29. 11. 2006
Zdieľať

Vo svojom byte si vytvorte takzvanú svetelnú pohodu, to znamená, aby ste v priestore dobre videli, ale vaše oči sa pritom nebudú veľmi namáhať. Základom by malo byť nepriame rozptýlené svetlo s jednoduchou obsluhou.
A ešte niečo: svetlo vytvára atmosféru – na to sa často zabúda –, preto vyberajte svietidlá tak, aby vniesli do vášho bytu harmóniu a príjemnú atmosféru. Kombinujte centrálne osvetlenie s funkčným a náladovým.



Centrálne osvetlenie je hlavné, ktoré osvetľuje priestor. Nemusí to byť lampa alebo luster zavesený v strede miestnosti.


Pod lampou

71821


Tvorí ho sústava osvetľovacích telies, ktoré sú rozmiestnené v priestore. V panelákových bytoch, a nielen v nich, sa väčšinou rozvody elektrického vedenia a vývody určené na umiestnenie svietidla nachádzajú práve v strede stropu. Ak sa nechystáte v byte inštalovať nové elektrické vedenie, kúpte si stojaciu lampu. Na trhu sú aj také druhy, ktoré svietia priamo iba smerom dolu a zároveň nepriamo na strop a stenu. Ak sa vám podarí vytvoriť v miestnostiach správne osvetlenie, budete sa tam cítiť lepšie, pretože osvetlenie má silný vplyv na psychiku človeka.





Nedajte sa ovplyvniť len dizajnom a cenou svietidla. Dôležitá je aj intenzita svetla. Čím viac času budete tráviť pri umelom svetle, tým slabší zdroj budete potrebovať, aby vás neboleli oči. Ktoré svietidlo je určené do ktorej miestnosti a na akú činnosť, si dajte poradiť v predajni.

Musíte si rozmyslieť, ako bude byt zariadený, a podľa toho vyberať počet a typ svietidiel. Výber svetelného zdroja závisí aj od toho, ako sa svietidlo bude používať. Ak budete svietiť trvalo, oplatí sa priplatiť za žiarivku. Obstarávacie náklady sú síce vyššie, ale spotreba je tretinová. Kvalitatívne parametre svetla súčasných žiariviek sú pritom porovnateľné so žiarovkovými zdrojmi. Preto by sa vám nemalo stať, že napríklad v kuchyni bude vyzerať čerstvé mäso ako pokazené…


Pod lampou

71818

Osobitnou kapitolou, ktorej analýza by vystačila na samotný článok, je stmievanie svietidiel. Dnes sa stáva štandardom, že si môžete svetlo prispôsobiť momentálnemu psychickému a fyzickému rozpoloženiu, dennému či ročnému obdobiu. Možnosť meniť intenzitu svetla je šetrnejšia pre oči a príjemnejšia pre myseľ. Napríklad keď ráno vstanete, v kúpeľni si najprv zapnete svetlo s menšou intenzitou a neskôr, keď si oko zvykne na svetlo, intenzitu zvýšite. Túto možnosť by ste mali využiť aj v iných miestnostiach, napríklad v spálni alebo obývacej izbe. Intenzita osvetlenia sa dá regulovať pomocou stmievača umiestneného na stene či na kábli stolovej alebo stojacej lampy a dokonca aj pomocou diaľkového ovládača. Treba vyvrátiť aj zažitú predstavu, že žiarivkové svietidlá sa nedajú stmievať – žiarivky možno stmievať podobne ako žiarovky, ale treba používať svietidlá so stmievateľnými predradníkmi a so stmievaním treba rátať už pri návrhu novej elektroinštalácie.

Pri riešení osvetlenia bytu treba zjednotiť vzhľad svietidiel s interiérom a zladiť ich svetelné parametre s vlastnými potrebami – najmä s ohľadom na činnosti, ktoré sa v jednotlivých miestnostiach a ich častiach vykonávajú.

Obývacia izba

Pri sledovaní televízie je najvhodnejšie umiestniť svetlo tak, aby rám televízora neostal v tieni, aby svetlo neoslňovalo a neodrážalo sa v obrazovke. Na čítanie je najlepšie použiť lampu, ktorú si môžete prispôsobiť pomocou kĺbového ramena. Vyhnite sa veľkým kontrastom, a preto si pri čítaní zapnite ešte jedno svetlo na vyrovnanie hladiny kontrastu.


Pod lampou

71816

Kuchyňa

Tu je dôležité dobre osvetliť najmä pracovnú plochu. Svetlo by tu malo byť dostatočne intenzívne a rovnomerné. Uplatnia sa tu rôzne typy svietidiel, ktoré sa montujú pod horné skrinky – od žiarivkových trubíc až po série bodových halogénových svietidiel. Vhodné je tu aj takzvané akcentové osvetlenie. Nasvietenie skriniek pomocou svietidiel v rampe nad hornými skrinkami alebo osvetlenie vnútri zasklených skriniek dodá priestoru dramatickosť a kuchynská linka tak vytvorí zaujímavú kulisu najmä v otvorenom priestore.


Pod lampou

71817

Spálňa

Rozmiestnenie a intenzita svetla v spálni závisí od jej zariadenia. Ak máte v spálni aj šatníkovú skriňu, mala by byť dostatočne osvetlená. Ak máte v spálni len posteľ a nočné stolíky, nemusíte sem umiestňovať centrálne osvetlenie, stačí nepriame osvetlenie pri posteli a nočné lampy. Dôležité je, aby sa osvetlenie dalo ovládať aj z postele.

Kúpeľňa

Najčastejšou chybou býva jednostranné osvetlenie zrkadla, jedna časť tváre vám potom ostane v tieni. Takže pri zrkadle v kúpeľni umiestnite dve svietidlá po stranách. Do kúpeľne zvoľte svietidlo určené do priestorov s vyššou vlhkosťou, na zvýšenie bezpečnosti použite kombináciu napätia 12 V a krytia IP44.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: lampa osvetlenie svietidlo
Zdieľať článok

Diskusia