Zdroj: Miro Pochyba

Nádherná premena interiéru na príjemný a svetlý byt! Pôvodný panelákový dvojizbák by ste ani nespoznali

20. 12. 2021
Zdieľať

Z pôvodného vizuálne nevábneho dvojizbáka, ktorý mal v dispozícii rezervy, vyčarovali Janka s Michalom tento príjemný, svetlý a funkčný interiér, ktorý dýcha severskou atmosférou a nájdete v ňom aj prvky štýlu boho či urban jungle.

Janka s Michalom s úsmevom spomínajú na moment, keď vošli do bytu po prvýkrát. Oranžové a fialové steny, kúpeľňové jadro, kuchyňa s dreveným retro obkladom, nepraktická dispozícia. Prvý dojem – žiadna sláva. Keď však uvideli balkónový výhľad z najvyššieho poschodia, svoj názor na potenciál bytu si trochu poopravili. Ani cena nebola najhoršia, napokon sa teda rozhodli, že toto bude ich prvé spoločné bývanie.

Miestnosť v byte s fialovými stenami

Predým. Zdroj: Miro Pochyba

Dnes, po piatich rokoch a veľmi peknej rekonštrukcii sa hodnota bytu takmer zdvojnásobila. Zatiaľ je tu mladá rodina, do ktorej medzičasom pribudla malá Tamarka, spokojná, no pomaly, ale isto sa začínajú rozhliadať po čomsi väčšom.

Retro zrekonštruovaný byt s vianočnou výzdobou

Dvojizbový štartovací byt si Janka s Mišom prerobili podľa svojich predstáv veľmi rýchlo a veľmi vkusne. V decembri byt kúpili a v máji sa už sťahovali do „nového“. Takto to u nich vyzerá v období Vianoc. Zdroj: Miro Pochyba

Poďme sa však pozrieť na tento milý štartovací byt, ktorý sa pod rukami šikovných majiteľov zmenil oproti pôvodnému stavu na nepoznanie. „Byt sme kúpili v decembri a v máji sme sa sťahovali. Chceli sme byť už konečne vo svojom, vyletieť z rodičovského hniezda,“ spomína Janka.

Prečítajte si tiež
Ako navrhnúť detskú izbu, aby si ju deti obľúbili

Časovo i technicky najnáročnejším projektom rekonštrukcie bolo vybúranie otvoru v nosnej stene medzi kuchyňou a obývačkou. Keď dostali posudok od statika, pustili sa do búracích prác. Popritom sa rozhodli, že do bytu vpustia viac svetla prerobením kuchynského okna na balkónové dvere. Podlahu v kuchyni pre veľké nerovnosti dvihli. Schodík ju opticky vymedzuje od obývačky a dennému priestoru to dáva dynamiku.

Retro zrekonštruovaná obývačka s vianočnou výzdobou

Obývačka. Zdroj: Miro Pochyba

A potom sa tu riešili všetky tie ostatné rekonštrukčné práce, ako nová elektrika, podlahy, steny. Menili sa i plastové okná, keďže tie pôvodné sa majiteľom zdali miestami plesnivé. V podstate celý byt prerobili od podlahy až po stropy. Na odborné práce si najali partie remeselníkov a to, čo vedeli, na čo si trúfali, si Janka s Mišom urobili sami. „Pôvodné omietky sme oškrabovali spolu s celou rodinou niekoľko dní. Všetok nábytok i kuchynskú linku sme si takisto zložili sami. Dá sa povedať, že sme v skladaní nábytku z Ikey už fakt dosť dobrí,“ smeje sa Janka.

Prečítajte si tiež
Keď sa z mestského bytu stane dokonalé miesto pre oddych, zábavu a načerpanie nových síl

Po vstupe do bytu sa ocitnete v menšej chodbe, ktorá je však dostatočne široká na to, aby sa do nej vošiel pracovný kútik i vešiak na oblečenie. Z chodby po ľavej strane vedú dvere do spálne, a ak pokračujete rovno, ocitnete sa v obývačke, z ktorej dovidíte až do kuchyne a na balkón na ľavej strane. Vpravo je za stenou ukryté samostatné WC a kúpeľňa so sprchovacím kútom.

A ako vyriešila mladá rodina odkladací priestor v neveľkom byte tak, aby neboli obe izby zapratané nábytkom? Celú jednu stenu v obývačke tvoria nenápadné biele skrine, ktoré pojali všetko, čo rodina na život potrebuje – od oblečenia až po sezónne záležitosti. „Nechcela som posuvný ‚rolldor‘, ale push-to-open systém otvárania, aby skrine pôsobili kompaktným dojmom bez rušivých prvkov. A podarilo sa. Ak na ne neupozorníme, pôsobia ako jednoliata nenápadná biela stena a presne o to mi išlo,“ vysvetľuje Janka. Mimochodom, keď byt kúpili, už mala v hlave jasnú predstavu, ako bude po rekonštrukcii vyzerať. To, že ju baví interiérový dizajn, nám ani nemusí prezrádzať. Vidno to tu na „každom rohu“.

Sivá kuchyňa s drevenou podlahou

Keď Janka zbadala v predajni túto sivú kuchynskú linku, povedala si, že ju raz musí mať. Súčasťou bol aj krásny biely keramický drez, no keď mladá dvojica časom zistila, že predsa len nutne potrebuje na život aj umývačku riadu, nemilo ich prekvapilo, že sa im podeň nevojde. Museli ho teda oželieť a nahradiť kovovým. Zdroj: Miro Pochyba

Byt ako celok pôsobí veľmi čistým, príjemným a kompaktným dojmom, pričom o špecifickú atmosféru sa postarali izbové rastliny, textílie, umenie a vhodne zvolené doplnky, s ktorými majiteľka rada a často „čaruje“ podľa nálady. Štýl bytu by sa dal charakterizovať ako severský, keďže základ tvorí dominantná biela farba s doplnkovou hnedou v podobe dreva a nadčasovou sivou. Nájdete tu však aj odkaz na štýl boho a zároveň absolútne trendy urban jungle – keďže jednu z hlavných úloh tu hrajú aj rastliny. „Ak by sme mohli po rokoch niečo zmeniť, asi by sme dali na otvor medzi kuchyňou a obývačkou posuvné presklené dvere. Predsa len, keď sa v kuchyni varí, občas sa nám v obývačke žiada väčšie ticho či pokoj. Ale inak sme spokojní,“ vravia svorne majitelia a dodávajú, že už dnes majú niekoľkých záujemcov o kúpu bytu. Zatiaľ sa ho však predať nechystajú. Cítia sa tu dobre, cítia sa tu doma.

Biely domček so svetielkom na parapete

Okenné parapety sú ideálnym miestom na drobnú vianočnú výzdobu. Zdroj: Miro Pochyba

Hoci Michal vyrástol v rodinnom dome a o tejto možnosti bývania s Jankou už uvažovali, momentálna situácia s dvíhaním cien stavebných materiálov ich od vlastného domu trochu odrádza. Ak by sa rodina predsa len potrebovala presunúť do väčšieho, radi by si opäť našli nejaký väčší byt a vdýchli mu svoj nezameniteľný rukopis. Pochopiteľne. Janka by rada podporila aj slovenský dizajn, na ktorý už v tomto byte nie je miesto, keďže, ako sama vraví, využila tu každý voľný kútik. Nuž, veríme, že ak sa tejto sympatickej rodine podarí v budúcnosti zmeniť adresu, opäť nás vpustia dnu, aby sme vám ukázali ďalší vkusný a príjemný interiér, ktorý vás možno inšpiruje.

Spálňa s bielou posteľou a policovým čelom

Blížiace sa Vianoce cítiť aj v spálni, kam Janka na stenu nad posteľou zavesila tri vence z ihličia. Okenný parapet zasa vyzdobila malými stromčekmi a svetelnými reťazami. Po zotmení tu vytvárajú intímnu atmosféru. Zdroj: Miro Pochyba

DOBRÝ TIP

Pôvodné čelo postele bolo čalúnené a o dosť vyššie. Priestor spálne však podľa majiteľky zbytočne zahlcovalo, preto ho odmontovali, predali a kúpili si toto nové, drevené. Janka sa netají tým, že sa snaží veci, ktoré jej už neslúžia, posúvať ďalej – predať, darovať prípadne recyklovať.

POZRITE SI VIDEO Z NÁVŠTEVY:

 

Kapsulová vianočná výzdoba podľa majiteľky Janky

Moje pravidlo znie – som verná svojmu vkusu. Nasledovanie každoročných trendov nie je v silách bežného človeka, preto si radšej v duchu udržateľnosti vytvorte ‚kapsulovú‘ zbierku vianočných dekorácií. Trik spočíva v tom, že si vyberiete pár kusov, ktoré majú univerzálne využitie aj farbu a môžete s nimi každý rok urobiť inú vianočnú atmosféru. Tú potom už len podčiarknete niečím malým, čo je práve v móde, alebo čímsi, čo sa vám v daný rok jednoducho páči.

Retro zrekonštruovaný byt s vianočnou výzdobou a rodinou

Prírodné dekorácie a biele vianočné gule sú súčasťou majiteľkinej kapsulovej vianočnej výzdoby, ktorú môže každý rok doplniť niečím iným, aktuálnym, moderným či uleteným. Zdroj: Miro Pochyba

Moja dekoračná top štvorka

 • svetelné reťaze sú ‚must have‘ doplnkom nielen počas Vianoc, ale po celý rok, keď nám spoluvytvárajú v byte večernú náladu. Preferujem žlté svetlo, no tento rok som začala pokukovať aj po farebnej reťazi. Zaveste ju na stenu, obmotajte ňou veniec alebo uložte do sklenenej nádoby, efekt bude zaručený.
 • Ihličie, ihličie a ešte raz ihličie. Do vázy, v podobe venca, ako girlanda na parapet, okolo dverí, na kuchynskú linku, kamkoľvek… Urobiť dekoráciu z ihličia nie je vôbec veda a navyše vám prevonia celý byt.
 • Veniec – umelý či živý, z ihličia či z konárov, ozdobený šípkami či šiškami, zavesený nad posteľou alebo položený na stole. Možností je naozaj veľa.
 • Girlandu si môžete vyrobiť aj spoločne s deťmi. Dajte im vystrihnúť z papiera snehové vločky, zvonce, hviezdičky alebo krúžky a vytvorte si spolu krásnu dekoráciu, ktorú môžete zavesiť do detskej izby nad posteľ. Usušte pár krúžkov pomaranča, nazbierajte šišky, spojte ich a zaveste na okno. Čo vy na to?
Punč v hrnci s rúčkou s vianočnou vetvičkou

Zdroj: iStock

Recept na Jankin nealkoholický vianočný punč (suroviny na cca 4 porcie) 

 • 300 ml vody
 • 300 ml pomarančového džúsu
 • 300 ml jablkového džúsu
 • 8 lyžíc pomarančovej šťavy
 • 2 lyžice citrónovej šťavy
 • 1 balíček punčového korenia
 • jablko, pomaranč
 • 1 – 2 celé škorice
 • 1 – badiány

Šťavy, džúsy a vodu nalejte do menšieho hrnca a priveďte do varu. Pridajte škoricu a badián. Keď zmes začne vrieť, na ochutenie použite punčové korenie. Ovocie nakrájajte na plátky, pridajte do hrnca a všetko spolu povaríte ešte 10 až 15 min.

Prečítajte si tiež
Ako zariadiť obývaciu izbu, aby bola štýlová a pohodlná

Profil

MAJITELIA

Janka vyštudovala ekonomickú univerzitu, ale viac ako k číslam ju to ťahá k interiérovému dizajnu. Momentálne sa realizuje v Michalovej firme, ktorý ako vyštudovaný záhradný architekt robí návrhy a realizácie záhrad. Voľný čas venujú svojej malej dcérke Tami a veľmi radi ochutnávajú kvalitnú gastronómiu. Viac fotiek z ich bývania nájdete na Instagrame @tama.a.jana.

NEHNUTEĽNOSŤ

Dvojizbový panelákový byt s balkónom a s rozlohou 54 m2 na sídlisku vo Vrábľoch

Zariadenie Ikea, Westwing, H&M Home, Tchibo

Viac nápadov od majiteľov bytu nájdete na www.modrastrecha.sk/ jatami295

Text: Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty dekorácie malý byt prírodné dekorácie škandinávsky štýl vianočné dekorácie zariadenie bytu
Zdieľať článok

Diskusia