Rustikálna kuchyňa s drevenou kuchynskou linkou a starožitným stolom so stoličkami.

Na starej farme sídlili umelci i najväčšia kuracia farma v okolí. Pri premene tristoročného domu narazili Slováci na prekvapivé objavy

Galéria (19)
Zdroj: Tomeu Canyellas
19. 08. 2024
Zdieľať

Tristoročný dom z kameňa je základom niekdajšej kuracej farmy, neskôr premenenej na neformálne kultúrne centrum na španielskej Malorke. Je známe ako Sa Taronja a predstavuje unikátne miesto v mestečku Andratx na úpätí hôr Serra de Tramuntana. Dom slúži na ubytovanie hostí a ako správcovská kancelária.

V čarovnom prostredí mestečka Andratx na ostrove Malorka sídlila až do konca 90. rokov minulého storočia najväčšia kuracia farma na Baleárskych ostrovoch. Ešte v 60. rokoch ju založila rodina Burgosovcov, ktorá sa na ostrov vrátila z ďalekej Kuby, kam vtedy pre zlú ekonomickú situáciu odchádzalo za prácou veľa Malorčanov.

Osud bývalej hospodárskej usadlosti zmenil nemecký maliar Hartmut Usadel, ktorý v roku 1997 náhodne zazrel oznam, že farma je na predaj. Rozhodol sa, že si v nej zriadi ateliér. Neostalo len pri tom, po čase z miesta vytvoril neformálnu galériu a kultúrne centrum, v ktorom tvorili a vystavovali umelci z celého sveta.

Murované oplotenie s dreveným výpletom pred kamenným domom na Malorke.

Areál tristoročného domu prešiel počas svojho života výraznými zmenami obyvateľov. Jeden čas to boli kŕdle sliepok, neskôr zas umelecké diela z celého sveta. Zdroj: Tomeu Canyellas

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Zmena majiteľov

Usadlosť tvorili tri osemdesiat metrov dlhé kuríny – z nich vznikli ateliéry, galéria a nechýbala ani malá divadelná sála. Keď maliar zomrel, štafetu prebrala jeho priateľka Tina Horne a v roku 2017 celý areál kúpil nový majiteľ. Ten dal priestory zrekonštruovať tak, aby nadviazali na kultúrny potenciál Sa Taronjy. Nezvyčajnú a určite i neľahkú úlohu riešili slovenskí architekti Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík a Ján Šimko z ateliéru BEEF.

Prečítajte si tiež
Z chátrajúcich budov z 19. storočia vznikla ekofarma. Ponúka pokoj a prírodu tým, čo ho potrebujú najviac

Tri kuríny a dom

Pozemok, na ktorom stojí niekdajšia farma, je rozčlenený na dve hlavné časti. Prvú tvorí kamenný, už zrekonštruovaný tristoročný mestský dom na hranici hustej zástavby. Druhou sú spomínané tri štíhle, osemdesiat metrov dlhé haly, ktoré pôvodne slúžili ako kuríny, neskôr ako ateliéry a galérie umelcov. O ich budúcnosti aktuálne prebiehajú rokovania s mestom. Cieľom však je pokračovať v tradícii tohto miesta a podporovať myšlienku autentickej kultúry.

Prečítajte si tiež
Relax uprostred lesov. 200-ročná farma sa úplne zmenila. Jedáleň volajú skleník

Kamenný dom počas svojej existencie slúžil na bývanie s výnimkou poslednej dekády, keď v ňom bolo gastrozázemie kultúrneho centra. Úlohou architektov bolo prestavať ho na hosťovský dom so štyrmi apartmánmi a správcovskou kanceláriou (tzv. oficina).

Poschodový kamenný dom s drevenou pergolou počas súmraku.

Hoci minulosť hál v okolí domu bola pomerne pestrá, dom si svoju pôvodnú funkciu väčšinu času ponechal. Zdroj: Tomeu Canyellas

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Očistený od nánosov

„Za pomoci miestnych robotníkov so slovenskými koreňmi sme odstránili všetky nánosy a prístavby. Zostala pôvodná kamenná obálka a jej prirodzená masívna tektonika. Novo doplnená materialita ostala v intenciách lokálne dostupných zdrojov, ako je napríklad miestny kameň Mares,“ spresňujú postup premeny autori rekonštrukcie.

Prečítajte si tiež
Provensalský štýl a slnkom zaliata lokalita im učarovali. Zo starej kamennej farmy vytvorili svoje letné sídlo

Historická stavba počas rekonštrukcie odhalila viaceré zaujímavosti. „V celom areáli sme našli množstvo artefaktov, ktoré sme zakomponovali do interiéru, ako napríklad starožitný stôl so stoličkami, typické malorské sklo alebo umelecké obrazy zo zlatej éry kultúrneho centra Sa Taronja,“ dopĺňa Rado Buzinkay.

Plány do budúcnosti

Prestavba hál by mala nadväzovať na zachovanie pôvodnej technickej architektúry. Jej charakteristickým znakom je filigránska montovaná konštrukcia z oceľových L-profilov, ktorú architekti plánujú zrekonštruovať do pôvodného stavu. Modulárny obvodový plášť nahradia novým s mierne upraveným okenným rastrom.

„V areáli našli starožitný stôl, malorské sklo aj obrazy zo zlatej éry.“

Vo vnútorných priestoroch vznikne flexibilný systém prípojok na inžinierske siete tak, aby bola zachovaná variabilita členenia priestorov aj do budúcnosti.

Exteriér kamenného domu na Malorke s drevenou pergolou.

Kamenný dom už rekonštrukciou prešiel, teraz to čaká aj priľahlé haly. Zdroj: Tomeu Canyellas

Jedálenská časť

Architekti využili severnú fasádu v mieste kuchyne a jedálenského stola na vytvorenie väčšieho otvoru. Vďaka veľkému oknu za drevenou lavicou dosiahli lepšie presvetlenie priestoru, ako aj zámerný kontakt s ulicou. Pôvodné drevené prvky zo statických dôvodov doplnili novými v rovnakej farebnosti. Starožitný stôl našli v pôvodnom stave v usadlosti.

Jedálenský kút s rustikálnym starožitným stolom a stoličkami a výhľadom do záhrady v kamennom dome na Malorke.

Pôvodné drevené trámy doplnili novými, aby ozdravili statiku. Zdroj: Tomeu Canyellas

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Obývačka

Obývacia miestnosť nadväzuje na kuchyňu, ale izby sú čiastočne oddelené schodmi do horných podlaží, čo každej z nich dodáva súkromie. Oproti schodisku sú dvojkrídlové dvere na terasu. V druhej polovici domu, ktorá je o čosi širšia, sú dva apartmány s menšími oknami a vlastným sociálnym zázemím.

Obývacia izba so svetlým nábytkom a drevenými trámami v kamennom dome na Malorke.

Zariadenie kamenného domu je vedené v neutrálnych farbách. Pôsobí upokojujúco. Zdroj: Tomeu Canyellas

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Kuchyňa

Kuchynská linka, podobne ako ďalší na mieru robený nábytok a schody, je z masívneho duba. Všimnite si štýlovú vodovodnú batériu a perforované dvierka skrinky, ktoré pripomínajú tieniacu mriežku vonkajšieho priestoru. Hneď pri linke je starožitný jedálenský stôl.

Rustikálna kuchyňa s drevenou kuchynskou linkou aj policami v kamennom dome na Malorke.

Koľajničkové bodové osvetlenie dotvára večernú atmosféru. Zdroj: Tomeu Canyellas

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Exteriér

Autori premeny vo vonkajšom priestore zvýraznili prepojenie domu s existujúcim patiom. Jeho krytá časť je prirodzeným funkčným pokračovaním interiéru. „Použitím jednoduchej drevenej mriežky sme vytvorili motív tienenia, ktorý sa opakuje v celom dome a tvorí novú vrstvu modernej identity stavby,“ vysvetľujú BEEF architekti.

Vonkajší priestor s bazénom a exteriérovou kuchyňou pod pergolou pri kamennom dome na Malorke.

Mriežkované tienenie bráni prehriatiu, nie však svetlu. Zdroj: Tomeu Canyellas

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Spálňa

Na druhom a treťom nadzemnom podlaží sa nachádzajú dva poschodové apartmány. Celkovo poskytujú osem miest na spanie. Hrubé kamenné steny zachovávajú vnútri príjemnú atmosféru aj počas horúčav. Podobne ako väčšina domu, aj spálne sú zariadené minimalisticky, ale so silnou atmosférou podporenou kombináciou kameňa a dreva.

Spálňa s kamennými stenami a preskleným prístupom na terasu v kamennom dome na Malorke.

Kamenný dom slúži na ubytovanie hostí aj ako kancelária. Obsahuje viacero spální, v ktorých sa dohromady vyspí osem ľudí. Zdroj: Tomeu Canyellas

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

V podkroví, kam sa dostanete po rebríku, nájdete ďalšiu posteľ. Svetlík nad drevenými trámami osvetľuje priestor otvoreného krovu. Samozrejme, ani tu nechýba keramická podlaha, slamený luster či bambusový rebrík, ktoré spolu vytvárajú tradičnú prímorskú atmosféru.

Spálňa s drevenými trámami a rustikálnym dizajnom v kamennom dome na Malorke.

Bambusový rebrík slúži ako štýlový vešiak na oblečenie. Zdroj: Tomeu Canyellas

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Vonkajšia kuchyňa

Kuchyňu vonku tvorí dlhý ostrovček, v ktorom je zabudovaná varná doska, drez a ostatní pomocníci. Táto časť je zastrešená drevenou strechou. Vonkajšia kuchyňa je štýlovo podobná vnútornej, má rovnakú batériu a barové stoličky pripomínajú rezbu starodávneho jedálenského stola.

Vonkajšia kuchyňa s pracovným pultom a barovým sedením pod drevenou pergolou pri kamennom dome na Malorke.

Pod pergolou sa ukrýva i vonkajšia kuchyňa, skvelá na priateľské pohostenia pri bazéne. Zdroj: Tomeu Canyellas

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Rekonštrukcia farmy v Španielsku

300-ročný kamenný dom s modernými prvkami.

Architektonické štúdio: BEEF architekti
Autori: Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík, Ján Šimko
Dizajnový tím: Lukáš Maršalka
Lokalita: Andratx, Malorka, Španielsko
Úžitková plocha: 124 m2
Plocha pozemku: 6 185 m2
Projekt: 2019
Realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Tomeu Canyellas
Zdroj: linka.news, časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: historické hospodárske stavby historický dom kamenný dom rekonštrukcia domu
Zdieľať článok
Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energieASB.sk

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energie

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?ASB.sk

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!ASB.sk

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!

Diskusia