Pozor na tieto najčastejšie chyby pri zariaďovaní interiéru! Odborníci vám poradia, ako sa im vyvarovať
Dirigent určuje melódiu orchestru. Interiérový dizajnér dáva atmosféru priestoru. Čo si predstaviť pod pojmom zónovanie bytu a ako nechať vyniknúť detaily? Dozviete sa v pokračovaní nášho rozhovoru s troma skúsenými dizajnérmi.
Čo sa skrýva pod pojmom zónovanie bytu?
Na druhej strane, priestor je aj v jednotlivých zónach. V dome či byte sú predsa miesta, kde spíme, varíme a podobne. Na čo si dať v jednotlivých zónach určite pozor? Čo je vhodné v ktorej prelínať a čo nie? Povedzme si aj konkrétne príklady.
Daniela Mazúrová:
Ak je to možné, priestor by som delila na tri časti – na spoločnú/spoločenskú zónu, oddychovú/súkromnú zónu a pracovnú/odkladaciu zónu. Tak by som ich aj prelínala.
- Spoločné zóny – obývacia izba, herňa, domáce fitko, hala a chodby, terasa, záhrada.
- Oddychová zóna – spálňa, detská izba, kúpeľňa, oddychový kútik/miestnosť.
- Pracovná zóna – pracovný kút, domáca pracovňa, šatníky, práčovňa, domáca dielňa atď.
Pri plánovaní by mali mať logický a praktický základ vzhľadom na obyvateľov domácnosti a ich denný program i rutinu. Z praktických príkladov: spálňu by som napríklad nesituovala blízko garáže alebo vedľa obývacej izby, pracovný kútik by som neumiestnila do spálne a podobne.
Josef Trakal:
Rád pracujem so zónami aj v jednotlivých miestnostiach. Zónovanie podporí správne osvetlenie. Na to klienti často zabúdajú a pracujú iba s centrálnymi svietidlami. Myslím, že rovnako dôležité sú i doplnkové a ambientné svietidlá. Vďaka tomu dokážete v interiéri navodiť rôzne nálady pre rôzne situácie.
Slavomíra Ramsová:
Ak je priestor bytu veľký, aj rozdelenie do jednotlivých zón je viac-menej logické a jednoduché. Väčší problém nastáva vtedy, ak je byt malý, poprípade je to garsónka, kde na malom priestore musíme zaistiť viacero činností a funkcií.
To môže byť výzva nielen pre človeka, ktorý v tom priestore žije, ale aj pre dizajnéra. Snažíme sa, aby bol priestor nielen pekný a funkčný, ale aby sa zachovala aj jeho vzdušnosť. Vzhľadom na to, že v priestore musíme riešiť viacero funkcií, musíme sa vyvarovať toho, aby byt nebol zaprataný nábytkom a nepôsobil na nás stiesnene.
Všetky fotografie nájdete v galérii na konci článku.
V prípade menších priestorov je vhodné siahnuť po multifunkčnom nábytku, ktorý má viacero možností využitia. Napríklad jeden stolík môže fungovať ako jedálenský, ale aj ako pracovný a môže sa rozkladať. Vhodné sú rôzne stohovateľné stoličky, ktoré v prípade, že ich nepotrebujeme, môžeme jednoducho poukladať na seba, vďaka čomu je priestor stále vzdušný.
Takisto sa dá vyriešiť pracovný kútik – napríklad v skrini. Môžeme použiť výklopnú alebo výsuvnú posteľ. V priestoroch s vyšším stropom môžeme riešiť spací kút vo výške a podobne. Dnes už existuje mnoho možností. Ak si s rozdelením priestoru na funkčné a praktické zóny neviete poradiť, určite odporúčam osloviť dizajnéra, ktorý s tým má bohaté skúsenosti.