Pôvodné neduhy panelového bytu zo 60. rokov využili autori rekonštrukcie vo svoj prospech. Nebáli sa spojiť industriál s retro nábytkom
Na začiatku bol jeden z mnohých panelových bytov postavených v Brne na konci 60. rokov, podobný, ako sú azda v každom meste aj na Slovensku. Práve byty z 50. až 70. rokov sú dnes najčastejšie rekonštruované, pretože pohľad na architektúru a životné potreby domácich sa odvtedy diametrálne zmenil.
Aj byt v Brne mal poprehýbané stropy, viditeľné škáry medzi panelmi, malé miestnosti, mnoho dverí, nedostatok úložných priestorov a hygienický štandard z polovice 20. storočia. Nič pre súčasných majiteľov.
Dobrou správou je, že aj z takéhoto základu je možné vytvoriť vzdušný svetlý – a navyše jedinečný priestor. Rekonštrukcia panelového bytu v Brne vznikla v ateliéri architektky Kateřiny Horych. Ako sa jej podarilo vyčarovať z domácnosti s množstvom neduhov príjemný priestor, ktorý spĺňa všetky atribúty moderného bývania?
Z 3+1 pohodlný 2kk
Negatíva typické pre staré panelové byty neboli jediným problémom, ktoré musela autorka premeny riešiť. Pridalo sa množstvo limitov, vrátane obmedzenia zásahov do nosných konštrukcií. Napriek tomu bolo cieľom architektky premeniť nedostatky bytu na jeho výhody. Chcelo to zmenu perspektívy – nový pohľad na celkové riešenie bytu. Základom bola premena dispozície, vďaka ktorej sa byt nadýchol a presvetlil. Z pôvodnej dispozície 3+1 je dnes plne funkčný a komfortný 2kk byt s otvoreným priestorom.
Očista bytu: odkrývali zakryté
Bežné rekonštrukcie by sa snažili zakryť nedostatky napríklad tým, že by krivé stropy ukryli nainštalovaním podhľadov. Nerovnosti a priehyby panelov boli také veľké, že ich nebolo možné opraviť ani v rámci novej omietky. Architektka Kateřina Horych a jej spolupracovníci sa preto rozhodli odkryť pôvodné stropné konštrukcie a očistiť ich.
Zväčšenie otvorov medzi miestnosťami prepojilo celý byt a ako vizuálne spojivo pôsobí aj upravený výrazne sivý strop s priznanou elektroinštaláciou, ktorá usporiadaním nadobudla priam dekoratívnu formu. K industriálnym princípom riešenia stropu a kabeláže autorka premeny doplnila minimalistické osvetlenie kombinujúce centrálne LED panely s menšími ambientnými bodovými svetlami.
Väčšia kúpeľňa, podstropný svetlík
„Odstránili sme pôvodné umakartové jadro, kúpeľňu sme zväčšili na úkor pôvodnej chodbičky. Vďaka tomu sa do kúpeľne zmestila nielen vaňa, ale aj sprchovací kút. Kúpeľňu po celej dĺžke presvetľuje podstropný svetlík s posuvnými sklami, ktorý umožňuje prevetranie a odvod vlhkosti. Odstránili sme nenosnú priečku medzi menšími izbami, a tak vznikol veľký otvorený obytný priestor s kuchynskou nikou v novovytvorenom otvore v paneli. Naopak, spálňa je od zvyšku spoločenskej zóny oddelená a je po novom nepriechodná z opačnej strany dispozície,“ opisuje premeny architektka Kateřina Horych.
Cementová stierka, renovované parkety a retro nábytok
Nové povrchy sú zvýraznené bezškárovou cementovou stierkou v rovnakom odtieni, ako majú stropné panely. Stierku nájdete aj v kúpeľni. Obytné priestory harmonizujú parketové podlahy, ktoré boli renovované a doplnené.
Interiér bytu po rekonštrukcii je jedinečný aj vďaka špeciálnemu želaniu investora. Hoci obsahuje industriálne prvky, od typického priemyselného dizajnu má ďaleko. Investor si totiž prial zachovať a zrenovovať niektoré kusy pôvodného mobiliára a doplniť ich vstavaním kuchyne a úložných priestorov. Takže vedľa seba nájdete retro nábytok i super moderné prvky – a vôbec sa nebijú.
Dierovaný akulit v nových funkciách
„Zvolili sme neutrálny biely základ, ktorý neuberá na svetlosti interiéru. Zároveň je ideálnym podkladom, ktorý zvýrazňuje veselú farebnú kombináciu ikonických kúskov retro nábytku. Na nové prvky vstavby sme sa rozhodli lokálne využiť pôvodný dobový materiál akulit a transformovať ho do nového kontextu. Dierované panely, kedysi slúžiace skôr ako vetracie čelá bielizníkov, sme použili hneď niekoľkými spôsobmi. Nika v kuchyni ich využíva ako variabilný stavač políc do ľubovoľnej výšky, v šatni bez okien umožní perforácia dvierok prirodzené prevetranie oblečenia. Na WC je namiesto klasickej ventilačnej mriežky za panelom z akulitu skryté odvetranie. Zároveň je tento materiál hravým minimalistickým dekórom,“ upozorňuje na kreatívne využitie materiálu známeho zo 60. rokov autorka premeny.
Panelový byt v Brne
autorka: Ing. arch. Kateřina Horych
spolupráca: Ing. Akad. arch. Jan Velek, Ing. Petr Ducháč
lokalita: Brno, ČR
plocha: 76 m2, vrátane lodžií
projekt: 2018 – 2019
realizácia: 2020
Sabína Zavarská
Foto: Vladimír Horych