v suteréne rodinného domu môžu skvele poslúžiť všetkým členom domácnosti pri relaxácii a odpočinku, často sa však stáva i stmeľujúcim prvkom celej rodiny, keď sa tu po uponáhľanom pracovnom týždni všetci konečne zídu na príjemné stretnutie.

Snobizmus – no a čo!


Nepýtajte sa krtka

86928

Bazén v suteréne domu je nákladná záležitosť z hľadiska realizácie aj prevádzky. No nie je to až také nezvyčajné riešenie, najmä pri dnešných novostavbách rodinných domov. Ak rozloha pozemku nedovoľuje postaviť vnútorný bazén v rámci prízemia, prečo na to nevyužiť suterén? Obľuba bazénov v posledných rokoch stále stúpa a suterén sa na takéto využitie priam ponúka. Treba podotknúť, že celkom oprávnene. Zapustením pod terén sa uvoľňuje cenná plocha prízemia na obytné účely a dobrou tepelnou izoláciou sa aj v suteréne dostatočne eliminujú tepelné straty bazénovej haly. Hodnotu podzemia môže zvýšiť prirodzené osvetlenie a vhodne tvarovaný, prudko svahovitý terén môže dokonca umožniť plavcom bezprostredný kontakt so záhradou.


Nepýtajte sa krtka

86939

Vzhľadom na špecifickú prevádzku vyžaduje bazén špeciálny režim vetrania, zabezpečený strojovňou vzduchotechniky alebo samostatnou vzduchotechnickou jednotkou. Zo stavebno-technického hľadiska je vhodné mokrú prevádzku bazénu oddeliť od ostatných obytných priestorov rodinného domu aspoň malou priechodnou miestnosťou, ktorá plní úlohu filtra a bráni nežiaducemu úniku vzduchu s relatívne vysokou vzdušnou vlhkosťou do ostatných častí domu. Vodné pary, chlór a ostatné chemické prísady, ktorými je rovnako ako voda nasýtený aj vzduch pri bazéne, totiž dokážu pri dlhodobom pôsobení napáchať na nábytku a ostatnom zariadení značné škody, plesne v rohoch miestností nevynímajúc.

Uletené nápady sú povolené


Nepýtajte sa krtka

86938

Ak potrebujete miestnosť, v ktorej vás nebude nikto vyrušovať pri tvorivej práci či záľube, alebo máte špecifického koníčka, ktorého realizácia by prekážala ostatným členom domácnosti, ukradnite si priestor pivnice. Kreativitu detí tiež nemusíte potláčať, ak im vyhradíte v suteréne miestnosť určenú na tvorbu umeleckých diel a detská izba ostane naozaj len na bývanie. Milovníci filmov a hlasnej hudby prispejú susedom ku kľudnejšiemu spánku, ak si zriadia súkromnú kinosálu v pivnici, ktorú zvukovo odizolujú od ostatného sveta. Súkromné kinosály sú už samozrejmosťou v „domčekoch“ hollywoodskych celebrít a tento trend pomaly, ale isto prichádza i k nám; niekoľko kinomaniakov sa nájde už aj na Slovensku.


Nepýtajte sa krtka

86932

Na vine je pivnica

Bola by asi veľká škoda, keby všetky pivnice zmizli z tohto sveta. Vinárske oblasti si ani neviem predstaviť bez pivníc v tom pravom význame – staré zaprášené, ale pritom voňavé pivnice s atmosférou zašlých čias, kde si skutočne vychutnáte mladé či zrelé víno. Ak náhodou patríte k tým šťastným, ktorý si kúpili alebo zdedili starú vilu aj s pivnicou plnou starého vína, prosím, nič nemeňte. Pozametajte zem, vymeňte rozbitú žiarovku a rozbité sklo na okne, kúpte si jedno pohodlné kresielko, sadnite si a len sa tak dívajte. To ticho a duch miesta vás zregenerujú viac ako vírivá vaňa, ktorú by ste tam cez úzke a strmé schodisko možno ani nedostali, a keď, tak s vynaložením toľkej energie, že by vás to ani netešilo.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: pivnica úložný priestor
Zdieľať článok

Diskusia