Zdroj: DANIELA SUMMER, s.r.o. , Foto: Ján Hámorský

Pod Malými Karpatmi majú svoj raj. V zrekonštruovanom dome sa cítia ako na exotickej dovolenke

31. 07. 2023
Zdieľať

Letíte na dovolenku, tešíte sa na slnko, oddych, ale aj na celkovú atmosféru dovolenkovej destinácie. Podobne to mala aj majiteľka nehnuteľnosti v obci, ktorej kulisu tvoria Malé Karpaty. Inšpiráciu na premenu bývania objavila náhodne, práve počas letu za oddychom. Bola taká silná, že sa ňou začala cesta rekonštrukcie v štýle luxusný hotel ako z dovolenkového katalógu.

Manželia Zuzana a Ľudovít kúpili ešte v roku 1999, ako to pomenovala majiteľka, jednu „láskavú“ nehnuteľnosť, ktorá ich už vtedy oslovila svojou atmosférou. Starý storočný dom potreboval úpravy, ktoré sa úspešne realizovali. Neskôr už nestačili ani tie a uvažovalo sa o kompletnej rekonštrukcii.

Bývanie ako z katalógu, ale dovolenkového

Prvé inšpirácie poskytli obrázky. Pani Zuzanu oslovila atmosféra konkrétnych dovolenkových domov, ktorú si chcela dopriať aj doma. A podobne to bolo aj pri výbere dizajnérky, ktorej by túto úlohu zverila. „Oslovil ma jeden z obrázkov, ktoré som videla na internete a išlo o prácu interiérovej dizajnérky Daniely Mazúrovej. Páčila sa mi atmosféra, ktorá tam bola vyjadrená. Po dlhšom čase sa mi s ňou podarilo úspešne spojiť.

Interiér s atmosférou dovolenkových domov

Majiteľka si chcela dopriať atmosféru dovolenkových domov. Zdroj: DANIELA SUMMER, s.r.o. , Foto: Ján Hámorský

Do premysleného nápadu vniesla dizajnérka harmóniu

Netrvalo dlho a na svete bolo konkrétne zadanie. „Inšpirácia niesla v sebe etno štýl, no zároveň exotický boutique hotel. Na druhej strane, ako interiérová dizajnérka som chcela, aby táto myšlienka išla plynule cez jednotlivé miestnosti a pôsobilo to harmonicky. Zo začiatku sme pracovali s viacerými ozdobnými prvkami, no postupne aj klientka začala mať pocit, že je toho veľa. Ešte v prvej fáze návrhu sme to trochu zjednodušili. Základ pre nás bolo drevo, ale veľmi veľa sme pracovali aj s bielou farbou, ktorá je na stenách vo forme tapiet alebo maľoviek s textúrami prírodných vzorov. Tým sme rafinovane zlúčili motív prírody a eleganciu bielej farby, ktorá ak je použitá dômyselne, dodá interiéru nádych luxusu.“

Prečítajte si tiež
Ako si vyrobiť veniec na dvere, ktorý vám bude pripomínať dovolenku pri mori

Zároveň dizajnérka pripomenula, že bolo výborné, ako mali majitelia premyslený nápad a jej sa pomocou neho rovnako výborne aj tvorilo.

Interiér s použitím dreva a kúskami s nádychom elegantného luxusu

Kľúčovým sa stalo drevo, originálne štruktúry, ale aj kúsky s nádychom elegantného luxusu. Zdroj: DANIELA SUMMER, s.r.o. , Foto: Ján Hámorský

V interiéri sa podarilo vytvoriť dovolenkovú náladu a pocit letného sídla konkrétnymi prvkami. Kľúčovým sa stalo drevo, originálne štruktúry, ale aj kúsky s nádychom elegantného luxusu či menej štandardné a rafinovanejšie riešenia.

Breza, zlato, tapeta …

Tapeta zlatá breza je použitá v priestore predsiene či kuchyne. „Kuchyňa dokonca ani nepôsobí ako kuchyňa. Daniela tu na skrinky použila drevo a ich druhá časť má metalickú úpravu povrchu. Celkovo to vytvára dojem, akoby bol tento priestor prirodzeným pokračovaním obývačky. Metalický povrch sa totiž opakuje aj na skrinkách v obývačke. Rada hovorím, moja kuchyňa je taká obývačka, kde sa dá aj variť.“

Kuchyňa prekvapí aj riešením ako použiť tapetu, ale zároveň ju ochrániť pred možným zašpinením pri varení. „Použitú tapetu so štruktúrou, ktorá sa nám opakuje aj v obývačke, sme zasklili. Dosiahli sme tým aj ochranu aj originalitu,“ pokračuje majiteľka.

Originálne poličky pod stropom v obývačke

Okrem štandardnej knižnice sú v obývačke aj originálne poličky pod stropom. Zdroj: DANIELA SUMMER, s.r.o. , Foto: Ján Hámorský

V obývačke mala majiteľka jednu z hlavných požiadaviek aj na veľký priestor na knihy. Daniela navrhla zaujímavé riešenie a okrem štandardnej knižnice sú tu aj originálne poličky pod stropom.

Keď už luxusný hotel a prvok v podobe tapety zlatá breza, nemal by chýbať i ďalší „kúsok zlata.“ Dizajnérka sa spoločne s majiteľkou domu rozhodli pre viaceré detaily vrátane tapety či svietidiel.

Prečítajte si tiež
Záhrada a dom v jednom. Nič gýčové, len príroda a pocit, že ste celý rok na dovolenke

„No máme mnoho aj iných zlatých maličkostí. V predsieni je to napríklad zlatá šelma, v obývačke na komode kniha s pozlátením a podobne,“ vymenúva majiteľka.

Zaspávanie v exotike

Pri štýle, v ktorom majú dominovať diaľky a slnko, neobišli dizajnérka s majiteľkou pri návrhu rekonštrukcie ani krajinu vychádzajúceho slnka. Majiteľka ju chcela v japonskom štýle, a to sa jej aj splnilo.

Interiér spálne v japonskom štýle

Nad posteľou sa vyníma obraz s japonskou krajinkou. Zdroj: DANIELA SUMMER, s.r.o. , Foto: Ján Hámorský

Keď otvoríte dvere do spálne, všimnete si obraz nad posteľou s tradičnou krajinkou japonskej exotiky.  Podstatná je tu jednoduchosť s prvkami japandi. „Atmosféru som tvorila najmä použitím skríň, ktoré sa spájajú s Japonskom, posteľou na mieru, ktorú dotvárajú jednofarebné vankúše či svietidlá typické pre pokojný štýl.“

Skutočný oddych

A pokoj vyzdvihuje i majiteľka. „Daniele sa podarilo dať celému priestoru taký kľud. Všetko tu dostalo svoje miesto.“

Rekonštrukcia, ktorá trvala necelého pol roka sa vďaka premyslenému nápadu majiteľky a odbornému dohľadu stala zhmotneným snom po dovolenkovej atmosfére. „Daniela do toho vložila svoje profesionálne skúsenosti, ale najmä dokázala veľmi pozorne vnímať našu predstavu ako klientov a prispôsobiť jej celkový výsledok“, uzavrela spokojná majiteľka.

Vstupná časť interiéru zrekonštruovaného domu pod Malými Karpatmi

Všetko v interiéri dostalo svoje miesto. Zdroj: DANIELA SUMMER, s.r.o. , Foto: Ján Hámorský

Profil

Návrh druhej rekonštrukcie pôvodného rodinného domu realizovalo dizajnérske štúdio DANIELA SUMMER, s.r.o. Dom v krásnom prostredí doslova pod lesom v okolí Malých Karpát dnes pripomína dovolenkový dom z katalógu. Patrí manželom, ktorí sa obaja intenzívne venujú podnikaniu a doma si radi skutočne oddýchnu, akoby práve prišli na dovolenkovú destináciu.

Text: Eva Vašková
Foto: DANIELA SUMMER, s.r.o., Ján Hámorský

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: dovolenkové inšpirácie etno štýl japandi štýl rekonštrukcia domu
Zdieľať článok

Diskusia